Команда за историја со датуми на извршување на секоја наредба

Командата историја ни покажува во терминалот командите што сме ги извршувале во минатото, нешто како ова:

историја-команда-излез
Досега добро, но што ако сакаме да знаеме точно кога ја извршивме секоја команда во минатото? O_O

Мислам, видете вакво нешто:

историја-команда-излез-датум

За ова, мора да ја ставиме оваа команда во терминалот:

export HISTTIMEFORMAT='%F %T : '

Потоа повторно трчаат Историја и видете го резултатот

Сега, она што штотуку го сторивме нема да биде трајно, односно кога ќе ја затвориме сесијата (или ќе го исклучиме компјутерот) овој кул начин на гледање на излезот од командата историја ќе биде заборавен од системот, за да го направиме постојан извршете го следново:

echo "export HISTTIMEFORMAT='%F %T : '" >> $HOME/.bashrc

Тоа е, ставете ја таа команда на крајот од нашата датотека .башрц тоа е скриено во нашиот дом.

Патем, за оние кои се прашуваат што значи% F и% T значи…% F значи датум во режим година-месец-ден, додека% T е време во режим час-минута-секунда (24-часовно време )

Па, мислам дека нема што друго да се каже, тоа е прилично краток пост, но мислам дека врвот е интересен ^ - ^

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

23 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Убаво 🙂

 2.   елиотим3000 dijo

  Подобро, невозможно.

 3.   насилник dijo

  Верзијата за копирање - запишување во терминал.

  echo "export HISTTIMEFORMAT = '% F% T:'" >> ~ / .bashrc; извор / .bashrc

  Тадааан ...

  1.    насилник dijo

   Уф не пробувај така, цитатите за Вордпрес не работат во терминал.

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Затворете го кодот помеѓу (код) …… (/ код)… НО, менувајќи ги заградите за знаци помалку од и поголеми од

 4.   Ермиметал dijo

  Ви благодариме за податоците на KZKG ^ Gaara, но има детал:
  Датумот е секогаш денешен датум, а не датум кога е извршена командата.
  Или барем тоа излезе на моите тестови. На здравје

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Се чини дека работи добро само со команди што се извршени откако ќе се изврши извозот, т.е утре ќе видите дека командите што ги извршувате утре ќе бидат во ред, итн итн како што поминуваат деновите.

   Ти разбираш? 🙂

   Ви благодариме за коментарот

   1.    Ермиметал dijo

    Ах оди. разбирам
    Ви благодариме за одговорот и потоа да го зачувате во .bashrc.

    😀 поздрав

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Воопшто не, благодарам на коментарот

 5.   Julian dijo

  Одлично!, Едноставно и ефикасно. Ви благодарам.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам

 6.   pepE (@valdezpepe) dijo

  Одличен совет!, Многу денови од овие

 7.   Блажек dijo

  Многу добар придонес, работи совршено, благодарам.

 8.   тарегон dijo

  Интересни информации !! Отпрвин мислев дека не работи, бидејќи претходните команди се појавија со ист датум; но оние што ги воведуваше, оние ако тој го наведе точното време.

 9.   кепешеф dijo

  Здраво

  Супер корисен совет, само што имав проблем да ги дадам командите бидејќи го наведувате извозот HISTTIMEFORMAT = '% F% T:' и потоа историјата ... ако ми испратите датум и време на сите команди, чудно е што јас Ги испраќа сите команди, ми го испраќа датумот и времето што ги има компјутерот во тој момент, т.е. не ми ги покажува вистинскиот датум и време на командите ,,,, добивам команди што ги дадов вчера, но ми ги праќа тековен датум на компјутер. Значи, не работи за мене затоа што не го гледам вистинскиот датум.

  Како можев да ги зачувам вистинските датуми ???

 10.   efrain dijo

  Не работи, потребно е тековниот датум на системот, а не датумот на извршување на командата

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Кога ќе го форматирате за да го ставите датумот на него, командите што ги извршивте ПРЕД ова нема да имаат точен датум, сепак оние што ќе ги извршите потоа.

 11.   рукат dijo

  Прашање КЗКГ ^ Гаара.
  Можете исто така да им покажете на корисниците кои ги извршувале командите?

  1.    Џон Џејмс dijo

   Историјата е посебна за секој корисник, така што ќе мора да влезете во сесијата на секој корисник за да го потврдите она што ви треба, сега ако сакате нешто со поголема контрола препорачувам употреба на SUDO, бидејќи тоа ако остави запис за сè што е извршено за секој корисник со датуми и други.

 12.   Хуан Карлос dijo

  Одлично, благодарам за придонесот што ни беше од голема помош.

  Со почит

 13.   Косме dijo

  Треба да направам сценарио што ќе ми ја извезува историјата и тоа да го стори преку баш не ми треба.

  помогне