Како да го поставите Клементин за ваш омилен музички плеер во Убунту

Ви донесувам уште еден интересен совет од пријател од страницата и од заедницата на нашата земја: Јакобо Идалго (алијас- Jako) Основач и администратор на хуманОС, чија страница веќе ставивме неколку статии овде

Како се прави тоа? Поставете ја Clementine како претпочитан плеер во менито за звук

Стандардниот аудио плеер во Ubuntu е Rhythmbox, но ако користите друг како на пример Клементина Willе забележите дека кога ќе се најавите, секогаш ќе го гледате Rhytmbox како ги покажува контролите за да започне репродукцијата во менито за звук на само 1 клик, додека Клементина ги покажува само своето име и икона, но не и контролите за да се започне репродукцијата, што предизвикува да кликнеме за да се изврши и уште една да започне репродукција, затоа за прашање за погодност можеме да го поставиме Клементин како омилен плеер во менито за звук.

Значи, со само 1 клик пристапуваме да пуштаме аудио во менито за звук Единство:

Решение

Забелешка: Ова решение беше пронајдено за Ubuntu 12.10.

Отворете dconf-уредник : ALT + F2 и напишете dconf-уредник и притиснете ENTER.

Во уредникот Doncf во левиот панел, одете на:

com -> канонски -> индикатор -> звук -> склопот на медиумски плеери, го уредувате тоа поле оставајќи го вака: ['клементина']

Подготвени, отсега секој пат кога ќе се најавите, Клементин ќе биде вашиот омилен аудио плеер во менито за звук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гуан dijo

  голем придонес !! Го барав токму тоа, но во мојот случај повеќе сакам Слушај, но на секои 10 мин се заклучува и треба да ја затворам апликацијата = /, има ли некој идеја зошто?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Обидете се да го стартувате во терминал, а потоа кога ќе се затвори ... во терминалот треба да го видите дневникот за грешки

 2.   Диего dijo

  И покрај сите полемики за Убунту, овие написи покажуваат дека Убунту не само што е жив, туку и една од најдобрите дистрибуции.
  Ви благодарам многу практичен и корисен совет.

 3.   MSX dijo

  Овие мали детали за употребливоста што се влечеа за неколку верзии значат дека колку и да е напреден Ubuntu, тој останува аматерска опција покрај Windows или MacOS.

  Се прашувам: колку чини Каноникал да исплаќа неколку дополнителни плати месечно за полирање на сите детали за корисничкиот интерфејс?
  MacOS и Windows може да бидат технички инфериорни системи во однос на GNU / Linux, но нивните конструктори се многу јасни дека крајот на системот. оп. е дека е корисно за лицето кое ги користи ...

  1.    јдгари dijo

   Одлично ми се допаѓа овој играч благодарам луд!

  2.    Серџи Гелида dijo

   Она што треба да го слушнете.
   Виндоус е простено за сè, Вирус, што виси, сини екрани, дека треба долго време да се вчита, дека се плаќа, дека секогаш оди позади Linux и Mac ...

   Nothingабе го менувам убунту за прозорци.

   1.    MSX dijo

    Дека другите се полоши, не ве прави подобри.
    И колку и да не ви се допаѓа да го слушнете тоа, тоа е едноставна вистина: на работната површина на ГНУ / Линукс им е потребна careубов и грижа што ја даваат со сите детали за MacOS, така што искуството за крајна употреба е совршено како што е на тој систем .

 4.   елбурго dijo

  Здраво, го ставив како што пишува во статијата, но Клементин сè уште не се појавува во менито за звук (школка Gnome 3), сепак ги отворам другите сесии на gnome classic и classic со ефекти и доколку се појави.
  Можете ли да ми кажете што се случува ова? Бидејќи сесијата што ја користам е Gnome3.
  Поздрав и благодарност за помошта.

 5.   Гонзало dijo

  Оваа линија не ми се појавува.

  претпочитани-медиуми-плеери

  Што можам да направам?

 6.   sebastian dijo

  мухас грација !!!
  беше многу корисно
  На здравје…