Како да го изберете вистинскиот сервер за да го гарантирате успехот на вашиот проект

како да изберете веб-сервер

La пандемијата го смени начинот на работа, од начинот на студирање, до начинот на работа, преку деловните модели. Наместо тоа, пандемијата дојде да ја забрза промената што веќе беше неизбежна. Затоа, без разлика дали имате компанија или ако сте самовработени, треба да размислите за избор на добар сервер на кој ќе го модернизирате вашиот бизнис.

Всушност, голем дел од европската помош е наменета да им помогне на компаниите да дигитална трансформација. Начин да ги направите поконкурентни и да се движат во сè поконкурентен свет каде што употребата на нови технологии може да значи разлика помеѓу успехот или неуспехот.

Дали навистина ми треба сервер за мојот проект?

веб-сервери

Светот се менува, големи платформи како што се Амазон и други мрежни услуги земаат голем дел од клиентите во споредба со традиционалните услуги. Затоа, од суштинско значење е да го прилагодите вашиот бизнис кон новите времиња, како што е поставување на веб-страница за е-трговија преку кои да се достигнат повеќе клиенти (не само локалното население).

Може да биде и добра идеја дигитализира некои од вашите услуги, што им овозможува на вашите клиенти и корисници да вршат операции далечински од каде било, обезбедувајќи поголеми удобности. Или, можете едноставно да му дадете присуство на она што го правите преку веб-страница или блог.

Во секој случај, предностите на постоењето на сервер има многу:

 • Подобро собирање на податоци за анализа со големи податоци итн. Начин да се предвидат промените во преференциите на потрошувачите, да се проценат параметрите во реално време, прогресијата, употребата за маркетинг стратегии итн.
 • Подобра способност да донесување одлуки благодарение на тие анализи на податоци. Без нив, може да преземете погрешни насоки во вашиот проект или деловно работење.
 • Тоа исто така подразбира поголем капацитет на реакција до промените на пазарот. Нешто од суштинско значење во еден свет толку конкурентен и со толку многу побарувачка за брзо и агилно прилагодување на промените во трендовите.
 • Едноставност, елиминирање на одредени бариери и за вработените и за клиентите. На пример, во бирократски, логистички процеси, итн.
 • Промовирајте го продуктивноста користејќи дигитални алатки и апликации. Дури и ако станува збор за голем тим, тие можат подобро да се координираат со користење на овие типови платформи за соработка.
 • Se децентрализирање на работата. Ова ви овозможува да работите од каде сакате и од различни уреди. Критично за заобиколување на ограничувањата на пандемијата.
 • Намалување на трошоците во некои случаи. На пример, ако извезувате дел / целиот свој бизнис во облак наместо физички, можете да заштедите на трошоци како што се изнајмување простории, сметки за комунални услуги итн.
 • Не само што се намалуваат трошоците, можете исто така зголемување на профитот. И дури и ако тоа не се случи директно, цените може да се намалат со истите маргини за да привлечат повеќе клиенти.
 • Проширување на бизнисот, за да може да се стигне преку мрежата на национално и меѓународно ниво.
 • Подобрете ја сликата за вашиот бренд или проект пред клиентот / корисникот. Покрај тоа, тоа заедно со поголема удобност, може да помогне во задржувањето на клиентите.

Затоа, не треба да ја пропуштите можноста да го модернизирате вашиот бизнис или да му дадете на вашиот проект поголема видливост на Интернет.

Предности на избор на вистински сервер

како да изберете хостинг

Добра опција е да започнете користете VPS (виртуелен приватен сервер), или виртуелен приватен сервер. Вид на виртуелна машина што ви овозможува да го имате вашиот „заговор“ во рамките на физички сервер и со предности во споредба со другите голи метали или посветени сервери. На пример:

 • Барато: Вие нема да мора да одржувате сопствен сервер, туку едноставно да платите за услугата и да ја оставите фирмата добавувач да ги сноси трошоците за потрошувачка, одржување или поправки.
 • Флексибилни: ви овозможува лесно да го конфигурирате серверот за да одговараат на вашите потреби. Некои дури дозволуваат автоматско инсталирање на некои платформи како WordPress, Drupal, Magento, PrestaShop, Shopware, итн., Без да го прават тоа рачно и без да имаат техничко знаење. Тоа е случај на Безбеден виртуелен сервер IONOS.
 • Достапност: овој тип на сервери имаат добра достапност. На тој начин, услугата ќе биде активна поголемиот дел од времето, без чести падови што ќе направат да изгубите пари и клиенти. Некои услуги се опремени со најсолидните технологии за ова, како што се оперативните системи GNU / Linux, софтверот за виртуелизација VMWare за ХА, Итн
 • Безбедност: парцелацијата и безбедносните мерки на овие сервери ви нудат плус доверба.
 • Интегритет- Бидејќи се засновате на излишни дискови (RAID), ќе избегнете губење на податоци. Тие секогаш ќе бидат во облакот.

Што се однесува до апликациите од овој тип на VPS, можете да инсталирате од едноставна веб-страница за да му дадете видливост на бизнисот, да имплементирате платформа на е-трговија (продажба преку Интернет), блог за заработка или употреба како мамка за привлекување внимание, користење како складирање во облак, па дури и употреба на други видови веб апликации за вашите потреби ...

Како да се избере вистинската услуга

сервери

Очигледно, сите сервери не го нудат истото. Не се сите исти, и така е важно е да се избере вистинскиот сервер. Безбедноста, достапноста или перформансите ќе зависат од тоа. Клучни фактори ако не сакате корисниците или потенцијалните клиенти да бидат преплашени затоа што мрежата е прекината, бидејќи е многу бавна се додека не очајува, итн.

За да го изберете најдобриот сервер, треба погледнете ги овие клучни точки:

 • vCPU- Важно е да имате добар број на посветени виртуелни јадра на процесорот. Колку повеќе, толку подобри се перформансите, иако сè ќе зависи од вашите потреби.
 • RAM меморија- Добро количество главна меморија е исто така важно за да работи непречено.
 • складирање: не само што е важен капацитетот, што ќе биде ограничувачки фактор за зачувување на вашите датотеки, бази на податоци, итн., но исто така е важно тие да бидат SSD-дискови, што ќе даде поголема брзина на вчитување во споредба со HDD.
 • Мрежен сообраќај: Важно е да има највисока можна стапка или да е неограничена. Ова гарантира дека оние кои треба да се поврзат на вашата веб-страница или проект можат да го сторат тоа без месечни ограничувања.
 • Система operativo: тоа е обично Windows Server или GNU / Linux. Дистрибуциите на Ubuntu Server, CentOS, Debian, OpenSuSE, итн. Нудат стабилност, стабилност и дополнителна безбедност, иако исто така е можно да се определите за Windows во некои услуги (ако ви е потребна платформата на Microsoft од одредена причина).
 • Достапност: серверите треба да бидат што е можно постабилни и сигурни. Достапноста може да го измери времето во кое серверот ќе работи активно (uptime). Колку е поблиску до 100%, толку подобро (на пример, 99,99% е добра стапка). На тој начин, ќе го минимизирате времето кога услугата е „падната“.
 • безбедност: важно е да изберете услуга што обезбедува заштита на заштитен allид, SSL сертификати, IPS / IDS, SIEM, резервна копија (резервни копии) итн.
 • Дополнителни услуги: на пример, тие можат да имаат асистенти за инсталирање пакети како WordPress, Друпал, итн., или исто така да ви обезбедат услуги за адреса за е-пошта, регистрација на сопствен домен итн. Сето ова ќе ви одземе работа и ќе ви го олесни спроведувањето на посакуваната платформа.
 • цена: стапката е исто така важна за да се добие најдобра услуга според нејзиниот однос / квалитет.
 • Техничка услуга: подобро ако е услуга 24/7 и на шпански јазик. На тој начин, можете да сметате на помошта кога и да ви треба за да ги решите проблемите што може да се појават.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.