Како да го контролирате VLC од вашиот Андроид

Неколку дена користам стара нетбук како мултимедијален центар. Јас го поврзав на мојот телевизор преку HDMI и работи како привлечност. Најчеста употреба што ја користам е за гледање HD филмови. Како и да е, една од работите што беше малку вознемирувачка за мене беше тоа што морав да го отворам VLC секој пат и да морам да го отворам филмот, да играм хит, итн.

Сето ова може да се направи од далечина преку уред со Android и Android Remote за VLC.

чекори

1. Инсталирајте го Андроид Далечински управувач за VLC на вашиот Андроид уред.

2. На netbook, отворете VLC користејќи ја следнава команда:

vlc --extraintf = luahttp - целосен екран --qt-почеток-минимизиран

Ова овозможува VLC да се контролира преку мрежата (wifi).

Ја претворив таа линија во скрипта и ја додадов на списокот со апликации што работат при стартување.

Можно е да се постигне истиот резултат од графичкиот интерфејс VLC:

i. Отворете VLC и потоа Алатки> Преференции> Покажи ги поставките и проверете ја опцијата Сите.

II. Интерфејс> Главни интерфејси и изберете опции веб e Изведувач на Луа.

VLC: веб-интерфејс

Белешка: НЕ изберете ја опцијата што вели Далечински управувач. Очигледно, оваа опција се чува заради поддршка на постари програми.

3. За VLC да прифати далечински управувач, мора да ја додадете IP-то на вашиот уред со Android на списокот на поддржани IP-адреси.

Отворете терминал и стартувајте:

sudo nano /usr/share/vlc/lua/http/.домаќини

Додадете IP на вашиот уред со Android и зачувајте ги промените.

Белешка: за да ја откриете IP-то на вашиот уред со Android, можете да отворите Terminal Emulator и да напишете netcfg.

5. Конечно, стартувајте ја апликацијата Android VLC Remote на вашиот уред со Android и проверете дали добро го детектира VLC-серверот (во мојот случај, нетбук)

Не само што ќе можете да играте, да паузирате, да ја кревате / намалувате јачината на звукот итн. Покрај тоа, ќе можете да ја изберете датотеката за репродукција и да ја промените плејлистата, сè од удобноста на вашиот софа.

Далечински за VLC во акција

Далечински за VLC во акција

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

36 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слејеркорн dijo

  Советите беа многу добри, немав идеја дека можете да го направите тоа, и многу што го окупирам vlc и кога треба да паузирам, секогаш застанувам до местото каде што е тимот и го паузирам, xd сега ако ќе уживам во филмовите и ќе паузирам без да застанам xD

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Така е ..

 2.   Павлочо dijo

  Одлично е Тоа е само она што го барав. Ви благодарам.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Добредојден си, шампион!
   Прегрни се и уживај ..

 3.   Маурициус dijo

  Сега гледам, бидејќи не ми покажа ништо на екранот. Требаше да ставам луа.
  Пред тоа работеше само за мене со веб.

  Тука ги оставам овие правила со DROP политика, во случај некој да има заштитен allид и да биде заинтересиран. Заменете ја променливата IP_PHONE со онаа на вашиот телефон. Заменете го IP_EXTER со ip на компјутерот.

  iptables -A INPUT -p udp -s $ IP_PHONE -sport 5353 -j ACCEPT
  iptables -A ИЗЛЕЗ -p udp –pport 5353 -j ПРИФАА
  iptables -A INPUT -p tcp -s $ IP_PHONE –sport 1024: 65535 -d $ IP_EXTER –dport 8080 -m conntrack –ctstate NEW --j ACCEPT
  iptables -A OUTPUT -p tcp -s $ IP_EXTER –sport 8080 -d $ IP_PHONE –dport 1024: 65535 -j ACCEPT

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Да, исто така, мора да биде активиран LUA
   Добар придонес од IPTABLES
   Прегратка! Павле.

 4.   Рафаел Кастро dijo

  @надвор од темата
  Прашање…. некој знае што се случува со GUTL, дека не можам да се поврзам на страницата.

  Би ценел што знам нешто, благодарам.

 5.   елиотим3000 dijo

  Одличен придонес.

 6.   Ксикиз dijo

  Можам само да кажам. благодарам Многу корисно

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Нема на што! Се надевам дека е корисно за вас.
   Прегратка! Павле.

 7.   Мигел-Паласио dijo

  Одлично! 😀

  Tryе го пробам подоцна. Бев како Слејеркорн, секој пат морав да станам од кревет за да ја паузирам репродукцијата. Ви благодарам!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ха! Тоа е минато… 🙂

 8.   Seba dijo

  Ви благодарам многу, одлично за гледање филмови.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   … И да слушам музика, исто така.

 9.   пикси dijo

  Многу добар пост не знаев дека можеш да го направиш ова
  Поздрав од Мексико

 10.   MSX dijo

  XBMC: www.xbmc.org
  XBMC за Android: https://play.google.com/store/search?q=xbmc

 11.   imeејме гејмез dijo

  андроидот не го препознава ip, можеби не знаев како да додадам ip во влц
  Кој е правилниот начин за менување на датотеката .host? Која од сите адреси што ги стартува командата netcfg?

  1.    Маурициус dijo

   Откоментирајте ја линијата каде што пишува:

   # приватни адреси
   # fc00 :: / 7
   # фека0 :: / 10
   # 10.0.0.0 / 8
   172.16.0.0/12
   # 192.168.0.0 / 16
   # 169.254.0.0 / 16

   И остави, оној што ја користи твојата мрежа. Вие го чувате и со тоа, во теорија мора да работи.
   Во мојот случај, тоа е мрежа 172.xxx/12

   Поздрав.

   1.    imeејме гејмез dijo

    веќе ми работи !!
    благодарам, одлично е

 12.   насилник dijo

  Она што секогаш го користам е SSHMote со mplayer, вие го контролирате со гестови на екранот без да гледате.

  1.    MSX dijo

   mplayer2 правило

  2.    ајде да користиме linux dijo

   Добри податоци ... keepе ги имам предвид ... дали ќе работи со SMPlayer?

 13.   колаче dijo

  Па добро, добро ... сега само треба да имам Андроид.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Хаха!

 14.   Химекисан dijo

  Не знам дали му се случува на некој друг, но кога го активирам толкувачот на луа, плеерот не се отвора повеќе

  1.    Сајо dijo

   Истото ми се случи, VLC повеќе не се отвора. На некој начин да ги вратите сите ако не можете да го отворите VLC.

  2.    Сајо dijo

   ве молам, помогнете, го деинсталирав VLC и го инсталирав повторно и сè уште не може да се отвори. Ве молам, помогнете
   благодарение

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Дали е овозможено ЛУА?

    1.    Сајо dijo

     Двете опции се овозможени, графички, како што е во објавата.
     Сега сакам да го оневозможам, но бидејќи не можам да влезам во програмата, не можам да направам ништо.

     1.    ајде да користиме linux dijo

      Погледнете дали можете да извршите VLC откако ја измените датотеката за конфигурација на VLC:
      $ (HOME) /. Конфигурирај / vlc / vlcrc
      Друга добра идеја е да извршите vlc од терминал за да видите каква порака за грешка фрла и од таму да пронајдете решение.
      Прегратка! Павле.

  3.    Сајо dijo

   Ви ја пренесувам грешката фрлена од терминалот
   VLC медиа плеер 2.0.8 Twoflower (ревизија 2.0.8a-0-g68cf50b)
   [0x11109c8] [ами] грешка во интерфејсот Луа: Ова е „атарот“ модул за интерфејс VLC Lua.
   [0x11109c8] Грешка во интерфејсот [атарот] луа: Ве молиме, наведете интерфејс со VLC Lua за вчитување со опцијата –lua-intf.
   [0x11109c8] [лажна] грешка во интерфејсот луа: Модулите за интерфејс на VLC Lua вклучуваат: „кли“ и „http“.
   [0x11109c8] Грешка во интерфејсот [атарот] Луа: На пример: vlc -I luaintf –lua-intf кли
   [0x11109c8] [лажна] грешка во интерфејсот луа: Може да ја користите и алтернативната синтакса: vlc -I "luaintf {intf = cli}"
   [0x11109c8] [лажна] грешка во интерфејсот луа: Погледнете share / lua / intf / README.txt за повеќе информации во врска со модулите за интерфејс на луа.
   [0x11bab58] [http] lua интерфејс: Lua HTTP интерфејс
   [0x10e1048] main libvlc: Стартувајте vlc со стандардниот интерфејс. Користете "cvlc" за да користите vlc без интерфејс.

   И од конфигурациската датотека, делот од луа
   [Луа] # Толкувач на Луа
   # Интерфејс Луа (стринг)
   # lua-intf = атарот
   # Конфигурација на интерфејсот Луа (низа)
   # луа-конфигурација =

   # Дополнителни модули за интерфејс (низа)
   екстраинтф = луа: http

   Јас ги коментирав "#" двете редови погоре и сега работи.
   Јас користам VLC 2.0.8 со ubuntu 12.4.3 да
   Било какви идеи за да го поправите, достапни за тестирање.

   1.    ајде да користиме linux dijo

    одлично! Ви благодариме за придонесот!

 15.   Xavier dijo

  Интересно. Ќе пробам.

  Нема многу врска со темата, но дали знаете како да ги репродуцирате видеата по ред во VLC за Android? Мислам, како да направите видеата автоматски да се репродуцираат едно по друго во VLC за Android? ... може е нешто лесно но не знам како да го направам тоа ...!?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Не, нема идеја ...: С.

 16.   ivan dijo

  Здраво, би сакал да знам како го поставивте тоа за да започне со машината:

  vlc –extraintf = luahttp –целосен екран –qt-почеток-минимизиран

 17.   Хесус Дуке Санц dijo

  Ако нешто тргне наопаку со Луа, и се заебавате обидувајќи се да го отворите VLC, а тоа не се случи ... Тогаш, барем можете да започнете одново:

  $ vlc –ресети-конфигурација