Како да знаете дали вашиот HDD има лоши сектори или е во лошо здравје?

Неодамна разговарав со вас за тоа како измерете ги перформансите на HDD во LinuxЛогично е ако пишувањето е многу бавно (800kb или нешто слично) HDD дефинитивно има проблем, но ова не е единствениот начин да се знае.

СМАРТ

Што е всушност СМАРТдобро, според Википедија:

Технологијата SMART, акроним за Технологија за самонабудување и анализирање, се состои од можност за откривање на дефекти на тврдиот диск. Откривањето на дефекти на површината однапред му овозможува на корисникот да направи копија од нејзината содржина или да го замени дискот, пред да се појави непоправлива загуба на податоци.

Со други зборови, пред неколку години знаевме дека HDD има проблеми кога престана да работи, кога беше доцна и изгубивме информации, но денес за среќа не треба да одиме толку далеку, можеме да знаеме кога дискот почнува да откажува и потоа зачувајте ги информациите.

Како да работите со SMART на Linux?

Оние од нас кои користат Linux имаат совршена алатка за терминалот: смартмонтоли

За да го инсталирате на ArchLinux би:

sudo pacman -S smartmontools

Во дистрибуции како Debian, Ubuntu или деривати:

sudo apt-get install smartmontools

Откако ќе се инсталира, мора да провериме дали SMART е активиран на HDD:

sudo smartctl -i /dev/sda

Ова ќе го провери за главен HDD или прво, односно / dev / sda ... Ако имате друг HDD што исто така сакате да го потврдите, извршете ја командата повторно, но со sdb наместо sda

Треба да добиете вакво нешто:

овозможено паметно

Ова значи дека е овозможено.

Во случај Enabled НЕ излегува, односно ако не е овозможено, може да го овозможите вака:

sudo smartctl -s on -d ata /dev/sda

Како да го проверите здравјето на HDD со SMART податоци?

Идејата е да се направи тест (еден краток и еден долг) на HDD, а потоа да се провери дневникот за грешки, па ќе знаеме дали има грешки, кои се тие и дали треба да брзаме да ги зачуваме податоците.

За да направите краток тест (потребно е околу 1 минута) тоа е:

sudo smartctl -t short /dev/sda

Да го направите долгиот тест:

sudo smartctl -t long /dev/sda

Препорачувам да го проверите дневникот за грешки помеѓу секој тест, за ова би било:

sudo smartctl -l error /dev/sda

Ако хард дискот е целосно здрав, тие ќе го добијат ова:

паметен-тест-ок

Како би изгледало ако HDD има проблеми?

Ако хард дискот има проблеми, тогаш при извршување на горенаведената команда, излезот ќе биде сличен на овој:

smartctl 6.3 2014-07-26 r3976 [x86_64-linux-3.18.5-1-ARCH] (локална градба) Авторски права (C) 2002-14, Брус Ален, Кристијан Франке, www.smartmontools.org === ПОЧЕТОК НА ЧИТАЕ SMART ПОДАТОЦИ ДЕЛ === SMART резултат на тест за самооценување на целокупното здравје: ПОДРЕБЕНИ Ве молиме, забележете ги следниве маргинални атрибути: ID # ATTRIBUTE_NAME ВРЕДНОСТ НА ВРЕМЕНАТА ВИЛОСТ ТИП ВИДЕН КОГА_ИЗВЕСТУВА RAW_VALUE 190 Проток на воздух # Температура_0 0022 044 033 045 НЕ СЕГА 56 (96 110 58 25)

За повеќе детали, можете да ја користите оваа друга команда:

sudo smartctl --attributes --log=selftest /dev/sda

Што би покажало излез сличен на овој, велам сличен и не ист, бидејќи очигледно е дека е малку тешко за два хард дискови да не успеат точно исто

smartctl 6.3 2014-07-26 r3976 [x86_64-linux-3.18.5-1-ARCH] (локална градба) Авторски права (C) 2002-14, Брус Ален, Кристијан Франке, www.smartmontools.org === ПОЧЕТОК НА ЧИТАЕ SMART атрибути СЕКЦИЈА ЗА ПОДАТОЦИ Број на ревизија на структурата на податоците: 10 СМАРТ атрибути со специфични продавачи со прагови: ID # ATTRIBUTE_NAME ВРЕДНОСНА ВРЕДНОСТ ВРЕМЕ ВИЛО ТИП ВИДЕН ОБВИНИТЕЛНО 1 0 Always 000 098 092x006 Pre-failUp 238320363 Pre-fail3 0 0003 100 100 Pre-failUp 000 0 Pre-fail4 Always 0 Pre-fail 0032 Пред-неуспех Секогаш - 100 100 Start_Stop_Count 020x587 5 0 0033 Old_age Always - 100 100 ReallocatedxSector_ 036 9 7 Секогаш пред-неуспех - 0 000 Побарај_Грешка_Рајтер 077 060 Power_Cycle_Count 030x51672328 9 0 0032 095 Old_age Секогаш - 095 000 Unknown_Attribute 4805x10 0 0013 100 Old_age Секогаш - 100 097 Reported_Uncorrect 0x12 0 0032 100 Old_age Секогаш - 100 020 Unknown_Attribute 586x184 0 0032 100 Old_age Секогаш - 100 099 High_age Always_Writes 0x187a 0 Always_Fly_Writes 0032x001a 001x000 417 Always_Fly_Writes 188x0a_ 0032 100 Old_age Секогаш   НЕ СЕГА 56 (96 122 58 25) 194 Temperature_Celsius 0x0022 056 067 000 Old_age Always - 56 (0 23 0 0) 195 Hardware_ECC_Recovery 0x001a 043 026 000 Old_age Always - 238320363 197 Current_Pending_Sector 0x0012 100 100 000 Old_age Always - 49 198 0 Oldable 0010x100 Надвор од мрежа - 100 000 UDMA_CRC_Error_Count 49x199e 0 003 200 Old_age Always - 200 000 Head_Flying_Hours 0x240 0 0000 100 Old_age Offline - 253 000 Unknown_Aribute 172082159686339x241 0 0000 100 Old_age Offline - Old253_000 2155546016 242 0 0000 100 253+ 000 3048586928 1 1AXNUMX XNUMX XNUMX XNUMX XNUMX XNUMXxXNUMX Непознат-XNUMX Ревизија SMART_AтрибутXNUMX Стара структура на ревизија број XNUMX Број на тест_Опис на статусот Останатиот век на траење Време (часови) LBA_ на_равствена грешка # XNUMX  Продолжена офлајн е завршена: прочитај неуспех 90% 4789 1746972641

Ако сепак сакате да прочитате многу повеќе информации, командата за да ви покаже целосен излез, скоро детално дебагирање е:

sudo smartctl -d ata -a /dev/sda

Крај!

Па ништо, сето тоа беше ... друга статија за HDD s


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Germ200 dijo

  Здраво, интересна статија. Искрено многу корисно. Само една работа да појаснам, кога сакав да ја инсталирам на мојот Debian, открив дека имате грешка во пишување.

  # apt-get инсталирајте smartmoontools

  е всушност:

  # apt-get инсталирајте смартмонтоли

  Се надевам дека ќе можете да го поправите, благодарам за придонесот.

  1.    Germ200 dijo

   Извинете за моето пишување, пишувам побрзо отколку што мислам.

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Нели, моја грешка во пишување
   Поправено, благодарам!

 2.   Aоао dijo

  Многу интересен и корисен пост. Поздрав одличен блог.

  Патем, инсталацијата во Debian, Ubuntu или деривати е лошо напишана, пакетот е smartmontools, имате резервно „о“.

  sudo apt-get инсталирај смартмонтоли

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за вашиот коментар!
   Да, тој веќе ми рече на друг корисник, тој веќе е коригиран, благодарам

 3.   archlinux dijo

  Одлични информации, Ви благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодарам ^ _ ^

 4.   Гил dijo

  Нема да биде
  sudo apt-get инсталирај смартмонтоли
  n место на
  sudo apt-get инсталирај smartmoontools
  ?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да хехе, веќе е исправено, благодарам

 5.   Chaparral dijo

  Во врска со оваа одлична статија, би сакал да можам да коментирам во врска со тврдиот диск на мојот компјутер, но секако моето барање е многу обемно и мислам дека ќе го сторам тоа преку „ask.desdelinux.net ·» ако авторот добро се согласи .

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ако имате коментар или мислење за тоа, ставете го тука ако сакате, но ако станува збор за сомнеж или прашање, да, прашајте е соодветно место

 6.   Курефокс dijo

  Одлична статија, многу корисна за да бидете внимателни кон состојбата на нашите хард дискови.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам, друга е на пат за визуелна апликација