Како да ги поправите проблемите со допирната површина во LMDE

Неодамна еден пријател ми донесе А. Лаптоп Acer Aspire да се инсталира ЛМДЕ. Само што започна од LiveCD Сфатив дека со него подлога за допир можеше да го помести курсорот на глувчето, но не можеше да изврши ништо со кликнување на подлога за допир.

Помеѓу Познати Проблеми de ЛМДЕ ова е едно од оние што можеме да ги најдеме, особено во варијантата со Xfce и за среќа, тие ни го дадоа решението за тоа. За активирање на «Кликнете на допрете» во подлога за допир извршуваме во конзолата:

sudo gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf

и ние ја заменуваме содржината на таа датотека, но оваа друга:

Дел "InputClass" Identifier "тачпад катахол" Возач "синаптика" MatchIsTouchpad "на" Опција "TapButton1" "1" Опција "VertEdgeScroll" "1" EndSection

Го рестартираме графичкиот интерфејс (треба да работи со излегување од сесијата и повторно внесување) и Кликнете на него треба да работи. подлога за допир.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Маурициус dijo

  Појаснува дека не е потребно да се рестартира системот, само графичкиот интерфејс.

  1.    елав <° Linux dijo

   Вистински Маурисио .. Ми се случи, благодарам за разјаснувањето и задоволството што ве имам тука

   Уредување: Патем .. Колку начини можете да ми предложите да го рестартирам графичкиот интерфејс?

 2.   Персеј dijo

  Што е со елав, твојот придонес работеше на половина пат за мене, може да се каже, бидејќи кога ќе се појави gdm работи совршено, но кога ќе се најавам и започнам да работам, збогум на конфигурацијата. : С.

  1.    елав <° Linux dijo

   Со други зборови, кога пристапувате до вашата сесија, Touchpad престанува да работи. Дали е тоа тоа? Обидете се да направите нов корисник за да видите што ќе се случи.

   1.    Персеј dijo

    Извинете за доцнењето, тачпадот не престанува да работи точно, она што престанува да работи е «кликнете на допрете». Извинете ако не знаев како да објаснам

    1.    елав <° Linux dijo

     Тоа е чудно. Се работеше совршено за мојот пријател .. Ние ќе мора да испитаме

 3.   Персеј dijo

  Добро, го решив, пристапив до својствата на глувчето и во табулаторот за допир, активирајте ја опцијата: активирајте кликнување на глувчето со тачпадот. : С.

  Ви благодариме за придонесот… 😉

 4.   Хесус Балестерос dijo

  Мислам дека тоа може да се направи без уредување на конфигурациските датотеки Xorg. Треба само да ги внесете својствата на глувчето и да го активирате кликнувањето

 5.   Нолзифеци dijo

  Благодарам

  *** Команда: оневозможете кликнување на глувчето со тачпад, МАТЕ ***

  Оневозможувањето на кликнување на глувчето (допири, допири, допири) со тачпадот лесно се остварува графички. На пример, во Linux Mint 17 MATE, само одете во главното мени> Контролен центар> Хардвер> Глувче> Допирната површина, отстранете ја ознаката од „Активирај кликнување на глувчето со тачпадот“ и затвори го прозорецот. Ова е корисно за оние од нас кои обично ја користат тачпадот, но, можеби затоа што малку ја зафаќаме, случајно кликнуваме, што може да предизвика губење на време, проблем, ... Претпочитаме да ги користиме надворешните копчиња (обично „подолу“) да кликнете.

  За да се постигне истото, може да се користи следнава команда (во конзола или терминал или од дијалогот "Изврши апликација", што се појавува при истовремено притискање на копчињата Alt и F2):
  поставени поставувања org.mate.peripherals-touchpad допрете-за-кликнување неточно

  За повторно активирање на копчињата:
  поставени поставувања org.mate.peripherals-touchpad допрете-за-кликнување точно

  Да, во терминал, проверете дали се активни или деактивирани:
  gsettings добиваат org.mate.peripherals-touchpad допрете-за-клик

  Може да биде корисно да ги имате овие команди во скрипта, на пр., Во една што можеме да ја извршиме откако ќе започнеме во живо USB, што покрај деактивирање на ударите на тастатурата, може да го активира распоредот на шпанската тастатура, да ги стави нашите омилени мотори за пребарување Firefox, ...

  -------
  Во Гном 2 еквивалентни команди се:
  gconftool-2 -s -t bool / desktop / gnome / периферни уреди / touchpad / tap_to_click false
  gconftool-2 -s -t bool / desktop / gnome / периферни уреди / touchpad / tap_to_click точно
  gconftool-2 -g / desktop / gnome / периферни уреди / touchpad / tap_to_click

  =============
  Fuente: http://www.elgrupoinformatico.com/comando-desactivar-pulsaciones-raton-con-touchpad-mate-t20619.html

 6.   Тароби dijo

  Благодарам

  **** Оневозможете ја тачпидот при пишување за да избегнете проблеми, МАТЕ ****

  Ако имате лаптоп (лаптоп, нетбук, ...) можеби повеќе од еднаш ви се случило да пишувате прилично брзо и одеднаш курсорот да отиде на друго место, зборовите или фразите се бришат, копираат или сечат ( залепи) текст каде било, ... (чудни работи, чудни појави, необјасниво априори ...)

  За да се реши овој проблем, може да биде доволно да се оневозможи тачпад (табла за допир) додека пишуваме (таа продолжува да работи совршено и веднаш кога ќе престанеме да пишуваме, без никаков проблем). Во MATE (пр. Со Linux Mint 17, qiana) тоа се постигнува со извршување на следнава команда (во конзола или терминал или од дијалогот „Изврши апликација“, што се појавува при истовремено притискање на копчињата Alt и F2):
  [код] поставени поставувања org.mate.peripherals-touchpad оневозможи-при пишување точно [/ код]
  Да се ​​вратиме во претходната состојба:
  [код] поставени поставувања org.mate.peripherals-touchpad оневозможи-при пишување лажно [/ код]
  За да ја видите моменталната состојба во терминал:
  [код] поставките добиваат org.mate.peripherals-touchpad оневозможи-додека пишувате [/ код]
  За да го видите записот графички, само извршете ...
  [код] dconf-уредник [/ код]
  … И отворете ги гранките на дрвото за податоци (шеми-шеми- и записи-клучеви) сè додека не стигнете до соодветниот запис: org, mate, desktop, периферни уреди, touchpad, оневозможи-додека пишувате. За да го промените, само кликнете на нејзината вредност (Value), да биде точно (точно) при активирање на соодветното поле или false (false) при деактивирање.

  За да го извршите уредникот dconf, тој прво мора да биде инсталиран на компјутерот. Може да се направи на пр. Од Синаптик, Менаџер на пакети.

  Ако покрај (или наместо) dconf-уредник инсталираме dconf-клип, можеме да ја видиме вредноста на влезот со извршување во терминал:
  [код] dconf read / org / mate / desktop / периферни уреди / touchpad / оневозможи додека пишувате [/ код]
  Можеме да ја оневозможиме допирната површина кога пишуваме со извршување:
  [код] dconf запиши / org / mate / десктоп / периферни уреди / тачпид / оневозможи при пишување точно [/ код]
  И така, повторно го овозможуваме тоа:
  [код] dconf напишете / org / mate / десктоп / периферни уреди / тачпид / оневозможи додека пишувате лажни [/ код]
  Забелешка: Ако инсталираме dconf-алатки, добиваме и dconf-уредник и dconf-клик.

  Fuente: http://www.elgrupoinformatico.com/desactivar-touchpad-escribir-para-evitar-problemas-mate-t26856.html

 7.   Браделу dijo

  Понекогаш треба да ја оневозможите тачпадот. На пример, кога ќе почне да паѓа и да ни залепи текст, затворете ги јазичињата или прозорците итн. без ние да го сакаме или да го порачаме. Ако се справиме добро со тастатурата и нејзините кратенки или ако имаме поврзано практично и ефтино глувче преку USB, можеме безбедно да ја оневозможиме тачпидот.

  Во околината на работната површина MATE, ова лесно се постигнува со оваа команда:
  поставки за поставувања org.mate.peripherals-touchpad тачпад-овозможено неточно
  За повторно активирање на панелот за допир:
  поставени gsettings org.mate.peripherals-touchpad тачпад-от е овозможено точно

  Може да се оневозможи и со:
  sudo modprobe -r psmouse
  За повторно активирање:
  sudo modprobe -i psmouse
  o
  sudo modprobe psmouse

  Може да се оневозможи и со:
  1-ви список на ксинпути
  2-ри xinput set-prop x "Уредот е овозможен" 0 (наместо x вредноста на ID-та на тачпидот)
  Повторно активирање: xinput set-prop x "Уредот е овозможен" 1