Како да добиете подобри перформанси на Steam за Linux

Пријавете се на пареа ви овозможува да се најавите во режимот Пареа BigPicture директно од екранот Логирај СеПредноста на овој метод лежи во заштеда на ресурси што значи не вчитување на целосната околина во работната површина, што резултира со повеќе достапни ресурси за Steam и игрите што работат на него.


Инсталација

En Ubuntu / Linux Mint и деривати:

sudo add-apt-repository ppa: thor27-gmail / steam-desktop sudo apt-get update sudo apt-get install steam-login

En Лак и деривати:

yaourt -S пареа-сесија-git

Потоа, останува само да се одјавите и да се најавите со избирање на опцијата Пареа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хектор Хозе Пардо dijo

  одлично, на овој начин се користат ресурсите на тимот повеќе ...

 2.   Диего Силберберг dijo

  … Е стабилен?
  Како да ја напуштам сесијата после тоа?
  Дали треба да го ресетирам x?

  1.    HEBER dijo

   Копчињата за излез од сесијата Steam не ми користат, па затоа го оставам astверот со Ctrl + Alt + BackSpace

 3.   Rosa dijo

  Тестирано во Манџаро и иако е многу кул, игрите се многу пофлуидни од сесијата XFCE, па затоа не знам многу добро каде е заштедата на ресурси ...

  Честитки!