Како да имате своја социјална мрежа со HumHub

Социјални мрежи се повеќе влијаат врз луѓето и компаниите, таа потреба за комуникација им овозможи на милиони луѓе да комуницираат брзо и од каде било, има многу социјални мрежи, дури и категоризирани и сегментирани според вкусови и цели. Во Како да имате сопствена социјална мрежа humhubBeе имате пристап до платформа што ќе ви овозможи да креирате, конфигурирате и прилагодувате социјална мрежа за целите што ги сакате.

Што е HumHub?

humhub е бесплатен и софтвер со отворен извор, развиен во php со Рамка Јии, кој обезбедува лесен, моќен и лесен за употреба пакет алатки што ви овозможува да креирате и активирате сопствена социјална мрежа.

humhub поддржува теми и модули кои ја прошируваат функционалноста за скоро сите барања.

humhub може да се користи за комуникација и внатрешна соработка, што може да варира од неколку корисници до големи Интранет кои се користат во компании со стотици и илјадници вработени. humhub ви овозможува да го зајакнете вашиот бизнис, да ги поддржувате вашите клиенти, да ги учите вашите студенти или да го организирате вашиот фудбалски тим. Неговата употреба е на вас.

humhub е совршен за:

 • Социјални интранет
 • Социјални мрежи за компании
 • Приватни социјални мрежи

Зошто да се користи HumHub?

humhub Ни нуди 4 главни придобивки, што го прават идеална алатка за создавање на нашата социјална мрежа.

 • HumHub е отворен: Тој е целосно со отворен извор. Ова ви овозможува да ја искористите веќе направената работа, па дури и да ја подобрите. На ист начин, можете да придонесете со предлози или да ги решите проблемите што ги прима заедницата.
 • HumHub е флексибилен: Со моќен модул систем може да се прошири humhub преку употреба на алатки од трети страни, развој на сопствени функционалности или поврзување со постојниот софтвер.
 • HumHub е безбеден: Вашиот сервер, вашите податоци, вашите правила. humhub тоа е самостојно решение и работи на скоро сите сервери. Вие сте во целосна контрола врз вашите податоци.
 • HumHub има голема поддршка: Има одлична заедница и компанија што нили те оставаат на мира. Тие ве поддржуваат со вашите проекти и обезбедуваат професионални услуги наоколу humhub.

Карактеристики на HumHub

HumHub овозможува традиционална социјална комуникација

Можеме да комуницираме како што тоа е веќе направено во другите социјални мрежи, само со свои правила. Напишете пораки и ажурирања, споделувајте датотеки, коментирајте и споменувајте кого сакате.
Социјална комуникација

Социјална комуникација

HumHub дозволува создавање „простори“

Комуникација во humhub работи со празни места. Простор буквално може да биде што било, проект, група или само едноставна тема. За секој простор можете да поканите повеќе корисници и да поставите свои права и правила за пристап. Простори на HumHub

HumHub ви овозможува да имате своја лична електронска картичка

humhub ви овозможува да го проширите вашиот профил, да креирате портфолио, да се поврзете со други луѓе, да ја пронајдете вистинската личност со посебни вештини, да ги информирате следбениците за вашите ажурирања, меѓу другите квалитети благодарение на неговите дигитални vCard. La визит карта Тоа е стандарден формат што се користи за размена на информации за контакт, може да се нарече и електронски визит-картички и е еквивалент на нашите конвенционални визит-картички.

HumHub-профил

HumHub ни дава неограничени можности

Со модулите можете да менувате што било во humhub. Простори, профили и други работи според вашите потреби. Сè што недостасува во другите социјални мрежи, може да се изгради.

Некои модули се достапни во Пазар на HumHub, што може да се инсталира во секое време. HumHub-модули

Други карактеристики на HumHub

 • Известувања: Н.Ве известува за работите што нè интересираат.
 • Сообраќај на активност: Ви овозможува да гледате работни места и комуникации на едноставен начин.
 • Едноставна и употреблива табла: Опис и брз пристап до најважните информации
 • Групи: Организирајте корисници во одделенија, гранки или што било друго.
 • Директориум: Пронајдете простори, корисници и групи на уреден начин.
 • Рекорди: Споделувајте документи, мултимедијални датотеки и разговарајте за нив.
 • Јавен пристап: Исто така, дозволува споделување на содржини со нерегистрирани корисници.
 • Барај: Пронајдете луѓе, дискусии и досиеја лесно.
 • Мобилна верзија: Се користи со сите видови на современи уреди, како што се паметни телефони и таблети.
 • И уште повеќе

Обидете се со HumHub онлајн

Можете обидете се со HumHub Online, почнувајќи од А. бесплатен план. Ова е ограничено на Корисници на 3 y500 MB складирање. Може да го ажурирате вашиот план во кое било време на контролната табла на HumHub.

Како да инсталирате HumHub

Општи барања за инсталирање на HumHub

Изборни барања за инсталирање на HumHub

 • ImageMagick
 • Поддршка на PHP LDAP
 • PHP APC
 • PHP Memcached
 • Apache XSendfile

Debian / Ubuntu пакети за инсталирање на HumHub

 • сликата
 • php5-навивам
 • php5-mysql
 • php5-gd
 • php5-клик
 • php5-интер
 • php5-ldap (опционално)
 • php-apc (опционално)
 • php5-memcached (опционално)
 • libapache2-mod-xsendfile (опционално)

Се подготвува да инсталира HumHub

Создадете база на податоци MySQL:

CREATE DATABASE `humhub` CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci;
GRANT ALL ON `humhub`.* TO `humhub_dbuser`@localhost IDENTIFIED BY 'password_changeme';
FLUSH PRIVILEGES;

Се презема HumHub

Преземете HumHub од главната веб-страница

Најлесен начин да се добие humhub е директно преземање на комплетниот пакет. Овој пакет веќе ги вклучува сите надворешни зависности и не бара ажурирање на композиторот. Откако ќе заврши преземањето, едноставно извлечете го пакетот во папката htdocs на вашиот веб-сервер.

Преземете HumHub од github

За да инсталирате git гранка, ќе мора да извршите ажурирање на композиторот за да преземете надворешни зависности.

 

 • Складиште за клон Git:
git clone https://github.com/humhub/humhub.git
 • Префрлете се на стабилна гранка (препорачано):
git checkout stable
php composer.phar global require "fxp/composer-asset-plugin:~1.1.1"
php composer.phar update

Поставување на HumHub

Дозволи за датотеки

Создадете ги следниве директориуми за да можат да бидат напишани од веб-серверот:

 • / средства
 • / заштитено / конфигурирање /
 • / заштитени / модули
 • / заштитено / време на траење
 • / поставувања / *

Создадете ги следниве извршни датотеки:

 • / заштитено / yii
 • /заштитен / yi.bat

Проверете дали следниве директориуми не се достапни од серверот

(Овие папки се стандардно заштитени со „.htaccess“)

 • заштитени
 • поставувања / датотеки

Стартување на инсталаторот HumHub

Отворете го упатството за инсталација во вашиот прелистувач (на пример, http://localhost/humhub)

Конфигурирање на е-пошта

Во зависност од околината што ја користите, можеби ќе сакате да наведете локален или оддалечен SMTP-сервер. Можете да ги промените поставките за серверот за пошта во Administration -> Mailing -> Server Settings.

Стандардно се користи PHP Mail Transport. http://php.net/manual/en/mail.setup.php

Овозможува препишување URL (по избор)

Преименување .htaccess.раст . Htaccess Изменете ја локалната конфигурација (заштитена / конфигурирачка / обична.php):

<?php

return [
  'components' => [
    'urlManager' => [
      'showScriptName' => false,
      'enablePrettyUrl' => true,
    ],
  ]
];

Овозможете Cron Jobs

 • Дневен Крон: > yii cron/daily
 • Хрон на час: > yii cron/hourly

Пример:

30 * * * * /path/to/humhub/protected/yii cron/hourly >/dev/null 2>&1
00 18 * * * /path/to/humhub/protected/yii cron/daily >/dev/null 2>&1

Оневозможете грешки / дебагирање

 • Промени index.php во коренскиот директориум на humhub
// comment out the following two lines when deployed to production
// defined('YII_DEBUG') or define('YII_DEBUG', true);
// defined('YII_ENV') or define('YII_ENV', 'dev');
 • отстрани индекс-тест.php во коренскиот директориум на humhub доколку постои

Со ова научивме да Како да имате своја социјална мрежа со HumHub, делот за прилагодување и другите се доста објаснети во официјалните прирачници, на ист начин ако имате какви било прашања не помагајте во пишувањето нас ... Каква ќе биде вашата социјална мрежа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јавиви dijo

  PHP Фатална грешка - yii \ base \ ErrorException
  Ненафатена грешка: Повик до недефинирана функција yii \ web \ mb_strlen () во /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php:404
  Штанд трага:
  # 0 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(411): yii \ web \ ErrorHandler-> argumentsToString (низа)
  # 1 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/views/errorHandler/callStackItem.php(26): yii \ web \ ErrorHandler-> argumentsToString (низа)
  # 2 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/base/View.php(325): бара ('/ var / www / html / h…')
  # 3 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/base/View.php(247): yii \ base \ View-> renderPhpFile ('/ var / www / html / h…', низа )
  # 4 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(241): yii \ base \ View-> renderFile ('/ var / www / html / h…', низа , Објект (yii \ веб \ ErrorHandler))
  # 5 /var/www/html/humhub/protected/vendor/yiisoft/yii2/web/ErrorHandler.php(295): yii \ web \ ErrorHandler-> renderFile ('@ yii / views / erro…', Array)
  # 6 / var / www / html / humhub / заштитен / продавач / yiisoft / yii2

 2.   jean dijo

  Едноставно одлично,

 3.   Мишел Барија dijo

  Едно прашање .. Каде се менува насловот на пораката што е испратена по пошта? Го ставив целото тело на пораката да се преведе, но не и насловот што доаѓа на англиски: Вие сте поканети да се придружите.
  Благодарам

 4.   Симон dijo

  Добро !!! Консултации: дали може да ме контактирате? Кога поставувам слика во intraNet, таа е "подигната", но датотеката е "празна", таа нема слика "сурова" png-датотека што не се чита во интранет (на пример) Што може да биде проблемот? Дали имате проблем со дадените дозволи? Останувам на располагање на твојата мудрост. хаха многу ти благодарам !!