Како да затворите терминал без да ја затворите програмата што ја извршува од него

Нормално кога го користите терминал став трча програма, ако сакате затвори терминал, ова исто така ќе ја затвори програмата што работи. За да се избегне ова однесување, има мал трик.


Да претпоставиме дека сте го отвориле nautilus од терминал со трчање:

Nautilus 

Сега сакате да го затворите терминалот без да го затворите прозорецот Наутилус. За да го направите ова, притиснете Ctrl + z во терминалот и извршете ги следниве команди:

одрекување -ч% 1  
bg 1 

Откако ќе заврши тоа, можете да го затворите терминалот без да влијаете на програмата што ја отворивте од терминалот.

Како што сугерира Рафа (еден од нашите читатели), друг сличен метод, но кој не ги има истите ефекти е да го додадете параметарот & на крајот од командата што сакате да ја извршите. На пример, да се отвори „наутилус“ би било вака:

Наутилус &

Ова значи дека можете да продолжите да го користите терминалот откако ќе ја стартувате програмата, но, за разлика од претходниот метод, затворањето на терминалот исто така ќе ја затвори извршената програма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хавиер Гарсија dijo

  xD веќе ми ги спаси овие совети, многу благодарам повторно 😀

 2.   Хавиер Гарсија dijo

  Одлично, благодарам многу за советите ^ __ ^

 3.   Иван Ескобарес dijo

  Добар совет е ..

 4.   Серхио Исау Арамбула Дуран dijo

  Добар пост

 5.   Ајде да користиме Linux dijo

  Благодарам Енви! Веќе ја ажурирав статијата за да нема сомнежи и да биде појасно ...
  Прегратка! Павле.

 6.   ENVI dijo

  Ова навистина не е така. Процесот работи во позадина, оставајќи го терминалот слободен, но во моментот кога терминалот е затворен, процесот завршува.

 7.   Рафаел dijo

  Ако можете да го сторите тоа како скрипта, да речеме дека во bash како се параметрите, тогаш програмираат. / Run nautilus
  потоа во тебе
  скрипта #! / bin / bash
  $ 1 и

  тогаш $ 1 работи како параметар и му го пренесува името на програмата што сакате да ја извршите или ја модифицирате со линиите

  одрекување -ч% 1
  бг 1, но има вкус на сите, јас претпочитам нафти и омилени & поздрави

 8.   Загурито dijo

  Го барав ова долго време! Ви благодарам многу што го споделивте!

 9.   Ајде да користиме Linux dijo

  Во право си Рафа! Јас веќе го вметнав вашиот придонес во статијата.
  Прегратка! Павле.

 10.   Роландо Алварадо dijo

  Колку и да ја пробав, таа не ја прифаќа оваа команда, но многу добро ми одговара кога ќе додадам „&“ по наредбата да ја отворам програмата „nautilus“

 11.   Рафаел dijo

  или едноставно ставете „nautilus &“ и можете да го затворите xD терминалот затоа што го оставате да работи во независен процес, за тоа служи „&“

 12.   Ајде да користиме Linux dijo

  Добар совет!

 13.   Ајде да користиме Linux dijo

  Уште еден добар совет

 14.   гостин dijo

  Алтернатива е да се користат програми како tmux или екран.

 15.   Јован dijo

  Што точно значи секоја наредба? Што прават тие? „bg“ замислувам дека ќе биде да се стави во BackGround каква и да е конзолата.
  И многу ти благодарам Пабло. Iе биде корисно за многумина од нас, мислам.

 16.   Нарио dijo

  овој трик е малку криптичен, најдобро е:
  nohup nautilus и сега можете да го затворите терминалот, откажувањето е да ги одделите работните места од терминалот. И ако сакате да работи во позадина:
  nohup nautilus & и можете да продолжите да работите во терминалот или да го затворите.

 17.   Фернандо Квинтеро dijo

  Дали има начин да се направи тоа во скрипта?