Како да конфигурирате алатки за режим на лаптоп

Латоп-режимот-алатки е многу моќна алатка за заштеда на енергија и продолжување на траењето на батеријата. Сепак, ако станува збор за „агресивна“ поставка, тоа можеби не одговара на сите потреби.

Инсталација

En Лак и деривати:

sudo pacman -S-лаптоп-режим-алатки

En Дебиан / Убунту и деривати:

sudo apt-get инсталирајте лаптоп-режим-алатки

Во openSUSE и деривати:

zypper инсталира алатки за режим на лаптоп

конфигурација

Овде ќе ви покажам некои можни промени во конфигурацијата, иако има многу повеќе.

Како да спречите глувчето да спие

Стандардно, алатките за режим на лаптоп се конфигурираат на таков начин што сите USB уреди одат во режим на мирување кога лаптопот е исклучен од напојувањето.

Ова значи дека кога ќе престанете да го користите глувчето неколку секунди и сакате да го користите повторно, веројатно ќе потрае некое време да одговорите. Можеби нема да можете ниту да го „разгорите“.

За да го избегнете ова однесување, едноставно изменете ја конфигурациската датотека. Пред сè, треба да го знаеме ID-то на глувчето. За да го направите ова, исклучете го и повторно поврзете го. Потоа, отворив терминал и напишав:

dmesg

На крајот од сè, треба да се појави линија слична на следново:

[13634.540582] hid-generic 0003: 046D: C052.0005: влез, hidraw0: USB HID v1.10 глушец [Logitech USB ласерски глушец] на USB-0000: 00: 1a.0-1.2 / влез0

Во овој случај, IDE на глувчето е: 046D: C052

Сега, само изменете ја конфигурациската датотека во режимот на лаптоп со алатки што контролира автоматско суспендирање на USB уреди:

судо нано /etc/laptop-mode/conf.d/usb-autosuspend.conf

Пронајдете ја линијата што вели AUTOSUSPEND_USBID_BLACKLIST и додадете ID на глувчето. Следејќи го нашиот пример, треба да изгледа вака:

AUTOSUSPEND_USBID_BLACKLIST = "046D: C052"

Како да спречите дискот да се „исклучува“ и „да се вклучува“ цело време

Ако вашиот диск прави бучава многу слична на „кликнување“ секој пат кога повторно ќе извршите некоја акција по неколку секунди неактивност, тогаш алатките за режим на лаптоп користат hdparm за да го заспијат, со што се заштедува значително.

Сепак, ова однесување може да биде многу досадно и некои може да го сметаат за „премногу агресивно“. Некој дури може да тврди дека со текот на времето, хард дискот може да се расипе. Искрено, не знам дали е ова вистина, но мене ме вознемируваше вревата и фактот дека имаше одредено доцнење сè додека албумот не започна повторно и сè работеше како што треба.

За да ја намалите агресивноста на hdparm, само изменете ја соодветната конфигурациска датотека:

sudo nano /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf

Побарајте ја линијата што вели: BATT_HD_POWERMGMT = 1

И заменете ја доделената вредност со друга помеѓу 1 и 254, со тоа што 1 е најагресивен режим и 254 најмалку агресивен. Му доделив 128 и оди многу добро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   мансанкен dijo

  гомна апликацијата, извинете за сензибилите, јас ќе ја форматирам машината затоа што никогаш не ја стартувам директно машината по инсталирањето на оваа апликација, се надевам дека нема да ја направат истата грешка

 2.   HacKan & CuBa ко. dijo

  Внесете режим за обновување и деинсталирајте: S
  Како што никогаш не сум видел машина да не работи поради оваа апликација

 3.   Ајде да користиме Linux dijo

  Што се случи? Која грешка ја фрливте?
  Јас го користам без проблеми (во Манџаро, Кранчбанг и Арх)

 4.   Есомизмо dijo

  Она што е попознато како Грешка во слој 8

 5.   Поседуван dijo

  Вие сте многу големи сокови, сокови, сокови… Но, можеби не знам кој е моделот OSI, инаку шегата не е толку добра.

  1.    mmm dijo

   ja, штотуку започнав ЦЦНА и ова што не можев да го разберам сега ме насмевнува ... .. знаењето ја привлекува насмевката ...

 6.   декстре dijo

  Ви благодарам пријателе за вашата помош, ми успеа и ако ги деактивирам алатките во режим на лапоп каде што можам да ја видам таа опција, користев многу дистрибуции врз основа на .deb и .rpm, но во ваков вид дистрибуции никогаш не користам majaro сега и се чувствувам малку изгубено Како да инсталирам .deb или има алатка да се трансформира од .deb во tar.gz или нешто слично, на пример сакам да инсталирам grooveoff што е да преземам музика дали знаеш нешто слично за тоа во манџаро, благодарам за помошта и поздравите од Лима Перу

 7.   Даниел dijo

  Ви благодариме за овој одличен пост.

 8.   Хуан Антонио dijo

  Здраво пријатели

  Се борам со заштеда на енергија, можам да дојдам до командната линија, внесувам ID на глувчето, но проблемот е како треба да затворам снимање на податоците.

  Ви благодариме за вашата помош

  1.    коденикс dijo

   Здраво Хуан Антонио, кој уредувач на текст го користите?
   ако користите «vi», тоа ќе биде: w за да зачувате промени со нано (ctrl O) или (Ctrl X и притиснете Y)

 9.   Солен dijo

  Ви благодарам многу за помошта! сè работи совршено (ubuntu 14.04). 🙂

 10.   Кајзер dijo

  Во врска со оштетувањето на дискот предизвикано од LMT, се плашам да кажам дека е вистина, го научив на болен начин, мои колеги корисници на Линукс. Јас го инсталирав и не го конфигурирав да биде неагресивен, на мојот лаптоп Dell со диск Самсунг 320 GB, кога се исклучи од напојувањето, звучеше како дискот да се исклучува и да се вклучува нагло. По грешка, не и дадов значење и по две недели почнаа да се појавуваат грешки поради исчезнати датотеки и тие датотеки исчезнаа затоа што имаше лоши сектори на дискот. Се обидов да го поправам со неколку алатки, но не беше успешен, штетата беше физичка и непоправлива, па морав да го изолирам неисправниот дел (20 GB).

  Тогаш разбрав дека овие нагли исклучувања на дискот што прават е дека тој престанува да снима или нагло да ја чита главата, тогаш има немагнетизирани или лошо магнетизирани сектори, што ги расипува.

 11.   Енрике Агилар dijo

  Тој не знаеше што се случува со „глувчето“ повеќе од една година, тој беше пред малку да го фрли низ прозорецот. Постапката е јасна и едноставна, толку подобро е уништена. Сега треба да ги испитам придобивките од dmesg и сите опции на алатките за режим на лаптоп.

  Ви благодарам многу за упатствата и поздравите од Санта Ана, Салвадор.