Интернет радио со mpd + ncmpcpp / Mplayer (и бонус)

Ова би бил мојот прв пост во годината и не е голема работа ... само совет од оние кои сакаат да слушаат радио преку Интернет, ако сте корисник на мпдТој е еден од најдобрите начини да ја користите услугата за стриминг на многу станици без да мора да започнувате повеќе програми, освен истиот mpd даемон, кој работи прекрасно (и затоа што е повеќе гик отколку да користите VLC или слично xD).

Постојат неколку формати за стриминг на аудио преку мрежата, но најчести се тие .пл y .m3u, ако радиото што сакате да го слушате дистрибуира датотеки m3u, честитки! Треба само да ги копирате во вашиот директориум .листи според вашата конфигурација на mpd.

За датотеките pls мора да направите дополнителна акција. Како пример, ќе пробаме станица што навистина ми се допаѓа, WFMU, независна радио станица во Newу erseyерси, на нејзината страница го наоѓаме форматот .pls, што го преземав и неговата содржина е вака:

> cat wfmu.pls numberofentries = 1 Title1 = WFMU - Free File File1 = http: //stream0.wfmu.org/freeform-128k

Важната линија е насоката http, која ја копираме и зачувуваме во текстуална датотека со продолжение .m3u е нашиот директориум за плејлисти од мпд и воила! …… објавата е малку кратка, нели?, Добро, како подлога бонус !!!

Користење на Mplayer

Можеме лесно да слушаме стриминг со mplayer и датотеките .m3u :

датотека mplayer -playlist.m3u

со датотеките .пл ќе го смениме неговото проширување на . Txt , а потоа извршуваме:

mplayer -плејлиста датотека.txt

и подготвени! слушаме радио преку интернет со прекрасниот играч на играчи! Ако поради некоја причина сакате да го снимите стримингот, на пример, да го слушате подоцна, можеме да ја користиме оваа команда:

mplayer-плејлиста mi_stream.m3u -ao pcm: датотека = mi_stream.wav -vc лажна -во нула

Нема да чуеме ништо, но аудиото ќе биде зачувано во my_stream.wav која би била последната аудио-датотека во која подоцна би можеле да се конвертираме mp3 ú ogg или формат по наш вкус.

mp3 (ни треба Хроничен инсталиран)

лижи го мојот_стрим.wav мојот_стрим.mp3

ogg (ни треба ворбис-алатки инсталиран)

oggenc -q 10 mi_stream.wav

И така заврши овој мал пост, се надевам дека е корисен и поздрав до сите верни читатели на блогот. Читаме подоцна!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Стиф dijo

  Добро добро!

  Јас секогаш слушам електронски радија

 2.   диегоелсурфер dijo

  Види, еден пријател го програмираше ова -> https://github.com/quijot/radio

  Тоа е многу едноставна питонска скрипта за слушање радио со плеер.

  1.    helena_ryuu dijo

   Јас веќе го имав видено, сакав да користам mpd директно: D, дури и така скриптата може да биде и добра опција,

 3.   Гискард dijo

  Останувам со RadioTray.

  1.    Дејвид dijo

   ние сме 2

 4.   Алтобели dijo

  Едно прашање: Ако стримингот се нуди само преку jwplayer, дали можете да направите нешто за да го слушате со mplayer? Како и во оваа станица: emisora.univalle.edu.co.

  1.    Ентони dijo

   Дали успеавте да играте радио jwplayer на андроид? Не можам да најдам апликација за да ја слушам.

  2.    Свикер dijo

   Бидејќи JWplayer е само играч и веб-администраторот е тој што му кажува од каде треба да се добие стриминг, тоа е нешто што многу зависи од секоја одредена страница, иако во случајот на таа страница, преносот се врши преку RTMP протокол, за кој прво треба да инсталирате RTMPDump (со sudo apt-get инсталирајте rtmpdump или побарајте го соодветниот пакет за секоја дистрибуција) и потоа можете да го пуштите радиото со следнава команда
   rtmpdump -r rtmp://livezone02.netdna.com/live/64880/uvstereo.mp3 | mplayer -
   Во случај врската да престане да работи, тогаш само проверете го изворниот код на страницата каде што е JWplayer (Control + U) и побарајте што вели датотека: 'rtmp: //path/del/streaming.mp3' за да ја добиете тековната насока на стримингот (очигледно само треба да земете што е во наводници).
   За да го сторите истото во другите играчи, би било потребно да откриете како да ја репродуцирате RTMP со таа програма.

 5.   фабијанпа dijo

  многу добар пост е една од програмите што троши помалку ресурси за репродукција и снимање, користев moc и ffmpeg

 6.   вада dijo

  Ухх! одлична Хелена ... добар совет ќе го запишам

 7.   MSX dijo

  @helena_ryu јас ти сум фан, знај.

  Има само едно нешто што не се согласувам целосно со напишаното:
  "Тоа работи прекрасно (и затоа што е повеќе гик отколку да користите VLC или слично xD)."
  Во мојот случај, правилото на конзолата за едноставна работа:
  1. Погодност, лесен е за употреба.
  2. леснотија: користи минимални и суштински ресурси.
  Иако е точно дека можете да користите VLC, Amarok, Clementine или која било апликација што сакате да ја слушате на стриминг преку Интернет, потрошувачката на ресурси не е ни приближно на потрошувачката на mpd / mplayer од конзолата tmux.
  Добар пост!

  1.    Елена dijo

   хаха благодарам (станувам славна личност?) хахаха добро, тоа го кажував како шега за VLC (морам да го подобрам смисла за хумор) во секој случај, исто така мислам дека најдобро во многу случаи се терминално ориентирани апликации , покрај тоа што се лесни, тие се поагилни и работат подобро од графичките апликации, но не секој го споделува тој критериум, овој пост е само затоа што сакав да слушам радио, но не сакав да инсталирам ништо друго, и како што да речеме, mpd не се споредува со тоа ниту еден!

   1.    Елена dijo

    и повторно извинете го знамето на виндозата…. Јас не сум на мојот компјутер -__-

    1.    тарегон dijo

     На сите ни се случува = стр

 8.   тарегон dijo

  Одлично! Ми се допаѓа концептот

 9.   кук dijo

  што барав !! 🙂

 10.   алунадо dijo

  … .Еххх, извинете, но со VLC е исто и исто така излегува ефтино, велам затоа што ми го осиромашуваат VLC и сè скапува!

  cvlc http://el.fuking.ip.delrario:puerto

  ((((- - музика ---))))