Исечете видеа на Linux со Kdenlive

kdenlive, тој уредувач на видеа достапен за нашиот систем Линукс е едно (според мое јасно мислење) чудо на апликациите што ги имаме на располагање да ги користиме.

Пред неколку години, кога сè уште бев корисник на Windows, користев TMPGEnc за снимање видеа, со што ги елиминирав рекламите или што и да посакав. Денес со Kdenlive Јас можам да исечам парчиња од видео, но исто така можам да го сменам аудиото, да додавам ефекти, итн., сето ова на многу едноставен и интуитивен начин.

Инсталација на Kdenlive

Никогаш не било толку едноставно, пребарајте во официјалното складиште за пакетот kdenlive и инсталирајте го.

Во ArchLinux би било:

sudo pacman -S kdenlive

Во Дебијан, Убунту и деривати би било:

sudo apt-get install kdenlive

Отворање на Kdenlive за прв пат

Кога ќе го отвориме Kdenlive за прв пат ќе ни биде прикажан волшебник за конфигурација, тој ќе провери дали имаме инсталирано сè што е потребно (како што се vlc и ffmpeg), ќе нè праша каков профил на видео сакаме да користиме, ако имаме веб камера и сл. Еве неколку слики за тоа:

Откако ќе се отвори, ќе видиме вакво нешто:

kdenlive-чиста Тоа е нашиот работен простор. Над го гледаме мени (Датотека, уредување, проект, итн), под 3 области кои одлево надесно содржат: Простор низ кој можат да се додадат мултимедијални датотеки на проектот, видео плеерот што се користи и на крај, надесно, плеерот преку кој се прегледува целиот проект.

Понатаму, ја наоѓаме временската линија на проектот, односно големиот правоаголник преку кој ги ставаме видеата или фотографиите што ги сакаме по редоследот на изгледот што го сакаме. Во левиот дел од оваа област ќе видиме дека пишува нешто како „Видео 1“, „Видео 2“, „Аудио 1“, итн., Ова значи дека можеме да додадеме неколку видеа, неколку аудио формати, да не се ограничуваме на само едно .

Додавање и сечење на видео

За да додадеме видео и да го користиме подоцна, мора да кликнеме на копчето со симболот плус (+) што се наоѓа во левата област горе. Се сеќавате кога спомнав веднаш погоре дека има простор низ кој се додаваат мултимедијални датотеки? ... добро, + е во таа област, кликнете на него и ќе се отвори прозорец што ќе ви овозможи да го барате посакуваното видео.

Кога ќе го додадат, ќе се појави мал прозорец што ќе им каже дека видеото не е во согласност со профилот што го избрале на почетокот, не е важно, тие даваат профил за ажурирање и тоа е тоа:
kdenlive-ажурирање-профил

Willе се појави во истата кутија или област, едноставно повлечете ја на поголема површина подолу (временска линија или проект) и voila, плеерот за клипови ќе се активира (централно подрачје над него), ќе ја видите датотеката во линијата надолу, итн. Би изгледало вака:

kdenlive

Кога ќе го додадеме клипот, прашање е само да ја бараме точката, минута и секундата во која сакаме да го направиме пресекот и да ја поставиме вертикалната линија таму, потоа кликниме со десното копче + пресече и ќе ја поделиме видео датотеката како ова: kdenlive-сече

За да го избришеме несаканиот дел, кликнуваме на него и притискаме [Избриши] на нашата тастатура. Ако она што го сакаме е да избришеме само фрагмент од видеото, тогаш ќе треба да направиме две резови, оставајќи ни три фрагменти од видеото, првиот што одговара на првиот дел од клипот, втор и помал што е она што ќе го елиминираме и последно парче што е нормално продолжение на видеото. Го избираме оној што сакаме да го избришеме и го бришеме, а потоа ги спојуваме (користејќи го глувчето) и двата фрагменти. Еве ви прикажам скриншот за тоа како изгледаат трите фрагменти откако направивте две резови:

kdenlive-cut2 Откако фрагментот што сакаме да го отстраниме и остатокот се спои, продолжуваме понатаму Процес o Рендерирање видеото, за да го добиете веќе во формат како avi, mp4 или слично.

Патем ако сакате да го промените аудио и ставете песна или нешто слично, прво мора да го замолчиме или исклучиме звукот на видеото што го додаваме, за ова кликнуваме на првиот симбол за видео што се појавува лево од видеото, се појавува икона за заклучување и десно од неа икони на видео, неми е првата од последните две. Потоа, едноставно ја додаваме датотеката од аудио посакувано со помош на копчето + со кое го додаваме видеото и потоа ја вметнуваме звучната датотека каде што пишува Аудио 1, еве го екранот:

kdenlive-mp3

Очигледно, секогаш препорачуваме да не се користат датотеки заштитени со авторски права и така натаму ... кажете не на повреда на авторските права. Како и да е, ова е да имаат подобар завршен и попрофесионален производител ако им е потребно, тие можат да си помогнат во некои мастеринг студио или подобрување на квалитетот на аудио-датотеката, во секој случај, секогаш барајте датотеки до 256kbps.

Конечно обработка и извлекување на видеото

За да завршиме со уредувањето, сега мора да го извлечеме видеото во форматот што го сакаме, веб, авио, мпг, итн. За да го направите ова, кликнете на копчето Процес o Рендерирање што е означено со црвениот круг.

Beе биде прикажан прозорец кој ќе нè прашува каде ќе ги ставиме видеото и форматот (како и други понапредни опции што јас лично ретко ги менувам) Кога ќе го избереме излезниот формат од левата листа (користам вебм) и ја воспоставивме папката каде што конечно ќе биде видеото, кликнуваме на опцијата Дајте датотека, еве слика од екранот:

kdenlive-рендерирај

Крај!

Па ништо повеќе за додавање. Ова е во основа како да се сечат видеа Kdenlive и уште малку, како да го смените аудио

Се надевам дека беше корисно, тука не користев филтри или ефекти или ништо, кога ќе научам малку повеќе јавно за ова, дури и ако некој сака, тие се добредојдени да ги објават своите искуства и совети за тоа.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

36 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   lolo dijo

  Одличен пријател пост.

  Патем, никогаш не знаев кој бит-стапка е погоден за обработка на видео и / или аудио.

  Ако премногу качувам, генерирам огромни датотеки и ако поставам премногу мала вредност, квалитетот на сликата е лош.

  Како се пресметува ова?

  Ви благодариме.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

   За бит-стапката ... нема идеја, јас секогаш го оставам како што доаѓа по дифолт, исто како и Google овде објаснува дава неколку корисни врски.

   Со почит

   1.    Мигел Ангел dijo

    Во моето време „гуиндосерос“ се движев со бит-стапки од 1500-2100 кои беа препорачани за формат CVD (Кина Видео диск, помалку строг „поправен“ mpeg-2 од оној што се користи во ДВД. Јас порано генерирав датотеки 1 GB за филм од 90-100 минути и рамнотежата помеѓу квалитетот и големината се чинеше соодветно за она што го сакав. Се надевам дека служи како референца.
    Честитка.

 2.   хуансантијаго dijo

  Здраво, да видиме дали некој може да ми помогне, црвениот чапулин барем. Инсталирав kdenlive во linuxmint 17 mate, имав некои проблеми при инсталирање, во тој момент се чини дека серверите на ubuntu repos не работеа многу добро, мислам дека завршив со инсталирање од дебијан репо, и сега кога е во прашање рендерирање Ми недостасуваат многу кодеци, lyубопитно ми недостасуваат бесплатните, а оној што го користам е веб-страница, менито вчитува нови профили за обработка не намалува ништо, а репо-препораките што ги препорачуваат некои блогови за кодеци, конзолата ми кажува дека тие не се пронајдени

  1.    суровОсновни dijo

   Црвениот скакулец или неколку други неверојатни карактери што можат да ви помогнат можете да ги најдете на нашиот форум:

   forum.fromlinux.net

   Поздрав ..

   1.    хуансантијаго dijo

    Проблем да се регистрирам на форумот, ме прашува за Captcha но не ми ја покажува сликата или полето

    limuntmint 17 мат / мозила

   2.    хуансантијаго dijo

    готов, го видов, добар трик

  2.    ХуанПе dijo

   Требаше да инсталирате ткаенина за зависност од Qt на вашиот gtk систем.

 3.   aminамин-Самуил dijo

  Го сакам декораторот за прозорци што го ставивте во KDE

 4.   елиотим3000 dijo

  И јас јадам животно користејќи Adobe Premier за да ги уредувам видеата.

  Како и да е, добар совет.

 5.   Оскар dijo

  Тоа е одлична програма, благодарам што ја проширивте!

 6.   ХуанПе dijo

  Па, тој што престанува да ја посетува оваа веб-страница откако виде како бришеш коментари затоа што ти се допаѓа кога не сум пропуштил, почитува никого

  1.    ХуанПе dijo

   уредување: Јас сум слеп

  2.    нано dijo

   Никој не брише ништо, системот едноставно сè уште не ве акредитира како „сигурен“ затоа што имате малку коментари и тие одат директно на умереност ... т.е. тие треба да бидат одобрени и ние не ја читаме „модерацијата во очекување“ 24 / 7

 7.   Франциско dijo

  Не сум го пробал, но изгледа интересно во моментот кога користам openshot и за едноставни работи е добро.

  Поздрав.

 8.   xphnx dijo

  Ви оставам неколку многу добри и препорачани упатства за Кденлив http://www.youtube.com/watch?v=pTd5voGVoxo&list=PLC5352FB1B3F614CF. Истиот автор има и неколку видеа за Гимп.

 9.   Коски dijo

  Хмм интересно.
  Дали е можно да се уредуваат видеа што случајно се снимени вертикално?
  Не треба да ја прилагодувам положбата, само да исечам парчиња и тоа е тоа, проблемот е што кога ќе отворам програма за уредување X, сликата се ротира за да одговара, а при зачувување на промените ... сликата останува ротирана.
  Поздрав

  1.    хуансантијаго dijo

   Со kdenlive во „додавање ефекти“ ќе најдете: ротирајте и трансформирајте, тава и зумирајте, исечете, изменете ја големината. Со тоа мора да се забавувате некое време.

 10.   Anonimo dijo

  Обидете се со OpenShot, тие се инсталирани во crunchbang linux, тој е доста добар и лесен, тој е уредник за репродукција на плеери затоа што ги поддржува сите формати или повеќе од vlc плеерите.

  1.    хуансантијаго dijo

   Пред неколку години престанав да користам openshot затоа што беше нестабилен, затворен сам по себе (не само што ми се случи) и графички интерфејс, не многу точен во функциите за влечење и паѓање итн., Kdenlive секогаш беше постабилен и со повеќе професионални можности .

   Повторно треба да пробам openshot години подоцна

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Ние сме двајца U_U ... OpenShot изгледаше феноменално, брилијантно, но толку многу нестабилност ме натера да го оставам настрана. Потоа, го запознав Кденлив и добро… OpenShot? … Буквално заборавив дека постои, се сетив дека е опција сега со овие коментари.

    1.    Anonimo dijo

     Да, нестабилен е, но се подобрува. Тие излегоа со кампања на Кикстартер, финансирана за издавање на верзија 2.0 крос-платформа, со инсталатори за Linux, Mac и Windows.

     1.    Anonimo dijo

      Тие побараа 20 илјади и собраа 45 илјади. Проектот е скоро завршен, но инвеститорот заглави во развојот на инсталерот за Windows.

      https://www.kickstarter.com/projects/421164014/openshot-video-editor-for-windows-mac-and-linux/posts/441132

     2.    хуансантијаго dijo

      Среќа што не им ставив ниту едно евро, ако тие искористат еден мој денар за што било поврзано со бубачки, како што е пакување за наведениот вирус, повторно би го почувствувала тоа чувство помеѓу одвратност и насилство 🙁

 11.   партал dijo

  Ова исто така може да се направи со avidemux дека табиемот е со отворен код и не тежи многу

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, секако, Avidemux служи и за истата цел.

 12.   бесплатно dijo

  Каде можете да набавите теми, за да го промените изгледот.

 13.   нексус6 dijo

  L
  E
  E
  E
  E
  N
  T
  O
  O
  O
  O
  O

 14.   kk dijo

  има одредена разлика со avidemux

 15.   НеоРенџер dijo

  Јас ги создавам насловите за клиповите, но тие не можат да се уредуваат откако ќе се создадат. Можеш ли да ми пружиш рака со тоа?

  Честитки!

 16.   Wilberth dijo

  Ви благодарам многу, вашето упатство е многу добро објаснето.

 17.   Карлос dijo

  Помогнете да имам видео што не можам да го отворам во kdenlive, се појавува оваа порака
  Вашиот клип не одговара на профилот на тековниот проект.
  Не е пронајден постоечки профил што одговара на својствата на клипот.
  Големина на клип: 640 360
  fps: 30
  Треба да го уредувам, но правејќи го и претворајќи се во неважечко видео
  Ви благодариме за вашата помош

  1.    елав dijo

   Според мое искуство, Профилот или Профилот во овој случај немаат никаква врска со резултатот од видеото. Можете да го користите профилот што го сакате, за на крај да е важно форматот во кој го извезувате видеото, што очигледно не го користите точниот.

 18.   Екзексиел dijo

  Ви благодарам многу за упатството, започнувам со овој бесплатен софтвер и аудио и видео се обично една од најпроблематичните точки за прилагодување

  честитки

 19.   Рафаел dijo

  Одлична програма и вие кои секогаш придонесувате со корисни работи