Каде се датотеките за евиденција (дневници) во Linux

Пред неколку месеци видовме дека датотеките за евиденција (дневници) се многу корисни кога станува збор открие дефекти и пробај поправете ги. Тие особено служат за добиваат помош на форуми и блогови. Во оваа можност, ќе видиме каде датотеки за евиденција повеќе заеднички и какви информации содржат.


Најдобра практика е да се движите во папката / var / log и да ги наведете датотеките содржани во таа папка. Availableе се појават сите достапни датотеки за најавување. Нивните имиња се самообјаснуваат.

cd / var / log ls

Заеднички датотеки за евиденција (може да се разликуваат според дистрибуцијата):

Поврзана статија:
Поправете сектори и вратете го тврдиот диск (HDD) во Linux
 • / var / log / порака: општ дневник на системски пораки
 • /var/log/auth.log: дневник за проверка
 • /var/log/kern.log: дневник на јадра
 • /var/log/cron.log: крун дневник
 • / var / log / maillog: дневник на серверот за пошта
 • / var / log / qmail /: Дневник на Qmail
 • / var / log / httpd /: Дневник за пристап и грешки на Apache
 • / var / log / lighttpd: Lighttpd пристап и евиденција на грешки
 • /var/log/boot.log: дневник за подигнување на системот
 • /var/log/mysqld.log - дневник на базата на податоци MySQL
 • / var / log / safe: дневник за автентикација
 • / var / log / utmp или / var / log / wtmp: дневник на дневник

Заклучок, во / var / log сите системски дневници се зачувани. Сепак, некои апликации како httpd вклучуваат поддиректориум таму каде што ги зачувуваат своите датотеки за најавување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

23 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Санчез dijo

  Ова ми помогна да утврдам каде е грижата за дополнителните 3 GB што ги зафаќаше дискот ..

  Поздрав !! Одличен блог

 2.   Ајде да користиме Linux dijo

  Да, но тоа зависи од тоа како секоја програма ги зачувува своите логови ... би било потребно да ги објасниме еден по еден во бесконечна и здодевна статија. За ова има страници за луѓе ... или форуми.

  Идејата на овој напис е да се воведе темата, така што луѓето ќе се сетат на постоењето на дневници и дека знаат дека содржат вредни информации за да ни помогнат да ги решиме проблемите. Исто така, како што се гледа во овој напис ( http://usemoslinux.blogspot.com/2011_11_01_archive.html), кога треба да се побара помош во форумите, секогаш е подобро ако се вклучени датотеките со дневник. Постојат и други кои ќе ни помогнат да разбереме што велат овие дневници. Важно е тоа, но да побарате помош пред да знаете како да ја побарате и какви информации да им дадете на оние што можат да ни помогнат!
  На здравје! Павле.

 3.   зерберос dijo

  Да, но зезнатиот не знае каде се логовите, зезнатиот знае како да ги прочита ...

  1.    Голук dijo

   Сосема според зерберос. Написот е добар, но би сакал да го објаснат секој од дневниците.

 4.   Франциско dijo

  Јас го имам овој проблем
  Грешка при добивање информации за датотеката "/var/log/mail.log": Датотеката или директориумот не постојат
  Што можам да направам?

  1.    Пепе dijo

   креирај го

   1.    Едсон ОРтиз dijo

    Како е создаден?

 5.   искрен dijo

  Неодамна инсталирав Linux Mint 17 Cinnamon 64bits и има одредени грешки што би сакал да ги поправам, како што се:
  кога ќе ја заклучам мојата сесија и ќе одам да направам нешто друго ... кога ќе се вратам да го отклучам екранот
  Единствено што можам да направам е да го мрднам глувчето .... Морам да се рестартирам за повторно да влезам во нормала ... му се случи некој друг ... Може ли некој да ми помогне ???

  1.    x11tete11x dijo

   дојди тука http://foro.desdelinux.net/

 6.   искрен dijo

  Добар блог, веќе прочитав многу објави и тие се добри

  1.    Родриго dijo

   Проверете го истото http://www.forosdelweb.com/f41/ 🙂

 7.   HN dijo

  Исто така, доста важни се датотеките за е-пошта, на пример Exim, каде што можеме да ги видиме сите влезни и излезни е-пошта на нашиот сервер.

  Можеме да ја користиме командата опашка, за да го видиме дневникот во реално време со командата опашка.

  tail -n 200 -f / var / log / exim_mainlog
  опашка -n 200 -f / var / log / exim_paniclog
  опашка -n 200 -f / var / log / maillog

  Ако имате подобрена команда за проверка на дневниците, би го ценел тоа.

  Со почит

  1.    Пепе dijo

   Според мене, употребата на командата воопшто не е лоша, но јас ја користам на друг начин (за да ги вкусам боите), додавам „grep“ на крајот за да може да се филтрира по грешка, да не успее или што и да треба да погледнете, покрај тоа, ако напишете нешто ново што одговара на филтерот, тоа ви покажува на екранот:
   опашка -150f /var/log/file.log | grep -i -E 'грешка | не успее'

 8.   Наталија dijo

  Здраво во моето позитивно ГЛ во последно време, се појавив неуспешен при рестартирање. И сега кога ќе го вклучам трепери и не започнува, туку кажува работи и нешто за дневникот за грешки во Апачи може да има повеќе информации. * стартување на веб-сервер apache2 [неуспех]

  Можете ли да ми кажете како да го решам ова? Благодарам

  1.    Пепе dijo

   Знаете што значи БЕГ, немам идеја ... иако можам да мислам на илјада значења
   Во врска со Apache, проблемот е при стартување на Apache, треба да ги разгледате дневниците на наведената апликација за да знаете што е проблемот.

 9.   Мартин dijo

  Треба да го деинсталирам jdonloader и ме прашува да ги избришам датотеките за најавување, но како да ги барам во која папка ќе треба да одам? Ви благодарам. Се надевам на одговори.

  1.    Пепе dijo

   Во конфигурацијата на jdownloader можете да видите каде ги зачувува дневниците и ако се случи, откако ќе го направите ова, можете целосно да ја елиминирате папката со програмата за да избегнете проблеми.

 10.   Claudia dijo

  Ве молам, некој знае каде да најде информации за тоа што се случува ако мојата меморија е полна и поради тоа некоја апликација се расипе или не успее, колку што знам дека откако не успее, добивате порака: „полна меморија“, и кога тоа ќе се случи, датотека позади Како да го најдеме, да го разбереме?

  1.    Пепе dijo

   проверете го просторот со df, па ќе знаете дека fs се полни, како и да е, ако го знаете процесот или апликацијата или услугата што генерира или ја напаѓа датотеката, што укажувате дека можете да разгледате разни команди и да пронајдете каде пишува и дали го има во јас користам одреден процес или неколку ... како и да е можеш да го погледнеш меморискиот простор на рам со бесплатна команда

 11.   Веб домен dijo

  Не пропуштајте го PymeDay овој 8-9 и 10 јуни
  https://www.dominioweb.net

 12.   Домаќин.cl dijo

  Одлично!
  https://www.host.cl

 13.   Датацентар на ЧН Чиле dijo

  Одлично

  https://www.hn.cl

 14.   Волфсон48 dijo

  Добро благодарам.
  Веќе го лоцирав директориумот /var/log/. Сега треба да знам како да ги читам датотеките со грешки и како да ги поправам.
  Кога се обидувам да ја отворам датотеката, ми кажува дека немам дозволи, и покрај тоа што се најавувам како root кога го правам тоа по командата su.
  Може ли некој да ми понуди решение?
  Ви благодариме.