Како да ги наведете пакетите AUR инсталирани на Arch Linux

Пред некој ден, во еден од вообичаените проблеми што се појавуваат во Arch предизвикан од компатибилноста помеѓу пакетите и другите, најдов потреба да ги набројам оние пакети што ги инсталирав од AUR. Како да го направите тоа? Многу лесно…


Само отворете терминал и напишете:

пакман -Qqm

Тоа е тоа, лесно нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   бура.на.тели dijo

    Многу добар совет. Благодарам многу. Патем, работи и со Чакра ЦЦЦ, што е она што АУР е за Арх.