Како да знаеме кога го инсталираме нашиот Linux

Јас сум еден од оние што бележат сè на календар, за што подоцна ќе зборувам за апликацијата што ја користам за мојата листа на работи, претстојните настани за да не ги заборавам (како роденденот на свекрвата или такви работи ХАХА) и да чувам нешто слично на „дневник“ од мојот живот ХАХА.

Се случува пред некое време да треба да го знам точниот датум кога го инсталирав мојот систем, едноставна команда ќе ни каже

ls -lct /etc | tail -1 | awk '{print $6, $7, $8}'

Ми го враќа следново:

7 ноември 10:33 часот

Што имплицира дека моето Лак Јас го инсталирав на 7 ноември

Она што го прави е нешто едноставно, погледнете во нашата папка / итн / најстарата датотека и ни го покажува датумот на истата.

Поздрав и ... да видиме, Кога го инсталиравте вашиот систем? ????

Прочитајте претходно во: Совети за Gnome


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Викредшарк dijo

  2011-06-28 12:52

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Го инсталиравте на 28 јуни 2011 година, не е лошо
   Да не го зезнав својот систем пред неколку недели, ќе имав неколку месеци иста ХАХА.

   Патем, ДОБРЕДОЈДОВТЕ на нашата страница
   Со почит

 2.   Храброст dijo

  19 септември

  како роденденот на свекрвата

  Па, можете да криете позадини на девојки, ништо нема да се случи

 3.   елав <° Linux dijo

  9 ноември 09:44 часот

 4.   Оскар dijo

  15 ноември 00.32, да !!! утрово, повторно го инсталирав KDE, се разбира на Debian.

 5.   кафеава dijo

  2011-10-16 21:41 така оладете ги податоците

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Кул? ХАХА на, прецизна и точна ХАХАХА.

 6.   невидлив15 dijo

  30 април 2010 година
  Од Феодра 12 до Федора 16 ...

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   ЛЕЛЕ тука го имаме победникот ... најдолго трае инсталираниот систем и не требаше повторно да се инсталира, ПОБЕДНИК !!! СМЕЕЊЕ НА ГЛАС.

   Добредојдовте на страницата

 7.   ЕрунамоЈАЦ dijo

  7 јануари 2011 година

  (I.e.

 8.   нерјамартин dijo

  Curубопитен ... и повеќе curубопитен е датумот што го видов за инсталирање на мојот сакан Linux Mint 10 Julia ... 17 ноември 2010 мислам, дека за 2 дена му е роденден !!! хехехе

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Дали ќе му исецкаме торта? ХАХА

 9.   хиперсајан_х dijo

  Командата не е точна, претпоставувате дека најстарата датотека е секогаш внатре / итн, но најстарата датотека може да биде во кој било дел од /, за да ја пронајдете најстарата датотека инсталирана на вашиот систем, можете да ја користите командата :

  find / -mount -exec stat -c '% z% n' {} \; 2> / dev / null | сортирај | глава -1

  Командата трае 1-2 минути за да заврши, затоа бидете трпеливи.
  Она што го правите е да ги барате сите датотеки и папки во / партицијата, и само од / затоа што најстарата датотека на вашиот систем треба да биде таму (најдете / -монтирај), а потоа ќе направите статистика на секоја датотека за да дознаете датумот на создавање на датотеката и исто така знаете како е името на таа датотека (-exec stat -c '% z% n' {} \;), тогаш ги нарачувате резултатите од најстариот датум до најновиот (сортирај), и конечно ќе го добиеш најстариот датум (глава -1), што резултира со вакво нешто:

  2010-12-04 15:43:36.263333335 -0300 /usr/lib/libXdmcp.so

  Што ми дава приближен датум на инсталирање на мојот систем на 4 декември 2010 година, тоа е пред скоро една година, но ништо не гарантира дека ова е навистина датумот на кој го инсталирав системот, ако забележите дека тоа е датотека што припаѓа на X.org, затоа кога ќе се појави нова верзија и таа датотека се ажурира, таа ќе престане да биде најстарата датотека.
  Друга можност, ако тие обично не го чистат системот многу често, би била да го проверат дневникот / var /, претпоставувам дека некаде ќе се зачува датум поврзан со инсталацијата.

  1.    хиперсајан_х dijo

   Ехм ... '' се единечни цитати, не знам зошто wordpress ја има проклетата манија да ги форматира.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    Обидете се да ја користите ознаката за код - » "Код" _________________ "/ Код" ????

    Менување «за знак на малолетничко што и што

    1.    хиперсајан_х dijo

     echo 'probando código'

     1.    хиперсајан_х dijo

      Работи

      1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

       ????


  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Да, можеби е дека најстарата датотека е на друго место, но / итн / затоа што е мала папка, може да се скенира навистина брзо, таа исто така содржи доста важни датотеки и повеќето од нив; тие само ретко се разликуваат. Тоа е, тоа е барем според мене најиздржлив начин, или поради брзината, и поради малата веројатност датотеките како што се / итн / домаќини или / итн / wgetrc ќе варираат, така датумот на истите треба да биде без проблеми датумот на инсталација на системот

   Како и да е, навистина и од срце, ви благодариме за командата, навистина корисна и особено затоа што тоа е друг метод за да се добие резултатот

 10.   Холмс dijo

  11 февруари 2011 година

 11.   артуро молина dijo

  Јас на 2011-07-01 16:24, затоа што неколку дена пред да пукнам во убунту 11.04, од таму го сменив Unity во LXDE, попознат како Лубунту, појаснувам дека пред да биде усвоен од канонски.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   ХАХА пред да биде усвоен од Каноник… ХАХАХА, да се надеваме дека овој проект (Лубунту) е на добар пат.

 12.   аер0 dijo

  Многу добар совет:

  5 ноември 2010 година

  благодарам не многу корисно, но интересно

 13.   Алф dijo

  Добивам:

  21 април 19:17 часот

  Тоа е затоа што тоа беше кога ја инсталирав LTS верзијата, ако ја ажурирав без да инсталирам од нула, тоа ќе беше приближно од мај-јуни 2009 година.

  Со почит

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ах да да сигурно 🙂

 14.   кристандк dijo

  31 декември 2010 година

 15.   Хуго dijo

  Од curубопитност, ја предадов оваа команда на серверот Red Hat што го користам на работа и практично немав потреба да го допирам откако е инсталиран (пред 2 мрежни администратори), а резултатот ... 2005-11-16

 16.   Хуго dijo

  Патем, алтернативната команда предложена од hypersayan_x веројатно ќе работи побрзо со оваа измена:

  find / -mount -type f | xargs stat -c '%z %n' 2> /dev/null | sort | head -1

 17.   Сис dijo

  { find / -mount -type f | xargs stat -c '%z %n'; } 2> /dev/null | sort | head -1
  За да избегнете грешки како:
  најдете: "/ tmp / kde-kdm": Дозволата е одбиена
  најдете: "/ tmp / ksocket-kdm": Дозволата е одбиена
  најдете: "/ tmp / пулс-PKdhtXMmr18n": Дозволата е одбиена
  најдете: "/ tmp / ksocket-root": Дозволата е одбиена
  најдете: "/ tmp / kde-root": Дозволата е одбиена

 18.   нобриел dijo

  31 декември 2011 година. Ажурирање на Ubuntu од 11.10 на 12.04. Одлични совети. Јас сум редовен читател на вас уште од иницијатива 0, иако немав што да придонесам до сега, блог 3men2.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам
   «Од иницијал 0»… ХАХАХАХА !!!!! добро, задоволство пријателе, благодарам што нè следеше и за коментарот

   Со почит

 19.   Хјууга_Неџи dijo

  ми ја фрлија лудоста со постот на „Земам X време без да морам повторно да инсталирам“. Ова е мојот број:

  16 12:45

 20.   КристијанБПА dijo

  Здраво, знам дека ова е заостанат коментар, но рече командата ми кажува дека го инсталирав мојот систем на 27 јуни оваа година. Денес е 30 септември. Сепак, работев меморија и ја инсталирав пред околу 15 или 22 дена. Не знам дали тоа значи првиот Linux систем на компјутерот. Претходно имав, чакра, дебијан, арх, федора, убунту, солусос и ЛМДЕ. Досега имам фудунту и ги форматирав сите. Јас го чував само домот. Сметам дека е интересно затоа што датумот треба да биде понов тогаш. Не знам дали тој се осврнува на датумот на објавување на сликата, но таа е направена во април. Можеби задутре го ажурирам мојот систем. Одам да видам дали се менува. Патем многу добар блог. Ти честитам, се сомневам дека ќе ми се допаднеш.

 21.   joaquin dijo

  мај 7 2012 година

  тоа е лак
  Оди скапоцен камен, единственото нешто, го добив времето на утц и никогаш повеќе не можев да го сменам на локално, после тоа е одлично

  1.    Аугусто dijo

   [августо @ localhost ~] $ ls -lct / | опашка -1 | awk '{печати $ 6, $ 7, $ 8}'
   30 ноември 2011 година

   ArchLinux <3 со kde.

 22.   Марсијал дел Вале dijo

  Барав такво нешто, за да знам кога ми беше последната инсталација. Благодарам.

 23.   lawliet @ debian dijo

  14 февруари 04:33
  Повеќе не се сеќавав, беше ненадејно изненадување. Да не заборавиме дека Дебијан потекнува од основачот Иан и неговата девојка Дебра.

 24.   факедд dijo

  Јас го инсталирав во 89 година

 25.   DwLinuxero dijo

  Ја имам најмладата инсталација од сите
  Дејвид @ MacbookUbuntu: ~ $ ls -lct / итн | опашка -1 | awk '{печати $ 6, $ 7, $ 8}'
  28 мај 14:22
  Дејвид @ MacbookUbuntu: ~ $
  Тоа е, на 28-ми овој месец ќе биде месец кога го инсталирав можеби малку повеќе, но секако како hd ми даде проблеми, затоа што морав повторно да го инсталирам на External HD и да оставам само swap и / boot, но за следната верзија ќе ги отстранам boot и swap на hd и само ќе го инсталирам grub регистарот во главниот hd затоа што ми прави многу проблеми
  Со почит

 26.   Роџерг70 dijo

  Од декември 2012 година

 27.   леоделакроз dijo

  Но, не ми ја кажува годината!

 28.   анонимни dijo

  $ ls -lct / итн | опашка -1 | awk '{печати $ 6, $ 7, $ 8}'
  11 април 2012 година

  Овде во gentoo имаме алатка која секогаш се користи, ете тоа е она што јас го користам за да се сетам кога беше, алатката се нарекува genlop и со параметарот -t ви кажува кога сте го инсталирале овој или оној пакет, затоа ако некој покаже на јадрото и го цевки до главната команда, ти кажува кој бил првиот кернел што си го инсталирал и на кој ден.
  Исто така запомни време, минути и секунди ... хехе

  $ genlop -t gentoo-извори | глава -n3
  * sys-кернел / gentoo-извори
  11 апр 23:39:02 2012 >>> sys-kernel / gentoo-извори-3.3.1

  Истото важи и за секој пакет што го имате или сте го инсталирале во gentoo,
  без -ty без цевки ви го покажува списокот на секоја верзија што сте ја инсталирале и тековната.
  Како и да е, оваа команда е ценета бидејќи е универзална за сите опции.

 29.   кевињон dijo

  24 февруари 03:42 Дебијан essеси

 30.   sieg84 dijo

  моја отворена ПОДИГДА 13.1
  20 декември 2013 година

 31.   попуштат dijo

  2 август 2007 година
  7 јануари 2014 година
  мај 12 2014 година

 32.   Rick72 dijo

  Debian 7.5 Визи
  15 август 2014 година