Како да ги прилагодите или промените иконите на Планк

Штица, пристаниште се користи во Елементарос Се издвојува по својата едноставност, по својата едноставност, квалитет што корисниците кои сакаат едноставно да имаат функционално пристаниште, но тоа нема толку додатоци како Каиро-пристаниште (Каиро-док ми троши повеќе од 50 MB RAM меморија… 50 MB !!).

Проблемот со Планк е што можеме да уживаме користејќи го Елементарос или некое дистрибуција .DEB (Debian, Ubuntu, итн.) И додајте ElementaryOS PPA, а потоа инсталирајте Plank од PPA, ќе се инсталира Plank и алатка за да ја прилагодите.

Но, што е со оние од нас кои не користат дистрибуции на Деб?

Јас самиот како многумина што користите во моментов ArchLinux (и јас сум воодушевен 😀), можев да го инсталирам Планк (штица-бзр) од АУР со тебе и сега прашањето: како да ги сменам иконите што Планк ми ги покажува во апликациите?

Планк ги користи датотеките .desktop на нашиот систем, датотеки како оваа: /usr/share/applications/vlc.desktop

Во таа датотека .desktop Willе најдеме податоци што ќе се користат кога ќе ја извршиме таа апликација (VLC), на пример името, описот и (тука е најважното) иконата што таа ќе ја има.

Во таа датотека ќе најдете линија што вели:

Икона = vlc

Што значи: Користете ја иконата поставена во пакетот со икони.

Ако сакаме да ја користите оваа икона на пример: /home/MyUsuario/Iconos/vlc-cool.png тогаш треба да го оставиме вака:

Икона = / дома / MyUser / Икони / vlc-cool.png

Истата филозофија што ја користиме за. Desktop датотеките на / usr / share / апликации / можеме да ја користиме за /home/MyUsuario/.local/share/applications/

Resumiendo

Ако сакаме да смениме која било икона за апликација што е прикажана во „Планк“, еден од начините да го сториме тоа е со барање .desktop на таа апликација во /home/MyUsuario/.local/share/applications/ или во / usr / share / апликации / и да го уредиме, ние конкретно ја модификуваме линијата што вели Икона = ??? и ајде да смениме што е десно од знакот за еднаквост (=) за патеката на новата икона, видете го примерот што го користев ако имате сомнежи.

Нешто важно да се спомене е дека кога ажурираме апликација и се ажурира нејзината .desktop на / usr / share / апликации / иконата што доаѓа стандардно, тогаш ќе треба да ја смениме повторно.

За да го избегнете ова, препорачувам да ја копирате .desktop-от на апликацијата на /home/MiUsuario/.local/share/applications/ и да ја уредувате таа нова, на овој начин кога .desktop на / usr / shared / апликациите / не се менува со ажурирањето ќе биде важно, бидејќи нашиот во /home/MiUsuario/.local/share/applications/ (на кој Планк му дава приоритет) нема да претрпи промени 😀

Користејќи го овој совет, успеав да ја имам мојата работна површина вака:

kzkggaara-екран-штица

Забележете како Планк има различни икони од популарните множества со икони

Како и да е, ништо повеќе да додадам.

Ако некој има какви било прашања, кажете ми, ќе се обидам да ви помогнам на кој било начин.

Поздрав ^ - ^


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

55 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  Одличен туторијал, добар придонес. Поздрав

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

 2.   Хуањо Ајронфорџ dijo

  И не гледам вратило до доковите ... Некои работни околини викаат за еден, како што се Gnome Classic или Fluxbox, но многу други (KDE, Gnome 3.8, LXDE, итн.) Се како да не одат со него .. Не знам дали се објаснувам.

  Како и да е, убав напис ^^

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Дека е 100% потребно точно, не е, но понекогаш промената на работната површина е корисна и приклучокот е алатка / алатка што освежува сè

   Погледни го прилогот

   1.    нано dijo

    Ако сте како мене, по ѓаволите, не користите или менаџер за задачи, Крунер и кратенките на тастатурата се сите xD

    1.    ајде да користиме linux dijo

     Откако ќе ја дознаете „темната страна“ на openbox, нема враќање назад. Нема ништо како кратенки на менито и работната површина.
     Слично на тоа, пристаништата продолжуваат да имаат значителна визуелна привлечност, особено Планк.
     Многу добар пост!

     1.    x11tete11x dijo

      Ја поминав таа фаза, но му се предадов на заводливиот аконади + непомук хахаха xD

     2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Благодарам брате

     3.    Xavier dijo

      Сакам Openbox, но Планк и Основно им ја отвораат вратата на новите корисници на ГНУ. Иако ако се направи дистрибуција со Openbox, Tint2 и Plank, ќе имаме нешто многу добро што ги комбинира сите предности. 🙂

    2.    архан dijo

     многу точно, но повеќе сакам менаџер на прозорец од околина за работна површина, затоа оставете го kde да користи страшно wm

   2.    Xavier dijo

    Го сакав крајниот резултат, аорси можеме да им ги ставиме забите на корисниците на прозорци и маки, кои за жал се чини дека се грижат само за изгледот.

 3.   Петерчеко dijo

  Многу кул за вашето пишување и ви благодарам многу за упатството :). Патем .. Зар ја немавте Дебијан Визи?

  1.    елиотим3000 dijo

   Се чини дека новиот тренд е да се биде на врв со Arch, иако тоа веќе ме убедува да го користам Slackware и, патем, пробам и Arch Linux (иако последниот ме тера да сакам да го исфрлам Firefox што го има стандардно и заменете го со Iceweasel).

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам
   Бидејќи имам нов лаптоп, елав ме убеди да му дадам уште една шанса на Арх откако престана да го користи повеќе од една година, воодушевен досега

   1.    нано dijo

    Песочното враќање кон фанбоизмот за 3… 2… 1 xDDDDD

 4.   елиотим3000 dijo

  Овие рамни икони се подобри од иконите за Виндоус 8 (Почекајте секунда: Што се случи со логото на Firefox 23? Колку што знам, новото лого на Firefox е рамно, но барем ми се допаѓа ниското олеснување што го има).

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Иконите се множество наречено Plex, прогласете го на Google или проверете Artescritorio.com

 5.   аиорија dijo

  Бирото е одлично ... и штицата е елегантна, едноставно елементарна ...

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам ^ - ^
   Да, доста ми се допаѓа хахаха

 6.   Ернест dijo

  Ми се допаѓаат иконите каде ги добивам?

   1.    мачка dijo

    Дали можат да се користат како икони за KDE?

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Можете да го направите ова: https://blog.desdelinux.net/cambiar-icono-a-un-tipo-de-archivo-en-kde/

     Или кликнете со десното копче на глувчето врз менито Апликации, изменете го и променете ја иконата на секоја апликација и зачувајте.

     Затоа што ако сакате да направите пакет со икони за KDE / Gnome со овие, не мислам дека е ништо друго освен ништо едноставно.

     1.    мачка dijo

      Каква мрзеливост останувам подобро со Котенза 😛

 7.   blitzkrieg dijo

  Покажување ее Биро

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, вистината е и тоа 😉

 8.   пандев92 dijo

  50 МБ !!! Грижа xdd, само гугл хром, после еден час употреба, ми треба како 1 GB xD

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   За пристаниште да, 50mb сметам дека е премногу

 9.   MSX dijo

  @KZ напиша:
  «Јас, како и многумина од вас, го користам ArchLinux во моментов (и јас сум воодушевен 😀) […]»
  Јебига да ...

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   хахахаха Овој Arch со мојот нов хардвер е авион, многу брз

   1.    роботино dijo

    која е твојата нова хардверска гаара? кажете ни ги вашите спецификации;).

    ПС: Добредојдовте во Арх

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     На Google ова: HP EliteBook 8460p

 10.   Percaff_TI99 dijo

  Таа работна маса навистина изгледа фантастично, многу пријатно за око и многу едноставна. Не можете да ја смените „e“ во „Основно“ во иконата „Арх“?

  Поздрав.

  1.    АуросЗх dijo

   Да, секое мени / фрлач на KDE го дозволува тоа

   1.    Percaff_TI99 dijo

    Вистина е, што повеќе, го сменив безброј пати xD, погрешно го фокусирав прашањето, ми се виде iousубопитно што не ја замени иконата со Arch, многу благодарам за одговорот.

    Поздрав.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Не, тоа е што со ElementaryOS добро ми оди, односно ми се допаѓа
     Потоа ја менувам иконата за некој од HP или нешто слично ... ќе видам

 11.   Yyуз dijo

  Одлично, добро ми доаѓа бидејќи барам лесна и прилагодлива пристаниште бидејќи доки во Каде ми дава два или три проблеми што не успеав да ги решам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Едноставно пристаниште? ... добро, Планк е еден од најпознатите
   поздрав и благодарност за вашиот коментар

 12.   Мануел де ла Фуенте dijo

  Бууааахх, убаво е! о_О

  Мислам дека тоа е најубавата биро што некогаш сте ја поседувале.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ХАХА да, да, дефинитивно е најсексипилно што сум го имал

 13.   Џозеф dijo

  инспирирајте се од вашата работна површина и персонализирајте го мојот XFCE
  http://goo.gl/ryFNAq

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!! Ја најдовте истата позадина што ја користам и јас и сè ЛОЛ !!
   Работната површина беше добра за вас

   1.    Џозеф dijo

    Да, навистина ми се допадна и ви благодарам за придонесот

 14.   helena_ryuu dijo

  Користам штица подолго време и навистина е лесна, тоа е мојата омилена пристаниште ^^ беше малку досадно кога го сменија начинот на примена на темите (и немаше документација, беше иритирачки) Не го менувам за друга пристаниште, тоа е едноставно и лесно, како што Бог имал намера xD
  [надвор од темата]
  KZKG ^ Гаара не знаеше дека користиш лак сега, супер !!!!
  [/ надвор од темата]

  1.    елав dijo

   Па да, откако излезе Доки, јас погледнав на тој приклучок. Со Планк работите беа многу подобри

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Сега го прочитав овој коментар

   Да, досега одлично се снаоѓам со Арх, мојата повторна средба со него беше убава ^ - ^

   1.    mrCh0 dijo

    KZKG ^ Гаара, не би бил заинтересиран да го споделиш твојот конки? 😀 Тој е многу кул.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Здраво како си?
     Јас всушност не користам Conky, јас користам LittleClock, плазмоид за KDE: https://blog.desdelinux.net/little_clock-reloj-para-kde-inspirado-en-windows-8/

 15.   Џозеф dijo

  Јас го видов тоа

 16.   Џозеф dijo

  Видов дека користите Arch + KDE, дали можете да ми го пренесете упатството за инсталација, следете го, го инсталирав пред неколку дена и имам неколку проблеми.

  1.    MSX dijo

   Здраво, ви препорачувам да го посетите форумот FromLinux каде можете детално да го објасните вашиот проблем и сигурно да добиете помош за навремено решавање.
   Поздрав.

 17.   ализмор dijo

  Поздрав, при уредување на маршрутата не ми дозволува да ги зачувам промените и затоа не можам да ги менувам иконите. Мојата сесија е започната како администратор, дали можете да ми помогнете да ги зачувам промените и така да можам да ги менувам иконите. Ви благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво,
   Тоа може да биде затоа што не го уредувате како root, обидете се да ставите „sudo“ (без наводници) пред командата.

 18.   Ариел dijo

  благодарам за туто, проблемот што го имам е што не ги гледам датотеките .desktop во тие адреси, само иконите на програмите.

 19.   Карлос dijo

  Многу добро, сега ќе ги инсталирам во мојата датотека и се обидувам да го прилагодувам.
  благодарам за информацијата