Како да ги вратите избришаните датотеки од SD-картичката

Неколку пати ми се случило случајно да избришам група фотографии бидејќи во контекстуалното мени на Тунар, „Избриши“ е многу близу до „Копирај“ и апликацијата не е многу сомнителна; директно избришете.

Да не очајувам, еве го решението.

Ова е придонес од Агустин Канаширо, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки за Агустин!

Првото нешто е што веднаш по бришењето на датотеките, НЕ копирајте ништо во меморијата SD.

Инсталација

Прво, мора да преземете testdisk или со правење apt-get install testdisk или pacman -S testdisk.

Создадете слика

Од командната линија, создаваме слика на дискот на нашата SD-картичка. Мора да имаме доволно простор на дискот за да го сториме тоа.

dd ако = / dev / DEVICE на = memory_card.img bs = 512

Каде што DEVICE е читач на SD картички. Во мојот случај тоа е mmcblk0.

Ова се добива со правење:

sudo fdisk -l

Getе добиеме вакво нешто:

Диск / dev / mmcblk0: 3965 MB, 3965190144 бајти
49 глави, 48 сектори / патека, 3292 цилиндри, вкупно 7744512 сектори
Единици = сектори од 1 * 512 = 512 бајти
Големина на секторот (логички / физички): 512 бајти / 512 бајти
Големина на I / O (минимална / оптимална): 512 бајти / 512 бајти
ID на дискот: 0x00000000

Вратете ги датотеките

Во терминал пишуваме:

фоторечичка меморија_ картичка.img

Апликацијата е прилично едноставна за употреба и алатката дава можност за враќање на сите датотеки, но не ги обновува со оригиналните имиња. Исто така, најважно е дека тие можат да ги обноват датотеките. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Агустин dijo

  Како да ги вратам музиката и фотографиите на мобилниот телефон?

 2.   Гаиус балтар dijo

  Вие го приклучувате SD во компјутерот и го следите процесот. Ако зборувате за внатрешната меморија, затоа што не знам дали не ја објаснувате, затоа го толкувам, го приклучувате мобилниот телефон во компјутер, молете се да се појави како диск и пробајте го истиот процес ... xDD

  Среќа

 3.   Ајде да користиме Linux dijo

  Ви препорачувам да прочитате: http://usemoslinux.blogspot.com/2011/10/como-limpiar-tus-discos-y-borrar.html

 4.   pako dijo

  Ви благодарам! Решен сомнеж, дури и така ќе избегнам да позајмувам или да ги губам своите работи.

 5.   Jakeukalane Milegum Firisse dijo

  Одамна ми работеше да пронајдам околу 100 фотографии од времето кога патував да ги репродуцирам. Чешки Супер е

 6.   Jakeukalane Milegum Firisse dijo

  уредување на слика или датотека од 1 до 1, празнење и заштеда 2 пати

 7.   pako dijo

  И имам едно прашање ... како трајно да елиминирам нешто? Дека дури и со овој метод се обновува? Во моментот на позајмување на мојата меморија, било да е тоа од работа, училиште или нешто друго и не сакам да ги обновам датотеките? Очигледно без форматирање

 8.   Гаиус балтар dijo

  Извини Пако, но тоа е невозможно ...: _D willе се отстрани „целосно“ само кога ќе биде напишано погоре.

 9.   Xavier dijo

  Ви благодарам многу, ми го спасивте бракот

 10.   Моника dijo

  Помош:
  Да се ​​повратат фотографиите од PSP, дали е истата постапка ??? Мислам дека имаш Продуо

  воденица благодарам

 11.   Кристи dijo

  Вратете датотеки и фотографии… но не знам како да го направам тоа. .Помогнете

 12.   Дејвид dijo

  Одлично ! Одлично ! ми ја спаси кожата целосно препорачливо

 13.   Алберто Car. Каро dijo

  Добра примена и уште подобро објаснување. Ви благодариме за внесувањето. Успеав да вратам избришани фотографии и видеа.

 14.   Агусти dijo

  Јас бев во можност да ги вратам сите документи на картичката. Благодарам многу