Како да ги ставите датумот и времето секогаш видливи во терминалот

Тие велат дека една слика вреди илјада зборови, затоа пред да објаснам нешто, ќе ви покажам каков е резултатот од командата што ќе ја ставам подоцна:

terminal_date_time Забележете како во горниот десен агол го гледаме денот во неделата (сонце, недела), месецот (декември), денот (22), како и часот, минута, втора и годината.

Тоа е нешто што се ажурира во реално време, односно секоја секунда таа информација се ажурира и секогаш ќе биде во горниот десен агол на терминалот.

Ова е нешто корисно затоа што, можеме да уредуваме датотека со nano или vi, можеме да инсталираме секаков вид на услуга или да управуваме со која и да е, и нема да треба да го запираме тоа што го правиме, да извршиме датум во терминалот за да го знаеме датумот или времето, Со овој совет што ќе ви го покажам, секогаш ќе го имаме предвид.

За да го постигнеме ова на терминал, да го поставиме следново:

while sleep 1;do tput sc;tput cup 0 $(($(tput cols)-29));date;tput rc;done &

Ова како такво не е едноставна команда или инструкција, туку е единство од нив ... ајде, би можело да биде и скрипта. Објаснувањето е малку комплексно, сепак ќе дадам се од себе

 • додека спиеш 1; направи : Ова значи дека секоја секунда следното ќе се изврши
 • tput sc : Тоа значи дека моменталната позиција ќе биде зачувана, односно позицијата за тоа што ќе следи ќе биде зачувана, нема да биде потребно да се наведе по еднаш.
 • tput чаша 0$ (($ (tput колони) -29)) : Ова може да изгледа комплицирано, сепак, не е толку тешко. Во суштина, ова го кажува позицијата, односно горниот десен агол. Параметарот за чашата го специфицира вертикалниот простор што ќе постои, бидејќи ставаме 0, па значи „веднаш над, на врвот“. Откако ќе се дефинира вертикалната положба, можеме да ја видиме хоризонталната положба, за која се грижат останатите параметри, што едноставно кажано… ги пресметува постојните колони и осигурува дека е точно на десниот раб. Ако сакате, променете го бројот 29 за другите и ќе ја забележите разликата.
 • датум : Па ова е едноставно, датумот ни ги покажува информациите што ги гледаме ... ден, месец, час, итн.
 • tput rc : Тие се tput sc ја зачувуваме позицијата, сега со tput rc ја враќаме.
 • направи : Тука завршуваме сè, што започнавме со тоа време.

Како што можете да видите, терминалот е несомнено прекрасен простор, ако некоја команда не го прави токму она што го сакаме ... можеме да придружиме на неколку од нив и да го постигнеме она што го сакаме. Погледнете ја секоја команда како алатка, алатка (чекан) не може да не направи убава статуа, меѓутоа, со приклучување на оваа алатка (чекан) со други (дрво и длето) можеме да го достигнеме резултатот од сонот

О, патем ... ако сакате ова секогаш да се појавува во терминалот без да мора да го извршувате секогаш кога ќе отворите конзола, мора да ја ставите во .bashrc, тоа е:

echo "while sleep 1;do tput sc;tput cup 0 \$((\$(tput cols)-29));date;tput rc;done &" >> $HOME/.bashrc

Потоа ако сакате да го отстраните, извршете го следново:

sed -i "s/while sleep 1/#while sleep 1/" $HOME/.bashrc

Па, ништо повеќе да додадам, се надевам дека ви беше корисно

Со почит

силна

ехо "додека спиете 1; направете tput sc; tput cup 0 \ $ ((\ $ (tput cols) -29)); date; tput rc; done &" >> $ HOME / .bashrc


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Герман dijo

  Благодарам, но не ми одговара ... Ниту во Консоле, ниту во Јакуаке, сторив сè како што е на објавата. 🙁

  1.    Герман dijo

   Извини ... тоа беше моја вина ... сега кога го рестартирав РАБОТИ !!!

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    За мене беше чудно што не работи, бидејќи додека… датумот и tput се команди од пакетот Баш

 2.   Герман dijo

  Не знам ... се случи нешто чудно ... ставете терминал:

  ехо "додека спиете 1; направете tput sc; tput cup 0 $ (($ (tput cols) -29)); date; tput rc; done &" >> $ HOME / .bashrc

  И резултатот беше:

  bash: /home/ghermain/.bashrc: линија 115: синтаксичка грешка во близина на неочекуваниот елемент „направи“
  bash: /home/ghermain/.bashrc: линија 115: `PS1 = '$ {debian_chroot: + ($ debian_chroot)} [33 [01; 34m] u [33 [01; 32m] @ [33 [01; 32m] h [33 [00m]: [33 [01; 34m] w [33 [00m] $ 'додека спиете 1; направете tput sc; tput cup 0 64; date; tput rc; готов &'

  Тогаш директно ги копирав командите што ги давате во .bashrc на крајот и добивам неколку редови со датумот и времето.

  1.    О_Пиксот_О dijo

   Избришете ги сите редови што сте ги ставиле во датотеката .bashrc на датумот и рачно ставете ја линијата повторно без да користите ехо што ако не даде грешка

 3.   Гонзало dijo

  Многу интересно!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за читањето

 4.   јота еме dijo

  Долго време барав начини да го „украсам“ ефикасниот, но кул терминал, и оваа команда е многу добра, не барокна како другите решенија, но кога ќе внесам долга команда, има одредена конфузија. Командата го јаде датумот, а потоа датумот се чини дека ја јаде командата. Дали некој знае дали има каков било начин што предлог-пораката се појавува стандардно една линија помала?
  Како и да е, благодарам!

 5.   Грегорио Еспадас dijo

  Одличен совет 🙂

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам брате

 6.   Оскар dijo

  Ви благодариме за пријателот пријател, работи правилно. Со почит

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме што не прочитавте

 7.   труко22 dijo

  Одлично
  Или можете да создадете алијас и да го користите кога е потребно

 8.   Jamesејмс_ Че dijo

  Интересно, ќе го пробам подоцна

 9.   Јован dijo

  Многу добра

 10.   aminамин-Самуил dijo

  Може ли да објавите објаснување како да инсталирате zsh во Debian / Ubuntu / Mint / Elementary и како да конфигурирате теми?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Уфф, никогаш не сум користел zsh, извини

 11.   О_Пиксот_О dijo

  KZKG ^ Gaara кога ја правите командата дава грешка затоа што претпоставувам дека се обидува да ги препознае $ што немаат вредност, така што не ги толкува, ставајќи ги \ е фиксно.

  echo "while sleep 1;do tput sc;tput cup 0 \$((\$(tput cols)-29));date;tput rc;done &" >> $HOME/.bashrc

  Претпоставувам дека на тој начин нема да има проблем, поправете го тоа пред да направам некому грешка. Добар пост, ќе го искористам. Со почит

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Уф нели, моја грешка
   Јас веќе го поправив во објавата, ви благодарам многу за исправката

 12.   jvk85321 dijo

  Јас го модифицирав и го оставив така

  додека спиете 1; направете tput sc; tput cup 0 $ (($ (tput cols) -16)); датум + »% R% d /% m /% Y»; tput rc; готово &

  Тоа покажува само Час: Минути Датум во формат ДД / ММ / ГОГО

 13.   даниел dijo

  Одличен пријател работев 100 благодарам