Како да го рестартирате единството во итен случај

Додека Единство значително го подобри својот стабилност, може да се случи понекогаш да не реагираат на најдобар начин или да го сторат тоа во а непостојана o бавно. Како да го рестартирате единството без остатокот од системот?


Решението е да ја извршите командата:

Единство

Друга опција е да извршите:

сетсид единство

О добро:

единство - замена &

Ликот & на крајот му вели на Единството да не заврши кога ќе го затвориме терминалот, во спротивно ќе останеме без школка. Во случај да заврши како и да е, најдобро е да ја извршите командата единство - замена користејќи ја комбинацијата на копчиња Alt + F2.

Понекогаш рестартирањето на Unity со употреба на командите опишани погоре нема да биде доволно за системот повторно да работи правилно. Во овој случај нема друга опција освен да ја затвориме нашата сесија и да ја започнеме повторно.

Fuente: Убулог


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пандакрис dijo

  Ми недостасува класичното /etc/init.d/gdm рестартирање

 2.   Unaуна dijo

  Здраво! навистина ми служеше брзав. Со почит