Како да индексирате датотеки на вашите уреди што можат да се отстранат

Басенџи е мулти-платформска алатка што овозможува индекс содржината на уредите што можат да се отстранат USB y ЦД-а / ДВД-а за да можете да ја пребарувате нејзината база на податоци без да мора да го поврзете уредот или да го вметнете дискот во вашиот компјутер.


Basenji е програма што ќе ни помогне да креираме база на податоци со информациите што сме ги зачувале на ЦД-а и УСБ-уреди.

Откако информациите ќе бидат зачувани, Basenji ќе ги зачува во базата на податоци, од каде што можеме да правиме секакви пребарувања за брзо наоѓање на она што ни треба.

Некои од карактеристиките на Басенџи се:

  • Мулти платформа
  • Аудио ЦД-поддршка
  • Создавање на сликичка
  • Автоматско извлекување метаподатоци за MP3 и графички датотеки.

Инсталација

En Ubuntu и деривати:

sudo add-apt-repository ppa: pulb / ppa sudo apt-get update sudo apt-get install basenji

En Лак и деривати:

јаурт -С басенџи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.