Како да имате домашно милениче (мачка, куче, тигар, Сакура или Томојо) во нашиот Линукс

Пред неколку дена ја инсталирав Дебијан на компјутерот на мојата девојка, што значи дека овие денови морав да барам неколку апликации што се „кул“ за таа да биде воодушевена од Linux Linux

Ова што сега ви го покажувам е секако одлична опција ... - » онеко

онеко е апликација што ќе направи смешно маче кое лебди и кружи по целиот екран, еве неколку слики од екранот на мачката:

Но, ова е само писе, што е резултат на едноставно трчање онеко, има повеќе миленици но ... добро ајде прво да инсталираме онеко ????

Ако користат Debian, Ubuntu или деривати, тие ги инсталираат преку:

sudo apt-get install oneko

Замислувам дека во други дистрибуции пакетот се нарекува ист

Откако ќе се инсталира во терминал или преку [Alt] + [F2] извршува онеко и воила, оваа кул мачка ќе ти биде прикажана.

Што ако не сакам мачка?

Тие имаат други миленици за избор ... на пример, ако трчаат:

oneko -tora

Тогаш ќе имаат тигар:

Ако тие го извршат, но со параметарот -куче тогаш тоа ќе биде кутре:

oneko -dog

Но ... оние кои сме anубители на аниме, можеме да ја имаме Сакура Киномото на својата работна површина со параметарот -сакура:

oneko -sakura

Како и Томојо Даидуџи со параметарот -томојо:

oneko -tomoyo

НО !!… ова не е сè

Имаме уште повеќе опции за прилагодување на нашето домашно милениче, еве неколку корисни параметри:

-да се фокусираат : Willе го натера миленичето да не го следи автоматски нашиот курсор, туку ќе биде „самостојно“ или ќе прави што сака whatever

-рв : Willе ги преврти боите на миленичето, на пример, мачката е стандардно бела, ако го примениме овој параметар мачката ќе биде црна.

-fg : Ако не ја сакаме бојата на линиите на миленичето, тогаш можеме едноставно да наведеме боја, на пример: oneko -fg red

-Бг : Ако не ја сакаме бојата на кожата на нашето домашно милениче, можеме да ја смениме таа боја со овој параметар, на пример: oneko -bg red

Препорачувам да прочитате помош за онеко (маж онеко) за повеќе информации

Како и да е, без сомнение ова е прилично смешна апликација, може да забавува некого и да му покаже дека Линукс не е тоа чудовиште со бели букви и црна позадина, туку дека е сосема спротивно ... шарен, весел и може да има мустаќи LOL !

Со почит

П.С: Штета што нема хрчаци Т_Т


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигелинукс dijo

  Хаха многу слатко кога спијат

 2.   Луис dijo

  Одличен учител, лошо што нема хрчаци (T_T)

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам
   И да ... сакав хрчак за себе хаха

 3.   Павлочо dijo

  Хахаха многу добро. Она што отсекогаш сум го сакал е домашно милениче од типот тамагочи на моето биро кое расте и гладува ако не го храниш и така натаму.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Исто така, јас отсекогаш сакав тамагочи ... или на компјутер или на мобилен телефон ЛОЛ !!!, Тоа е една од тие трауми во детството бидејќи никогаш немав еден ЛОЛ !!

   1.    Jamesејмс_ Че dijo

    Сакам и еден хахахаха, нема апликација?

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Досега не најдов ништо

   2.    Хуан Карлос dijo

    Сакам да го ставам мојот белгиски овчар ... да видиме: инсталирај ја Саша. % $ & #% &… .. повторно ... ја инсталирав Саша op. Не, во никој случај, продолжи да спиеш под мојот стол. смеење на глас

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     ХАХАХАХАХАХАХАХАХ ФАК !!! како се смеев со оваа ХАХАХАХА

 4.   Squawk dijo

  Убаво е, и во случај некој да почне да ги повикува сите карактери и тие да се полнат со мали мајмуни и да сакаат да ги отстранат, користете: «Килал онеко»
  Ви благодарам многу што споделивте Ц:

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Повикај повеќе? … Не мислам така ЛОЛ!

 5.   труко22 dijo

  Јас користам во kde „loveубов“ и има повеќе карактери.

 6.   Таксмер dijo

  Здраво Ви благодариме за апликацијата, патем, дали некој знае нешто како Тамагочи за Linux? Би било многу интересно.
  Друга работа, каква тема имате во Дебијан? Ми се допадна топката Светот на Ву и иконите за шипки
  Честитки!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас сè уште барам една, барам повеќе вакви апликации.

   Што се однесува до KDE, јас ја користам истата тема што доаѓа стандардно, но јас само ја сменив иконата за почеток и ја ставив онаа што ја гледате, прочитајте тука - » https://blog.desdelinux.net/como-cambiar-el-icono-de-inicio-de-kde-o-lanzador-de-aplicaciones/

 7.   Мануел Р. dijo

  Хаха е добро ... иако малку ми го одвлекува вниманието да видам што прави кучето xDDD.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Јас веќе ја отстранив проклетата мачка ... тоа не направи ништо повеќе од следење на мојот глушец (покажувач, глушец) ... ХАХАХАХА

 8.   Цитукс dijo

  Благодарам КЗКГ ^ Гаара, сега ќе имам мачка на моето биро

 9.   Тежок dijo

  Која е темата GTK што ја користите за иконите на Firefox (бидејќи е Firefox, нели?) Изгледаат како првата слика од екранот?

  1.    Тежок dijo

   Ах! И, како да го направите тоа за да му дадете на прозорецот таа „синкаста“ боја?

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Тоа всушност не е GTK тема
   Јас користам KDE, затоа користам OxygenKDE во Firefox за да направам Firefox да изгледа толку одлично на мојот KDE: http://kde-look.org/content/show.php?content=117962

   1.    Тежок dijo

    Ах, разбирам ... И јас го користев тоа, но се чини дека Firefox се ажурира многу побрзо од OxygenKDE, и кога и да се ажурира Firefox, најновата верзија на OxygenKDE повеќе не е поддржана. Во моментов OxygenKDE нема верзија компатибилна со Firefox 18.

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Да, сега користам FF18 и немам поддршка за OxygenKDE…… мојот FF16.0.2 T_T изгледаше толку симпатично

     1.    Тежок dijo

      Постои тема за Firefox која, иако не го достигнува нивото на интеграција на OxygenKDE, сепак емулира релативно слична средина, се нарекува Simply White.

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Го барам, благодарам


 10.   Пинк Линукс dijo

  Тестирање дали иконата Роза се појавува во коментарот !!! Ми се чини дека тие не би морале да го додаваат

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво
   Всушност, ние ја поддржуваме Роса Линукс, но вие мора да го измените UserAgent на вашиот прелистувач: https://blog.desdelinux.net/desdelinux-ya-soporta-rosa-linux-y-crunchbang/

   1.    Пинк Линукс dijo

    Јас не го постигнав тоа, дали можеш да бидеш појасни за да можеш да го постигнеш

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Да секако со задоволство
     DesdeLinux го покажува логото на дистрибуција што го прелистува прелистувачот на корисникот, односно во мојот случај мојот Firefox му кажува на страницата дека го користам Debian, затоа DesdeLinux е во можност да го покаже логото на Debian.

     Во вашиот случај, мора да го конфигурирате Firefox да им кажува на сите дека користите Роса Linux, за ова го конфигурирате UserAgent и за да го конфигурирате UserAgent на вашиот Firefox еве го упатството што ви треба: https://blog.desdelinux.net/tips-como-cambiar-el-user-agent-de-firefox/

     Едноставно во ланецот наместо да ставите Debian или нешто слично, ставете Роса Линукс и тоа е тоа, отворете го блогот (или притиснете F5 ако веќе го имате отворен) и во десната лента на почетокот треба да го видите логото на Роса Линукс.

 11.   ЕрунамоЈАЦ dijo

  Единствената лоша страна е што понекогаш тие се спречуваат да дојдат до xD

  еј, сакам и тамаго-чи во линукс ... ќе мора да програмираме еден <_

 12.   Стиф dijo

  Многу е добро хахахха

  И јас се приклучувам на предлогот Тамагочи е

 13.   RAW-Основни dijo

  Венас! ..

  И, ние секогаш мораме да го украсуваме linux-от за невести, така што тие ќе се за loveубат во него .. .. за практичност, завршив со инсталирање на Јоликлауд на нејзиниот нетбук ... можеби таа ќе го смени некој од овие денови .. .. за нешто повеќе железо. .. xD

  Од друга страна .. Имам познаник кој се натпреварува во прашања од видео игри .. ..и тој направи игра во стилот Тамагочи на бесплатна платформа .. .. штом можам да го контактирам .. гледам да им олеснам ..

  Од веќе многу благодарам ..

  RAW-Basic ..

  1.    RAW-Основни dijo

   Венас! ..

   Тука го имам она на што мислев .. .. сеуште нема бинар за linux бидејќи според она што ми го кажа не успева добро да го спакува со библиотеките .. .. за оние кои се заинтересирани .. ова е неговата страница (http://torresbaldi.com.ar/juegos/wizpet/) таму ги имате информациите за неговиот развој .. како и неговиот изворен код .. .. доколку можете да му помогнете да го пренесе до Linux .. би било одлично за сите .. контактирајте го директно преку неговата страница ..

   Од веќе многу благодарам ..

   RAW-Basic ..

 14.   TavK7 dijo

  Се придружувам на каузата
  Тие се многу добри, јас веќе ставив еден во Торадора
  Она што не ми успеа, беше -фофокусот, само поставувајќи ја „брзината“ на 1, онеко не се движи никаде.

  Честитки!

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   ооо, Торадора како да не ми падна на памет

 15.   елав dijo

  Другари !!! Боже !! смеење на глас

  1.    RAW-Основни dijo

   Хахахахахаха! .. .. што ме насмеав .. xD

 16.   Џонатан dijo

  Боже !! тој ме направи зоолошка градина !! Како да ги избришам? хааа

  1.    корисник dijo

   отворате терминал и напишете killall oneko

 17.   гик dijo

  Здраво! Останувам со Macopix многу ми се допаѓа.

  Salu2

  1.    шнкр3 dijo

   Макопикс сè уште живее? Добро би било да направат вилушка

 18.   Кристијанхд dijo

  hermoso

  Јас го чував мачето ^^

  онеко -фофокус -рв

 19.   кусто dijo

  Оваа програма ми се виде многу смешна бидејќи се базира на една наречена „Неко“ што ја имав во Виндоус 3.1. Ах, носталгијата ...

 20.   r3irm3 m4s dijo

  Да прднеме просо?

 21.   темно dijo

  Многу добар пријател, ќе имам сакура на моето биро

 22.   Ангел_Ле_Блан dijo

  многу забавно, ќе го пробам на мојот Арх

 23.   Џобитл 1794 година dijo

  Ајде да видиме дали се појавува мојот корисник.