Како да ги интегрирате известувањата на Pidgin со известувањата на KDE

Долго време барав да ги интегрирам известувањата од Pidgin en KDE, и благодарение на Геспада Го најдов решението за тоа.

Тоа е многу едноставно, ние треба само да преземеме Perl-датотека што е хостирана во Код на Google, но за оние кои ме сакаат веб-страницата е блокирана, можете да ја преземете од тука:

Преземи Кнотификации-0.3.6.pl

Откако ќе се преземе, она што го правиме е да го копираме во папката ~ / .пурпурна боја / приклучоци / и ако папката не е, ние ја создаваме.

Ако имаме Pidgin отворено го затвораме и кога повторно ќе го отвориме ќе Алатки додатоци и ние обележуваме Известувања за KDE.

Pidgin_Complements

Можеме да конфигурираме каков вид на известувања сакаме да добиваме и од тој момент ќе имаме сè што е интегрирано во известувањата за KDE:

Известувања_Pidgin_KDE

Готово

Ажурирање: Заборавив да кажам дека и оваа скрипта работи извести-испрати за работни површини на Gtk.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

29 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   @Jlcmux dijo

  Грешка

  Внатрешна серверска грешка. Не може да се преземе датотека xD

  1.    елав dijo

   WTF? Да видам дали е заради продолжувањето.

  2.    елав dijo

   Тоа беше навистина. Веќе е коригирано.

 2.   Јојо Фернандез dijo

  Што правиш зборувајќи само за Pidgin, Forever Alone? : - /

  1.    елав dijo

   Хахахаха ... Само што го имам Бонжур со другиот компјутер што го користам и за тестот, добро почнав да зборувам сам .. Стара и ќелава работа .. Треба да знаете по ѓаволите. xDD

   1.    ЛДД dijo

    Здраво во KDE ја имате оваа тема, таа е прилично згодна, ве молам дајте ми повеќе детали за темата за да видам дали ќе се префрлам на KDE

   2.    MSX dijo

    xDD

    Че, не се обиде да користиш телепатија? 0.6.2 работи добро и може да се поврзете со повеќе протоколи. (И тој исто така е дел од KDE така што има максимална интеграција со работната површина ^ _ ^)

 3.   исто dijo

  Две прашања:
  1. Извинете го моето незнаење, но зошто е блокиран Code Google?
  2. Која тема за Плазма ја користите? тие икони изгледаат прекрасно

  1.    пандев92 dijo

   Куба ... тоа е причината.

  2.    елав dijo

   1- Според географска фаталност.
   2 - Темата за плазма што ја користам е… taratataaaannnnn… well Air, онаа што доаѓа стандардно во KDE 4.10, што се случува иконите што ги имам на послужавникот да се од темата за плазма на Хелиум.

   1.    исто dijo

    1. Требаше да претпоставам.
    2. Тие изгледаат доста поразлично од последниот пат кога ја тестирав темата. Updateе ажурирам, види колку е тал

    1.    елав dijo

     Да, всушност Air во 4.10 е многу поубав отколку во останатите верзии.

     1.    исто dijo

      Па, јас се осврнував на темата Хелиум, но целосно се согласувам со тебе, Ер е подобар од кога било.

 4.   Грегорио Еспадас dijo

  Добро што успеавте да ги инсталирате нотификациите! Само како бонус, за оние кои користат ArchLinux, тие само треба да го инсталираат пакетот-pidgin-knotifications од AUR.

  1.    елав dijo

   Да, точно е. Не го ставив затоа што бидејќи не го користам Arch, не сакав да ставам погрешни податоци. Ви благодарам.

  2.    ЛДД dijo

   благодарение на господинот геспада

 5.   Јав dijo

  Прашање,

  Затоа што ако користат KDE не ги користат мајчините апликации, тоа е: Копет, Кмаил, итн.

  Размислувам да тестирам отежнато дишење со KDE и ме интересира вашиот одговор бидејќи од моето време со Red Hat со KDE на гранката 2.x (ако сум диносаурус, ха ха) или slackware со гранката 3.x не го користам, но мислам дека песната е иста, би го користела панелот KDE и нешто друго со повеќето апликации за gtk ...

  Поздрав,
  Јав

  1.    исто dijo

   Па, лично, не сум навикнат да користам никакви услуги за разговор, но и покрај мојата голема loveубов кон KDE / Qt, морам да признаам дека Копет, кој е „ветеранот“ во однос на МИ во К, е застарен хаос. „KDE IM Contact“, што е новата алтернатива, иако ветува, сепак недостасува. Значи, употребата на Pidgin во средини што не се Gtk е оправдана.

   1.    Јав dijo

    Ви благодариме за одговорот,

    И мислам дека останатото останува исто, ако пробам отежнато дишење со KDE, треба да користам: Firefox, Thunderbird, Libre Office, Gimp, Synaptic итн.
    За музика, симпезата на МПЦ (таму можете да користите Јакуаке, xD.).
    и во QT би користел ...: VLC.

    Со почит,
    Јав

    1.    елав dijo

     Јас всушност користам:
     - Firefox
     - Списокот
     - Гимп
     - Пиџин

     Но, не Тандерберд, бидејќи KMail работи како шарм за мене.

     1.    Јав dijo

      Ви благодариме за одговорот елав,

      Можеби пробајте отежнато дишење со KDE, добри се податоците дека Kmail работи како привлечност за вас, за работа што ја користам по пошта,
      Може ли да ги имам поштата во јазичиња што ми ги олеснуваат задачите?

      Со почит,
      Јав

     2.    елиотим3000 dijo

      Јас користам (со GNOME 3 Fallback уште):

      -Iceweasel (од backport во издание на верзија)
      -Емпатија (за разговор за лице)
      -GIMP (за уредување на една или друга слика).

      Засега, не користам клиент за е-пошта во моментов, но ќе го користам Icedove ESR сè додека имам е-пошта од мојот хостинг што ја имам.

  2.    елав dijo

   Тоа е многу едноставно:

   За да навигирате во мојата земја, обично треба да поминете низ прокси-сервер кој регулира повеќето пристаништа на апликациите. Значи, можам да прелистам само порти 80 и 3128 (користени од Squid)… Што е со апликациите на KDE? Копет не управува со употребата на прокси индивидуално за секоја сметка што ја користиме. KDE-Telepathy да, но не работи како што треба, има грешки .. затоа, единствената што ја исполнува (и секогаш ја исполнуваше) оваа задача беше Pidgin, за мене, најдобриот клиент за пораки на GNU / Linux.

   1.    Јав dijo

    Ви благодарам многу за одговорот Елав, разбирам.

    Со почит,

 6.   @Jlcmux dijo

  Но, зошто толку многу ако инсталирањето на Libnotify е веќе таму?

 7.   @Jlcmux dijo

  Друга работа. Изгледа смешно како во историјата изгледа како да ја планираат пораката да го направат скриншот-хехех

 8.   Сантијаго Кордоба dijo

  Goingе тестирам дали и со финч работи.

 9.   Руби dijo

  Кога ќе се обидам да ја преземам датотеката, таа ме испраќа дома и не презема ништо.

 10.   Рејко Гарсија dijo

  Се обидов да го преземам пакетот, но тој вели дека тој не постои, има некое друго место што може да се преземе, освен кодот на Google