Како да знаете што работи во позадина на секој терминал

Јас веќе ти објаснив претходно како да испраќате процеси во позадина или позадина, но како да ги знаеме процесите што претходно ги испративме во позадина?

За да ги знаеме процесите, мора да го инсталираме пакетот работни места и да ја извршиме оваа команда. Тоа е:

1. Ние го инсталираме пакетот работни места

Во дистрибуции како Debian, Ubuntu или деривати, тоа би било инсталирано стандардно.

Во ArchLinux или деривати тоа би било:

sudo pacman -S jobs

2. Потоа, работиме работни места во терминалот:

jobs

Willе се појави нешто како ова:

командни работни места

 

Со други зборови, се појавува она што работи во тој терминал.

Како и да е, се надевам дека ќе биде од интерес за некои.

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роџерг70 dijo

  Joо со оваа програма успеа да најде вирус со оваа програма.
  Голем придонес!

 2.   Гонзало dijo

  Работните места не се појавуваат во складиштата на Linux Mint: O

  1.    Дебианит dijo

   Веќе, не можам да го најдам во складиштата на Дебијан. Само во случај да ја пребарував пакетот на веб-страницата на Debian http://packages.debian.org/и во Убунту: https://apps.ubuntu.com/ y http://packages.ubuntu.com/… И јас не гледам пакети со точно тоа име… Каде е финтата ??. 😀

   1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    Моја грешка, очигледно, таа е веќе инсталирана стандардно во Debian или деривати.

    1.    Гонзало dijo

     Вистина! вклучено е, благодарам

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Моја грешка, очигледно во дистрибуции како Debian, Ubuntu или деривати, таа е веќе инсталирана стандардно.

   Извршете работни места во терминалот и кажете ми дали не ви даде грешка.

   1.    Јован dijo

    Не сум сигурен, но можеби она што треба да се инсталира е услуга за работа (а има и администратор за работни места, алатка GTK +)

  3.    патодкс dijo

   Ми се појавува како xjobs во Debian и барем во мојата инсталација, морав да го инсталирам ...

 3.   Јован dijo

  Зошто да не се користат PS наместо работни места? Не треба да се инсталира и убиството може да се користи со добиениот PID. Дали има некои предности во користењето работни места?

  1.    атеј dijo

   работни места е за $ PID што го извршувате во позадина во школка, за да го видите PID што го користите:

   работни места -л

   Полесно е да ги видите со работни места отколку со ps бидејќи бројот што е лево, на пример 1, се користи за поставување на процес во преден план или позадина.

   fg 1

   bg 1

   Исто така е тешко да се достигне PID на ППИД, на пример со:

   pstree -pn

   Со почит