Како да го вратите Grub 2 без да користите живо ЦД

Понекогаш, ГРУБ 2, подигнувачот што доаѓа стандардно со многу дистрибуции Linux, застани функцијаПоголемиот дел од времето престанува да работи затоа што поради некоја причина се обидува да се подигне од погрешен уред или што не постои, поради лошата конфигурација на програмата.

Овде претставуваме краток туторијал за решавање на овој проблем без треба да се користи a во живо да го изврши спасувањето.


Во тие случаи, тоа нè остава на барање за конзола за спасување GRUB.

груба спасување

Можеби изгледа малку комплицирано, но едноставно е и може да ве спаси повеќе од еднаш. Прво пристапив до списокот на достапни партиции:

ls

Оваа команда ќе ги покаже достапните партиции, како што следува:

(hd0) (hd0,1) (hd1) (hd1,1) (hd1,5) (hd2) (hd2,1) (hd3) (hd3,1)

Сега мора да откриете која партиција ја содржи папката / boot / grub, со сите потребни податоци за подигнување. За да го направите ова, сè што треба да направите е да направите "ls" за секоја од партициите, како ова:

ls (hd1,1) /

… Истото важи и за останатите партиции.

Не заборавајте бар / на крајот!

Откако ја откривме партицијата каде се наоѓа папката за подигање, го додаваме соодветниот префикс за GRUB да знае каде се наоѓа:

постави префикс = (hd1,1) / boot / grub
Не заборавајте да ја смените (hd1,1) во соодветната партиција во вашиот случај.

Конечно, внесете ја следнава команда:

insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod

Конфигурирајте ја партицијата на коренот:

постави корен = (hd1,1)

Вчитајте ја сликата на јадрото на Linux:

linux /boot/vmlinuz-2.6.32-23- генерички корен = / dev / sdb1

Ако не знаете која верзија на јадрото сте ја инсталирале, можете да ја извршите командата "ls" во директориумот за подигање за да дознаете.

Номенклатурата на точката на монтирање sdb1, е дадена со името на партицијата: (hd1,1) е sdb1, на ист начин како што (hd0,2) би бил: sda2.

Сега треба да се вчита јадрото:

initrd /initrd.img

И, конечно, можете повторно да започнете:

брод

Откако ќе влезете во системот, се препорачува повторно инсталирање на GRUB за да се избегне оваа грешка при следното оптоварување:

grub-install / dev / sdb

Fuente: Кимитур


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

104 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Солидрокс Пачеко dijo

  леле, одлично, дојдов да мислам дека зависи од живо ЦД ... но гледам дека не, благодарам

 2.   Лукас dijo

  Кога ги правите партициите што ме означуваат, се: (hd0) (hd0, msdos8) (hd0, msdos7) (hd0, msdos6) (hd0, msdos5) (hd0, msdos2) (hd0, msdos1) ... grub папката е Најди во (hd0, msdos6) ... која би била синтаксата за командата „linux /boot/vmlinuz-2.6.32-23- генерички корен = / dev / sdb1“? односно што да ставам на местото на sdb1? .. обидете се да пробате некои вредности со обиди и грешки, но секогаш со иста порака за грешка: датотеката не е пронајдена.

  1.    Амадеус dijo

   Рековте дека папката / boot / grub се наоѓа во (hd0, msdos8), затоа во командата „linux / boot / vmlinux ...“ мора да ставите „root = / dev / sda8“ затоа што вашата партиција hd0, msdos8 е еквивалентно на sda8 во linux, се надевам дека мојата помош ќе ви помогне.

 3.   микВидал dijo

  На крајот од процесот ми вели: „не е пронајден соодветен режим“ што можам да направам? Ви благодарам!

 4.   Даниел Кока dijo

  Уште едно решение за репертоарот на корисни работи во Linux. Добар придонес

 5.   Ајде да користиме Linux dijo

  Така е и

 6.   UnaWeb + Libre dijo

  Многу корисно, тоа им се случило на повеќе од некои од нас

 7.   Лав dijo

  Многу е добро, но на крајот порано ќе го завршиш ЦД-то во живо. Вистината, што не може да се направи со Linux.

 8.   Ајде да користиме Linux dijo

  Прво, да го објасниме потеклото на буквите:

  sda -> се повикуваат дисковите што се SATA (Serial ATA) и мислам
  тоа исто така SCSI

  hda -> се PATA (паралелно ATA, оние со стариот IDE конектор)

  Од друга страна, третата буква има врска со редоследот на дисковите:
  sda -> би бил првиот хард диск

  sdb -> би бил вториот

  Потеклото на броевите:

  sda е целиот хард диск

  sda1 би била првата партиција на овој тврд диск

  sda2 би била втората партиција на истиот хард диск

  На здравје! Павле.

  1.    соба dijo

   Не можам да најдам никаква .mod датотека во подигање

 9.   Хозе Даниел Рамирес амадор dijo

  Прашање? Групата на мојата машина е добра, само што забележав дека имам две опции за подигање на моите прозорци, едната завршува со sda1, а другата sdb1 мислам? Што значи тоа?

 10.   Ајде да користиме Linux dijo

  И да ...: С.
  Може да ги испечатите и ...
  На здравје! Павле.

 11.   пандакрис dijo

  Многу е корисно, но кога ми треба, мора да имам друг компјутер за да можам да ги прочитам упатствата xk, тие се нешто алргас XD

 12.   Зитум dijo

  Во белешките што ги земам 4 години (онаа што ја имав само во ГНУ / Линукс) имам уште една прибелешка; Дали е сè уште валидно?
  судо груб
  најди / подигнете / груб / фаза2
  корен (hdx, x)
  подесување (hdx) -> тука се сомневам дали го запишав правилно, бидејќи при означување на целиот диск не треба да има загради
  да престанам

 13.   Андрес Маурисио Галего Херер dijo

  со ставање insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod
  Ми кажува дека датотеката не постои, што можам да направам? ве молам помогнете

  1.    Габриела dijo

   Здраво, успеавте да го решите. Се чувствувам исто како тебе.

   1.    Нил dijo

    САМО ПОН
    инсмод линукс
    Честитки

   2.    Роналд dijo

    Здраво, успеавте ли да го решите проблемот? истото ми се случува и мене ..

  2.    Шере dijo

   Добро попладне, дали можам да решам? Истата грешка ми се случува и мене

 14.   Даниел dijo

  Здраво
  Имам сличен проблем, го избришав. Како можам повторно да го инсталирам. Ми ја дава следнава грешка

  Недостасува оперативен систем.
  грешка: непознат датотечен систем.
  груба спасување

 15.   цебалос dijo

  Здраво, јас сум скоро нов во Linux и командите, но ако можеш да го решиш моето прашање во последниот чекор, тоа ми фрла грешка што не е пронајдена
  (почетници) grub-install / dev / sdb7 // или (sdb)
  / bin / sh: grub-install: не е пронајдено

 16.   Pablo dijo

  Ви благодарам. Работеше совршено.

 17.   Александар dijo

  како да го направам тоа во федора 19?

 18.   Хектор Кабаleеро dijo

  емм, ми ја дава следнава грешка: датотеката '/grub2/i386-pc/normal.mod' не е пронајдена.

  и испрати ме на спасување

  каде што пробав што доаѓа тука, сепак имам рации во огледало ...

  сега, за време на инсталацијата, ми се чини дека се должи на mbr ... додека создавам партиција за огледало / подигање. (Немам идеја дали е тоа добро или дали го оставам /) ...

  сега кога ќе ја испробам следнава команда за да ја вчитам сликата на linux, таа ми кажува дека sdb1 не постои, ниту sdb2, се обидувам со raid md0 и ниту ...

  какви било предлози? ... благодарам

 19.   alberto dijo

  Здраво како си
  прашање
  Она што се случува е дека во сите партиции на мојот хард диск, тоа се појавува во сите нив по примената на грешката "ls (hd ...)": непознат датотечен систем.
  Што можам да направам во овој случај?
  ве молам помогнете

  1.    Јосуенаро dijo

   Да Можете да го решите вашиот проблем, истото ми се случува и мене!

 20.   Франциска Фернандез летасет, Паки dijo

  Toе го копирам ова и ќе се обидам да го следам чекор по чекор; Ако сакам да користам Linux, немам друго решение освен да се справам со терминалот, иако тоа ме плаши

  Во моментов сум на ubuntu, затоа што на другиот компјутер те направив со груб
  и никогаш не можев да влезам во нане и немам живо cd xq ми го инсталираа
  Дури и да преземав нане од Интернет, нема да биде исто, нели? И не би ми било корисно?
  Колку е добро ако некој може да одговори на мојата е-пошта

  1.    ЕрикИсос dijo

   Па, можеби е предоцна xD, но е исто, без оглед на верзијата, го користите LiveCD само за да ја вчитате GRUB конфигурацијата или „Повторно инсталирајте ја“ за да можете добро да користите било кој LiveCD од дистрибуција што се вчитува со GRUB (сепак јас Не сум баш сигурен дали сите „влечат“ со груб, затоа што сум видел и други подигнувачи), веројатно веќе сте знаеле или некој друг одговорил на вашата е-пошта.

 21.   деби dijo

  Ви благодарам! информацијата е многу корисна

 22.   Вилсон dijo

  Одлично! Многу добар водич, не знаев дека може да се опоравиш без живо ЦД. =)

  Прашање: Дали е можно да се состави PDF со сите написи или СОВЕТИ направени на овој блог?
  Има толку многу корисни објави, што би сакал да ги имам во PDF и да ги испечатам =).

  Ви благодарам! = Д

 23.   Харолд зарате асадо dijo

  Здраво пријателе, кога ставате insmod (hd0, msdos7) /boot/grup/linux.mod, се чини дека датотеката не постои, можете да ми кажете што да правам Ми треба помош.!

 24.   феликс иван dijo

  Не ми работи, само кога ставам
  insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod
  датотеката не е пронајдена, се обидувам да ја подигнам од usblive

 25.   Ерик dijo

  во делот на:
  insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod
  Добивам: грешка: некомпатибилна лиценца

  1.    Julian dijo

   Решение а: «Не работи за мене, само кога ставам
   insmod (hd1,1) /boot/grub/linux.mod »

   Наместо „linux“ ставете „boot“

   1.    Џонатан dijo

    Постојано добивам грешка: датотеката не е пронајдена

    Друго решение?

    Се цени.

 26.   германски dijo

  Оваа статија ми го спаси животот. Заборавив да го ажурирам GRUB и да потрошам некое време да го напишем решението на крајот. Јас веќе имам нане само на мојата мрежа благодарам за споделувањето

 27.   Карлос dijo

  Јас не одам

 28.   Луис dijo

  Истото ми се случува, успеа ли да го поправиш?

 29.   Erick dijo

  Здраво! Само што сфатив дека е потребно да се остави празно место помеѓу „ls“ и заградата што го содржи името на партицијата. Без тоа, или тие простори, ништо нема да биде прикажано. DLB!

 30.   Јосуенаро dijo

  Што ако јас дури и не знам која партиција има багажникот? Помош

 31.   garra dijo

  не се најде систем во ниту една партиција ...

 32.   Виктор dijo

  Благодарам, можев да го вратам убунту, без да користам живо-ЦД

 33.   Франциска dijo

  Пробав, но ми дава непознат систем на датотеки дали може да биде хардверски проблем? Затоа што и покрај новата батерија, датумот е изменет. Тоа е ubuntu 11.10. Ако проблемот е веќе во поставувањето, тешко е да се даде решение, или може да биде?

 34.   Имам Ubuntu 12.04 dijo

  Веќе ги испробав сите партиции што ми ги дава, но не ме прифаќа

 35.   пласидо гутиерез dijo

  користете го мини Puppy Linux оперативниот систем што се користи за да се поправи Grub, тој е инсталиран на pendrive и се стартува од него, потоа изберете ја програмата што доаѓа со системот наречен grub for dos, и таму оперативните системи инсталирани во компјутерот, тоа е многу едноставно, не го комплицирај животот, јас го применував истиот метод подолго време по инсталирањето на Windws по Linux

 36.   ќе dijo

  Еј, која е наредбата да се знае верзијата на мојот јадро?

  1.    елав dijo

   uname -a

 37.   Мигел dijo

  Убунту е лош, го пробав не ми се допадна многу ..

 38.   nacho dijo

  ми треба помош

  Имам лаптоп со тројно подигање (Windows 7 Ultimate, Ubuntu 14.04.1 LTS и Mac Os Snow Leopard)
  Трите системи работат совршено (Mac повеќе или помалку), но бидејќи го опоравив грубот, не можам да го конфигурирам како што сакам. Го ставам списокот што би сакал да го имам:

  Windows 7 Ultimate (*)
  Убунту LTS 14.04.1
  Сноу Леопард Мек Окс
  Напредни опции на Ubuntu
  Убунту ...
  Убунту ...
  Убунту ...
  Убунту ...
  Тест за меморија
  Memtest86x ...
  Memtest86x ...

  Theвездичката е стандардна, а она што е повеќе вметнато е она што е внатре во подменито (Слично како што би се појавило во Grub прилагодувачот)

  За почеток, мемостерите не се појавуваат во груба или бурговска форма.
  Се обидувам да го конфигурирам во burg, но во ова не ја гледам стандардната верзија на Ubuntu, чии само напредни опции ми служат верзии што не ставаат обновување, но не ги вчитуваат истите.
  Конечно, не можам да ги направам записите што ги внесов рачно (Mac и обид за препишување на оригиналната верзија на Ubuntu) да имаат своја икона, се појавува син круг со прашалник.

  Знам дека ова што го прашувам е многу мака, но јас сум веќе очаен и не знам што да направам за да успее ...

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Начо!

   Препорачуваме да го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

   Прегратка, Пабло.

   1.    nacho dijo

    во ред, само што направив, благодарам многу за советот. Во случај некој да одговори тука, морам да додадам дека тестовите за меморија што ги имам земено од друг компјутер со Ubuntu и се чини дека работат. Ако некој знае дали е во ред, нека каже.

 39.   Даниел dijo

  Ами го сфаќам ова помага

  Вчитување на GRUB.
  Добредојдовте во ГРУБ!

  Грешка: датотеката не е пронајдена
  Влегување во режим на спасување ...
  Груб спасување>

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво Даниел!

   Мислам дека би било подобро ако го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

   Прегратка, Пабло.

 40.   Jeremias dijo

  кога ги извршувам командите initrd, linux и insmod тоа ми кажува: незнам команда „команда“ што да правам?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Дали прво треба да извршите „су -“?

   1.    Jeremias dijo

    кога ќе го стартувам ми вели "непозната команда"

   2.    matias dijo

    здраво Имам проблем кога ставам инсмод ми кажува дека не е пронајдена датотеката за грешка и пробав да ставам boot наместо linux и да ставам insmod linux и ништо да не се случи ја добив истата грешка. Ве молам ми треба помош, многу благодарам однапред.

   3.    matias dijo

    здраво Ми треба решение кога ставам инсмод ми кажува дека не е пронајдена датотеката за грешка, јас веќе пробав да ставам подигање наместо линукс и да ставам инсмод линукс и постојано ја добивам грешката, помогни им на пријателите, многу благодарам однапред!

  2.    Роналд dijo

   Пријателе, успеа ли да решиш? истото ми се случува и мене.

 41.   Хесус Лопез dijo

  Многу благодарам !! Ми помогна да започнам. Ти си пукнатина !!

 42.   jose luis dijo

  Кога ќе стигнам до командата insmod bo ..boot / grub / linux.mod
  Ми дава: грешка: датотеката "boot / grub / linux.mod" не е пронајдена
  Како да го направам тоа? Бидејќи во една партиција имам подигање. Во Никој друг не е подигање.
  Благодарам однапред

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Дали ставате / подигнете / или подигнувате /?

 43.   Луис dijo

  Внесување на инсмод (hd0,6) /boot/grub/linux.mod
  Се појавува
  грешка: датотеката не е пронајдена
  Ви благодариме за вашата помош.

  1.    matias dijo

   дали го реши пријателе? Јас сум ист како тебе, те молам помогни и пробав само со insmod linux и менувам за подигање и ништо не ја добива таа грешка

   1.    Роналд dijo

    пријателе, дали го реши проблемот? истото ми се случува и мене

 44.   Хозе Сантос dijo

  Ја добивам пораката за грешка: симболот 'grub_term_highlight_color' не е пронајден-
  Ми треба помош, те молам.

 45.   Герман dijo

  Здраво Внесувам команда ls и се појавува списокот со партиции, вака:

  (hd0) (hd0, msdos1) (hd1) (hd1, msdos6) (hd1, msdos5) (hd1, msdos1) (hd2)

  Јас го барам секој со ls (hd0) итн., Но во сите добивам «грешка: непознат систем на датотеки

  Како да продолжам?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво германски!

   Мислам дека би било подобро ако го поставите ова прашање во нашата повикана услуга за прашања и одговори Прашајте FromLinux за да може целата заедница да ви помогне со вашиот проблем.

   Прегратка, Пабло.

   1.    Матијас-линукс dijo

    Добивам грешка во датотеката што не е пронајдена, кога ставам инсмод и остатокот, што можам да направам? Јас веќе пробав да ставам boot и да ставам insmod linux сам.Имав Linux и Windows 7 и ја избришав Linux партицијата.

 46.   Даниел dijo

  здраво, мојот проблем е следново што ја применувам командата ls, но добивам сè додека не ми даде три партиции во мојот случај, но никој не излегува како оној со корен за подигнување

 47.   Алваро Оларте dijo

  Сè беше во ред, но кога ќе го вчитам јадрото со командата: linux / boot / vmlinuz… .. Ја добивам грешката: Не знам команда „Linux“ Може ли да ми помогнете, ве молам. Ви благодарам

 48.   мауро хернандез dijo

  одлично, благодарам!

 49.   Мануел Л. dijo

  Дека сум блокиран и очаен со ова. Не можам да ја користам мојата опрема заради овој проблем. Ги следам сите ваши индикации, но кога ќе дојдам до инсмодниот дел со која било од комбинациите што ги предлагате, СЕКОГАШ добивам порака за грешка: некомпатибилна лиценца.

  Што можам да направам?. Помогнете ве молам

 50.   Габриела Мишел Фернандез dijo

  Здраво, имав сериозен проблем со денови. Пребарување на многу места и откако направив неколку работи што ми ги препорачаа, мојот компјутер започнува само од спасување на крај и на крајот ќе можам да пристапувам како root ако притискам кога стартувам f1 или f2 или неколку (вистината е, не знам како стигнува но пристигнува)
  Како и да е, кога се обидувам да ја следам целата оваа постапка што вие и многу други ја споменувате, се соочувам со сериозен проблем што нема датотеки во / boot / grub !!!! и затоа не можам да најдам linux.mod
  Што правам?? Ве молам, треба да го поправам овој проблем и не знам што да правам повеќе. Не можам да форматирам сè, тоа би било последно. Треба да ги вратам датотеките од дискот што сè уште се таму !!! тогаш само сакам да имам linux на таа машина за да не ми треба (мислам) груб.
  Ако можете да ме водите, многу ќе ви благодарам !!!

 51.   Емануел dijo

  Грубот се чини дека ме наведува само (hd0) што може да биде ???
  Структурата на дискот е
  Примарен дел (win7)
  Продолжен дел
  Дел ntfs (податоци)
  Дел разменување
  BRTFS дел (корен)
  Дел XFS (дома)
  Ме шеташе некое време, но кога го менував стандардниот систем и малку се лутав,
  грубот почина.

 52.   Луис dijo

  Многу добро објаснување, дури можев да ги следам чекорите еден по еден, благодарам од ЛП

 53.   Алфред dijo

  Здраво, ве молам, помогнете ми ... кога се обидувате да го вчитате јадрото со командата: "linux /boot/vmlinuz-3.13.0-36-generic root = / dev / sda1" (мојата партиција е (hd0, gpt1) не знам дали „sda1“ е во ред) добивам „датотеката не е пронајдена“ …… Што да направам ???? Од веќе ви благодарам многу!

 54.   clau dijo

  Здраво Јас веќе ги ставив командите како што вели тука и ништо не се случува кога ставам сет го добивам ова ако префиксот = (hd0,2) / blót / grub / robot = hd0,2 се надевам дека може да ми помогнете.

 55.   Хозе dijo

  некоја команда не ја прифаќа x пример initrd Linux insmod

 56.   Хозе dijo

  мој (hd0,1) но во инирд ми кажува грешка

 57.   Феде Чавез dijo

  Здраво, на екранот откако ќе се вклучи пишува само GRUB_ и ништо друго, не ми дозволува да пишувам команда, што би можел да направам? Ви благодарам.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Како прво, извинете за доцнењето во одговорот.
   Предлагам да ја користите нашата услуга Прашај од Линукс (http://ask.desdelinux.net) да се спроведе овој вид консултации. На тој начин можете да добиете помош од целата заедница.
   Прегратка! Павле

 58.   Геновец dijo

  здраво, имам проблеми, при вметнување на insmod (hdp0, gpt7) /boot/grub/linux.mod ми кажува грешка: датотеката /boot/grub/linux.mod не е пронајдена, што да направам во тој случај? нема да дозволам да продолжам, што да правам? само во случај багажникот да е во (hd0, gpt7)

  1.    Едгар dijo

   дали си го решил случајот?

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Како прво, извинете за доцнењето во одговорот.
   Предлагам да ја користите нашата услуга Прашај од Линукс (http://ask.desdelinux.net) да се спроведе овој вид консултации. На тој начин можете да добиете помош од целата заедница.
   Прегратка! Павле

 59.   Луис Мигел dijo

  Со почит, јас сум нов во linux, но многу сум заинтересиран за оваа тема, еве што ми се случи:

  грешка: непознат датотечен систем.
  Влегување во режим на спасување ...
  Grub спасување> ls
  (hd0) (hd0, msdos1) (hd1) (hd1, msdos1) (fd0)
  групно спасување> ls (hd0) /
  грешка: непознат датотечен систем.
  групно спасување> ls (hd0, msdos1) /
  грешка: нема таква партиција.
  групно спасување> ls (hd1) /
  грешка: непознат датотечен систем.
  групно спасување> ls (hd1, msdos1) /
  грешка: непознат датотечен систем.
  групно спасување> ls (fd0) /
  грешка: неуспешно читање на секторот 0x2 од 'fd0'.

  Моето прашање на крајот е што ми кажува ова? Јас разбирам дека ако забележите грешка во читањето на секторите, веројатно е дека тврдиот диск повеќе не е корисен, но дали горенаведеното може да спаси некои информации?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Како прво, извинете за доцнењето во одговорот.
   Предлагам да ја користите нашата услуга Прашај од Линукс (http://ask.desdelinux.net) да се спроведе овој вид консултации. На тој начин можете да добиете помош од целата заедница.
   Прегратка! Павле

 60.   Rubén dijo

  Здраво, ја поставив командата ls и се појавува ова: ls / dir: Не можам да го отворам тековниот директориум - Нема мапирање и ништо не се случува, што можам да направам?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Како прво, извинете за доцнењето во одговорот.
   Предлагам да ја користите нашата услуга Прашај од Линукс (http://ask.desdelinux.net) да се спроведе овој вид консултации. На тој начин можете да добиете помош од целата заедница.
   Прегратка! Павле

 61.   Маријано dijo

  Мил,

  Како што им се случи на многумина, го имав истиот проблем и ја добив грешката: датотеката "boot / grub / linux.mod" не е пронајдена
  Најдов друго поедноставно решение, само го бутирав мојот систем и ги пишувам овие редови, не е мое авторство, затоа го цитирам изворот.

  https://www.youtube.com/watch?v=i1QpN9IWSoc

  Во основа, ние мора да ги следиме чекорите на пребарување со ls каде е партицијата што ја содржи папката со / boot / grub /
  На оние што исто така се случија „грешка: непознат систем на датотеки“, вистина е дека тоа се појавува во некои партиции или скоро во сите, исто така ми се случи и мене, но мора да има ЕДЕН каде ќе се појави целото дрво на директориуми (во мојот случај НЕ Направив посебна партиција за папката / подигање)
  Па на пример во мојот случај беше (hd0, msdos1).

  Бидете трпеливи, дали ls на сите партиции, имав (hd0, msdos1); (hd0, msdos2); (hd0, msdos3); (hd0, msdos4); (hd0, msdos5) и (hd0, msdos6) и започнав наназад… кога ја најдов мојата корисничка папка (за / дома направив посебна партиција) сфатив дека веќе е близу, остатокот сè уште се враќаше «грешка : непознат систем на датотеки », сè додека конечно не го пронајдов посочениот, што како што веќе споменав беше (hd0, msdos1).

  Тоа се сите информации што треба да ги знаеме.
  Тогаш би било да го прилагодиме следново на секој случај.

  постави подигање = (hd0, msdos1)
  постави префикс = (hd0, msdos1) / boot / grub
  нормално инсмод
  нормално

  Веднаш штом ќе притиснеме enter по влегувањето во нормално, се појавува менито за груб како што беше порано! Навистина е задоволувачко да се види дека беше толку лесно.

  Останува да дознаам што ќе се случи кога ќе се рестартирам, но барем веќе го имаме нашиот систем повторно функционален.

  Се надевам дека ќе ти помогне.

  Поздрав до сите!

 62.   Брајан dijo

  Здраво ами гледам (hd0) (hd0, msdos7) (hd0, msdos6) (hd0, msdos5) (hd0, msdos2) (hd0, msdos1) кога ќе притиснам ls што правам помогни ми

 63.   пресуди dijo

  Брајан!

  Секако е (hd0, msdos7)

  Значи, вие правете го ова =

  постави подигање = (hd0, msdos7)
  биде префикс = (hd0, msdos7) / boot / grub
  нормално инсмод
  нормално

  и после ова вашиот груб повторно ќе се појави

  Со среќа и поздрав!

  1.    Nelson dijo

   Вие сте мојот најдобар пријател !!!!

  2.    Езекиел dijo

   Вие сте гросоооооооо

 64.   Франциско dijo

  здраво пријателе, има ли некој начин да ги смениш поставките на тастатурата? Не можам да го разберам како што треба затоа што копчињата многу се менуваат: /

 65.   анонија dijo

  Што е GRUB? | Главни карактеристики на GRUB
  https://www.youtube.com/watch?v=7hBO1q85ZSY

 66.   ецио dijo

  Здраво, имам проблем со тоа што мојата канаима е една од новите и имам linux 4.0 и ја ставам командата insmod (hd0, msdos2) /boot/grub/linux.mod и го менувам linux за подигање и сè уште го добивам грешка е невалидна датотека со објект.
  и исто така ставам linux /boot/vmlinuz-3.13.0-generic root = / dev / sda2 и добивам непозната команда „linux“ што ја правам ПОМОШ ПОМОШ

 67.   Даниел dijo

  Вчитување на GRUB.
  грешка: датотеката не е пронајдена.
  Влегување во режим на спасување ...
  груб спасување>

  Го имам овој проблем при примена на ls се појавува само (hd0) (hd0, msdos2) (hd0, msdos1)
  аплицирам
  постави подигање = (hd0, msdos1)
  биде префикс = (hd0, msdos1) / boot / grub
  нормално инсмод
  нормално
  но по извршувањето на оваа линија
  нормално инсмод
  или за msdos1 или msdos2
  генерирана е грешка што вели непознат систем на датотеки
  Јас би ја ценат вашата помош

  1.    ретни рамо dijo

   Пријател, имам твој проблем со средно, но кога ќе му дадам ls (hd0, msdos2) / ми се појавува каде имам багажникот, но од таму не знам што следи

 68.   Анонимен dijo

  Здраво, изгледа добро, се надевам дека никој не го има овој проблем што сакав да го натерам да врескам, но по 3 часа буден, конечно можев да најдам начин да го решам. Ако некој случајно испуштил грешка со „insmod“ (на пример boot / grub / i386-pc / mod не постои) или нешто слично, само повторете го чекорот за да го направите root, но правејќи го подигање „set boot = ( hdaX, msdosX) и ќе им дозволи да продолжат со нормалната, нормалната и подготвена команда за инсмод.

 69.   Анонимен dijo

  Исто така, заборавив, кога ќе го дадете префиксот „Постави“, проверете дали е „поставен префикс = (hdX, msdosX) подигнување / груб

 70.   Ленис dijo

  Здраво, ги следев твоите чекори, но ниту една од наредбите не ми дава. откако ќе поставам ls, добивам (hd0) (hd0, msdos3), (hd0, msdos2), (hd0, msdos1)
  Ги ставам сите со / на крај и ништо. и сега што да правам?

 71.   Реиналдо dijo

  добро, овие постапки се секогаш исти за сите дистрибуции, јас користам slackware 14.2, 64bits, дали би можел да ги применам истите чекори и тие да работат?.

  или мора да проверите дали работи само за одредена дистрибуција, имав проблем со grub2 неодамна, но го обновив со liveusb, но немајќи ја таа алатка, наидов на овој мериал, но сакав да знам дали таа команда е за сите архитектури ...

 72.   Артур dijo

  И што може да се направи кога копчето «Shift» не работи за да ги напишете заградите?