Не можам да избегам од теленет? Еве го решението!

Јас сум тип на администратор за да потврдам дека одредена порта е отворена, ретко мислам како прва опција во мапа o en nc (иако оваа секунда е направена специјално за тоа), годините се навикнаа да ги користам телнет.

Проблемот е што кога пристапувам до пристаниште користејќи теленет и тој е отворен, добро, пристаништето е отворено ... но тогаш проклетиот теленет не ме пушта, не ме пушта да одам ... ¬_¬ … Колку и да притискам Ctrl + C, имам само ^ C во терминалот, но нема напредок за излез.

Решението?

Едноставно, ние мора да притиснеме Ctrl +]… да да, контролен тастер и без да го ослободиме, притискаме заграда за затворање

CTRL + ]

Ова ќе ја прикаже терминалната или телнет конзолата, во која пишуваме отказ и притиснете Enter.

Еве слика од екранот: телнет Сега тој живот ќе биде попријатен за нас? 😀

Не знам за вас, но воопшто не сакав да го затворам терминалот (или табулаторот) затоа што проклетиот теленет не ме пушти да одам ... сега веќе нема, нема повеќе тилтија за теленет !! ^ - ^

Па ништо, тоа е нешто едноставно, но ебате помош, уживајте!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   zzz dijo

  супер добро, не го знаев тоа, секогаш морав да го затворам терминалот, многу благодарам

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство

 2.   насилник dijo

  Ја имав истата работа долго време, сè додека сфатив дека истиот телнет го кажува секој пат кога ќе се поврзете: Белегот на бегството е '^]'

  1.    момче dijo

   Точно, истиот теленет го кажува xD

 3.   Аксел dijo

  Не ја затворив конзолата, но тоа направи нешто исто толку вознемирувачко. Би отворил друга конзола (или таб), на ps afx, би го барал процесот на теленет што го имав отворен (ps afx | grep telnet) и ќе фрлише убиство ... со ова ќе ми заштеди многу време хаха, благодарам.

 4.   Табрис dijo

  Му пишувам чао и влегувам

 5.   мау_рестор dijo

  Пишување со големи букви ...
  ОТВОРИ
  И воила, излегуваш ...

  1.    Анонимен dijo

   Те сакам

 6.   на dijo

  Сè додека некој паметен и размислен не објави статија што ако работи