Како да се убијат натрапниците со kickthemout

Некои од компаниите кои пласираат Интернет услуга имаат прилично навредлива политика и тоа е тие не ја даваат лозинката на рутерот, без неа не можеме управувајте кој се поврзува со нашиот Wi-Fi, сменете ја лозинката за пристап до мрежата или едноставно не можеме да управуваме со радио-радиодифузија Wi-Fi.

За полза на сите, се нарекува алатка исфрлање, тоа ни овозможува оставете ги натрапниците во нашата wifi мрежа без Интернет, со што ќе можеме да одлучиме кој може да троши пропусен опсег од нашата мрежа, а кој не.

Што е кикхемаут?

Тоа е алатка со отворен извор, развиена во Пајтон од Николаос Камаринакис y Дејвид Шутц, што ни овозможува да ги исфрлиме уредите поврзани со нашата мрежа и на овој начин да му ја одземеме можноста за трошење на ширина на опсег.

исфрлајте натрапници преку Wi-Fi

Оваа алатка користи a ARP метод на труење или ARP Spoofing дека ја убива Интернет-врската на уредот (а) поврзан со вашата локална мрежа, резултатите се неверојатни и ни овозможуваат да уживаме во целиот опсег на мрежата брзо и лесно.

Оваа алатка е наменета да ја користат мрежните администратори за да контролираат употреба на ширина на опсег од натрапници и работи само на оние мрежи до кои имате пристап, кои исто така немаат безбедносни поставки што спречуваат напади на измама со ARP.

Како да инсталирате kickthemout?

Пред да инсталираме kickthemout, мора да се осигураме дека сме инсталирале мапа, што во ubuntu и деривати може да се направи со следнава команда:

$ sudo apt-get инсталирај nmap

Потоа инсталацијата на исфрлање Тоа е прилично едноставно, доволно е да ги извршиме следниве команди во терминалот:

$ git клон https://github.com/k4m4/kickthemout.git $ cd kickthemout / $ sudo -H python -m pip инсталирај -r барања.txt $ sudo python kickthemout.py

Како да ги исфрлам натрапниците од мојот Wi-Fi со kickthemout

За да ги ослободите натрапниците од вашиот Wi-Fi со исфрлање, само стартувајте ја алатката со sudo python kickthemout.pyСе надеваме дека ќе ја скенира вашата мрежа во потрага по поврзани уреди и ајде да избереме дали сакаме да ги исфрлиме сите поврзани уреди (освен вашиот компјутер), да исфрлиме еден уред или неколку уреди што ќе ги избереме.

Подолу може да се види гиф на интуитивно однесување на алатката:

асикасти

Избраните уреди ќе бидат без пристап до Интернет додека работи командата, така овој механизам за исфрлање е привремен, но многу ефикасен. Со оваа алатка можеме максимално да го искористиме нашиот широкопојасен опсег кога натрапниците или членовите на семејството се поврзани на мрежата, правејќи ја алатка што секој корисник треба да ја инсталирал на својот компјутер кога е потребно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анонимен dijo

  sudo -H python -m pip инсталирај -r барања.txt
  / usr / bin / python: Нема модул со име pip
  во Linux Mint 18

  1.    гуштер dijo

   немате инсталирано пип, го инсталирате со sudo apt install python-pip

 2.   tony dijo

  многу добар гуштер .. благодарам !!!

 3.   федораман dijo

  описот на програмата зборува за LAN мрежи, дали работи и за WAN?

  1.    кафе со мртва храна dijo

   Не, тој користи arp, затоа не работи за компјутери надвор од вашата моментална мрежа.

 4.   Франзуа dijo

  Јас малку го тестирав на мојата домашна мрежа и вистината е дека не забележав дека се случува нешто, видеата продолжуваат да играат и сè, сепак другата личност со која бев во повик од WhatsApp рече дека тој бил отсечен неколку пати , иако никогаш не бев отсечена.

  Не знам, би било потребно да го видам со жичен шарк и добро да анализираме што прави.

 5.   Корен на Unix dijo

  Одлична алатка, благодарам за овој пост… Не можам да престанам да ја читам оваа одлична веб-страница

 6.   Намадер dijo

  Сè е во ред, но кога е стартувано, тој останува на «Скенирање на вашата мрежа, закачете се ...», дали истото се случува со некој друг?

 7.   Фред dijo

  Останува на „Скенирање на вашата мрежа, закачете се ...“

  1.    гуштер dijo

   Дајте му контрола + c и проверете дали не ве прашува за IP на вашиот рутер.

 8.   ака dijo

  Ви ја оставам оваа програма што мисли дека прави нешто слично
  https://github.com/aka-kuro/script

 9.   Бучава dijo

  Не работи, веќе го објавивте овој пост одамна.

 10.   Соња Мајренис Беротеран Леал dijo

  ГРЕШКА: Барањата не се задоволени правилно. Погледнете ја датотеката README за упатства за конфигурација.

  Ако сè уште не можете да ја решите оваа грешка, испратете проблем тука:
  https://github.com/k4m4/kickthemout/issues

  1.    Но dijo

   Истото ми се случува и мене. Што може да биде?

  2.    Јозеф dijo

   Истото ми се случува, те молам помогни ми.

 11.   Корисник на системот dijo

  Се користи за безжична мрежа во кали линукс, ако имате проблеми ви оставам страница што може да ви помогне:

  https://github.com/k4m4/kickthemout/issues/250