iTALC: како да користите слободен софтвер во училницата

iTALC (Интелигентно учење и учење со компјутери) е а алатка за употреба во училиште, поврзана со активноста на учениците и наставниците од нивните компјутери. Чело, нашиот пријател и следбеник, ја напиша оваа статија раскажувајќи го своето искуство со iTALC на Escuela Normal 8 во Буенос Аирес.

Можните употреби се разновидни. На пример, наставникот може да покаже што прави од својата машина на сите други во реално време. Можете исто така да пристапите до компјутерот на студент кој бара помош. Друга интересна употреба е да се овозможи терминалот на студентот да им покаже на другите што сториле или прават. Се разбира, тука е и контролната функција за следење, испраќање пораки за предупредување и во случај да е потребно блокирање на компјутер.

Во нашиот случај, тука започнуваме од проценка на оваа програма од искуство со имплементација на курс на терцијарно ниво, така што репресивните алатки не беа потребни, иако ако треба да работат со орда адолесценти, мек како iTalc може да помогне, особено ако не сакаме да одиме на тврдо ниво.

Имплементацијата беше извршена во просторија во која имаа 14 HP компјутери со процесор Sempron и 512 MB RAM меморија, машини што Министерството за образование на нацијата (Аргентина) ги купи пред повеќе од 6 години. Тие имаа двоен почеток на W $ и Mandriva. Мандрива беше чиста и неискористена за време на тестирањето, но веќе беше многу стара верзија и за надградба се одлучивме за Едубунту. На една од машините е направена инсталација Edubuntu 10.04 и направена е слика со Clonezilla. Обновувањето на сликата од pendrive беше многу брзо (Дух трепери). Просторијата е мрежна преку WiFi рутер во dhcp.

Предноста на инсталирањето на Едубунту е тоа што ние ги имаме инсталирано и работи студентските пакети iTalc (дел од клиентот) без да треба да се прави ништо. Затоа, следниот чекор ќе биде да ги инсталирате пакетите што одговараат на наставникот (главен интерфејс) на главниот компјутер на мрежата. Во Едубунту, ако одиме во софтверскиот центар, едноставно го бараме и го инсталираме.

Откако ќе се инсталира, доаѓа основен дел: создавање на клучеви. Со цел да ги поврзе компјутерите, iTalc генерира јавни и приватни клучеви користејќи го системот PGP (Pretty Good Privacy). Логиката е дека клиентот iTalc нема да ја предаде контролата врз компјутерот каде што работи на секој што се поврзува на нејзината локална мрежа (ова е важно, сите на истата локална мрежа). Се дава на секој што ги има соодветните клучеви.

За да ги генерирате клучевите, мора да извршите од терминал на главниот компјутер:

sudo mkdir -p / etc / italc / клучеви / јавно / наставник sudo mkdir -p / etc / italc / клучеви / приватен / наставник sudo ica -roole наставник-креативно-спарен пар

Инсталацијата ќе ја создаде групата iTalc. Треба да го додадете вашиот наставник корисник во таа група, од gnome или од терминал:

судо зависник професор италк

Во нашиот случај, беше потребно да се рестартира за iTalc да ги земе клучевите и модулот за наставници да работи добро.

Откако ќе ги создадеме клучевите, мора да го однесеме нашиот јавен клуч, односно датотеката со клучеви, до сите машини на кои сакаме да се поврземе и да имаме контрола. Датотеката ја наоѓаме на оваа патека:

/ итн / италк / клучеви / јавно / наставник / клуч

Можеме да го направиме ова рачно (копирајте го на pendrive и земете го) или преку мрежа ако веќе го имаат конфигурирано. Во директориумот за наставници треба да ја замените постојната датотека со онаа што ја имаме. Ако е празна, ја ставаме нашата датотека и тоа е тоа.

За подобра употреба на iTalc, погодно е мрежата да биде добро конфигурирана. Во нашиот случај, бидејќи се клонираат сите Edubuntu, ние мора да им го дадеме соодветното име на секој компјутер. За тоа, треба рачно да ги уредуваме датотеките со име / домаќин и / итн / домаќин. Заменете го localhost со соодветниот број или името на домаќинот, на пример pc1, pc2, итн.

sudo gedit / итн / домаќини

На овој начин, при извршување на iTalc во режим на наставник, на екранот за мониторинг ќе ги видиме малите слики на секој ученик во реално време со нивните соодветни имиња на машини.

Перформансите на iTalc со користениот хардвер беа ниски, но сепак беа точни. Мислам дека и слабиот квалитет на рутерот и стариот хардвер придонесоа за бавни перформанси. Како и да е, можевме да го искористиме во неколку наврати без непријатности, особено на часовите Отворена канцеларија што создадоа толкав отпор кај некои студенти на наставниот кадар кои сакаат да го видат само W на компанијата што не сакам да ја именувам.

Се надеваме дека со ова упатство ќе ја охрабриме употребата на iTalc во училишните простории за компјутери и ќе продолжиме со унапредување на употребата на слободен софтвер.

Референци:

Поздрав:

 • Работата беше извршена во Нормал 8 во Буенос Аирес. Го поздравуваме нашиот пријател Редубикуа за неговото позитивно охрабрување за тоа време на работа.
Ви благодариме на Чело за споделувањето на вашето искуство со нас!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   @ lllz @ p @ dijo

  Одличен овој вид на софтвер се користи дури и на универзитетите, мој на пример, но тие не се осмелуваат со слободен софтвер, тие се плашат да научат затоа што веќе се справуваат со комерцијален, но овој пост е одличен, би го користел ако бев професор

 2.   Ајде да користиме Linux dijo

  Добро кажано

 3.   Германски_бибјанко dijo

  Јас сум наставник во средните училишта и ме интересира да користам italc. Тешко е да се најде поддршка за оваа програма бидејќи сите нетбуки дојдоа со Елеринг.
  Ја добивам пораката дека не може да ги најде клучевите кога сакам да започнам со италк. Ги следев сите чекори и нема случај. Имам linux ubuntu11.0

 4.   DAVID dijo

  не можам да инсталирам на ubuntu 12.04

 5.   програма за управување со академии dijo

  Првиот CRM / ERP софтвер за управување со училишта и академии.

 6.   Александар dijo

  Ве молиме, ако беше можно да објавите друг пост на истата тема, но ажуриран на Ubuntu 14.04LTS, тогаш iTalc што доаѓа во ова издание веќе нема директориуми што доаѓаат во верзиите, туку датотека за конфигурација.

 7.   Антонио Дијаз dijo

  Сега Italc е конфигуриран преку Конзолата за управување со Italc (imc), таа се извршува со:
  sudo imc
  но не успеав ниту да работам под Ubuntu 14.04, секогаш ја добивам пораката дека не може да ги најде клучевите.

 8.   монитор dijo

  iMonitor Keylogger Pro ви овозможува да ги следите компјутерите на корисниците од далечина од ИНТЕРНЕТ. На кое било место, можете да видите сè што прават на компјутерот преку извештаи и алатката за онлајн десктоп. Можете дури и да ја отворите далечинската камера за да го видите однесувањето на корисниците. Дури и ако лицето е во друга земја, на работа или во деловна активност. http://es.imonitorsoft.com/