Како да ги наведете сите постојни команди во системот

Кој никогаш не сакал да ги знае сите команди што постојат во нашиот систем?

Па, еве уште еден кој ја имаше оваа ityубопитност ... и секако дека сакам да споделувам, споделувам како да ги набројам сите команди што се достапни во системот

compgen -c

Подготвени, ова ќе биде доволно

Во терминалот, ќе бидат прикажани сите достапни команди, доколку сакате да ги зачувате овие команди во текстуална датотека за да ги разгледате мирно:

compgen -c >> comandos.txt

Како, можете да видите со параметарот -a сите алијас:

compgen -c

Како и да е ... ова е нешто крајно едноставно, но се надевам дека ќе ви биде корисно

Со почит

П.С: Погледнете помош за комген (помогне комген) за повеќе опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

34 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   кернелпаника dijo

  Ви благодарам, беше многу корисно.

 2.   Атеј dijo

  комген -в | повеќе

  ????

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, точно, сепак би можеле да користите помалку:
   комген -в | помалку

   🙂

   1.    Атеј dijo

    Азбучно:

    комген -в | сортирање | помалку

    ????

 3.   ЧепеВ dijo

  O_o 3018 команди

  1.    Атеј dijo

   комген -в | wc -l

   3212

   🙂

   1.    sieg84 dijo

    комген -в | wc -l

    5191

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     комген -в | wc -l
     3346

     1.    елав dijo

      комген -в | wc -l
      2824

     2.    Скалибур dijo

      комген -в | wc -l

      2558

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Патем сега кога ја видов вашата е-пошта ... ако сакате (на пример): scalibur@user.fromlinux.net се е твое


     3.    Стиф dijo

      комген -в | wc -l
      2957

      :3

    2.    sieg84 dijo

     комген -в | wc -l
     4004
     на Fedora 18 Само што е инсталиран

     1.    насилник dijo

      Ву тоа е високо ... Имам 2869 во кубунту за работа, а тоа е оној на гаџетот.

    3.    Сократ z dijo

     комген -в | wc -l
     23367

     … Мислам дека имам премногу работи: стр

 4.   Скалибур dijo

  Јас прифаќам! ... како се прави тоа?

  П.С: зошто не можам да одговорам на некои коментари од администратори? .. ее

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Те контактирам преку е-пошта
   И не е дека не можете да одговорите на одредени коментари, туку едноставно е постигнат максималниот број на вгнездени коментари (5 ако добро се сеќавам) и voila, за коментарот да се појави на дното, дајте одговор на последниот што го остави и тоа е тоа

 5.   Лав dijo

  Би било добро ако можете да направите и мало резиме на МАН за секоја команда, дури и на англиски јазик, бидејќи повеќето од нив не знаат за што постојат и јас нема да гугам еден по еден.

 6.   Блер Паскал dijo

  Би било интересно да ги прелистате сите човечки страници на сите команди со една команда и да ги пренесете на pdf како на стар пост.

  1.    Атеј dijo

   Не сите команди имаат човек, но ако сепак го сакате тоа

   http://paste.desdelinux.net/4712

   🙂

   1.    Лав dijo

    Ви благодарам!! Јас го тестирам, малку бавно, но се чини дека работи.
    И, бевте во право, добивам неколку команди во терминалот што немаат човек, но не е важно.
    ВИ БЛАГОДАРАМ МНОГУ

    1.    Лав dijo

     Работи 10 🙂

   2.    Блер Паскал dijo

    Ахххх еб, сега имам што да прочитам во слободното време. Ви благодарам многу за вашиот одговор

    1.    Атеј dijo

     Човечките pdf се создадени без содржина, сите тежат 2,2 kb, така што можеме лесно да ги избришеме со

     http://paste.desdelinux.net/4715

     Извршете го кога ќе завршите со создавање на pdf

     Да се ​​избришат празнините

     Поздрав

 7.   криотоп dijo

  Многу корисно и интересно. Но, се прашувам, дали тие се само внатрешни баш-команди?
  Ова го прашувам затоа што нема команди како што е откажување во списокот (се користи за бришење на редот за работа што се испраќа до печатачот).

 8.   манолокс dijo

  Полесно сепак.
  Отвораме терминал и двапати го притискаме копчето «TAB».

  Резултат (во мојот случај): Да се ​​прикажат сите 1530 можности? (и или n)

  Ако го сториме тоа како root корисник, тоа исто така ќе ни ги покаже сите ексклузивни командни корени.
  Во мојот случај: Да се ​​прикажат сите можности од 1821 година? (и или n)

 9.   mabm1peace dijo

  LINUX -> Е МАКСИМАЛНИОТ УНИЈА ВО СВЕТОТ

 10.   mabm1peace dijo

  АКО СИТЕ ДИСТРИБУЦИИ НА „LINUX“ ВО СВЕТОТ ЗАЕДНО ДА СЕ ОТСТРАНУВАТЕ ЕДИНСТВЕН МОOWЕН LINUX, WЕ ПОСЛЕДНЕТЕ ИМПЕРИЈАЛИСТИЧКИОТ ДОМЕН НА MICROSOFT И ВИРУСИТЕ DIЕ УМРЕТЕ ITЕ БИДЕ ПОСЛЕДНА СЛОБОДА ВО НЕГО ...
  Бог обединет со добра позитивна цел никој не ме продава

  1.    Нестор dijo

   @ mabm1paz: сите дистрибуции се придружуваат? Подобро не, благодарам. Разновидноста и конкуренцијата е токму она што му овозможи на Linux да го достигне сегашниот квалитет, и тој сигурно ќе продолжи да се подобрува.

 11.   Полупроди dijo

  Пробав и најдов неколку команди за кои не знаев дека се, но се доста thatубопитни, една од нив е змијата, се појавува со едноставно внесување змија, друга е вид на напишана игра со улоги (на англиски јазик ), пишете Battlestar, curубопитен е.

 12.   труко22 dijo

  Многу интересно благодарам

 13.   b1tblu3 dijo

  комген -в | wc -l
  2676

  Со двојно јазиче
  Да се ​​прикажат сите 2636 можности? (и или n)

 14.   Ангел_Ле_Блан dijo

  3811

  Користете Arch и OpenBox, не разбирам, подобро вратете се во Ubuntu, ок, XD бр

 15.   Рамиро Естигарибија dijo

  Не е исто што и притискање:
  Табот 2 пати?