Како да инсталирате Анаконда на VPS

наука за податоци

Многу луѓе кои работат со Пајтон започнаа да го забележуваат Проект анаконда. Тоа е бесплатна дистрибуција со отворен извор на јазиците Пајтон и Р. Широко се користи во науката за податоци и машинското учење. Затоа, голем обем на информации може брзо да се обработи за анализа.

Тоа е доста едноставен за инсталирање, извршување и ажурирање, покрај тоа што е компатибилен со проекти подеднакво важни како Тензорфлоу. Па, во ова упатство, ќе ви покажам како можете да креирате cloud VPS пример за да ја инсталирате Anaconda таму ...

Што е дистрибуција на анаконда?

анаконда

Анаконда не е ништо повеќе од пакет со отворен извор, под лиценца БСД, кој содржи низа апликации и библиотеки за наука за податоци со програмски јазици како Python. Оваа дистрибуција на познатиот програмски јазик работи како менаџер за животна средина, управувач со пакети и има огромен репертоар од стотици пакети.

Во рамките на Дистрибуцијата Анаконда можете да најдете четири основни блока:

 • Anaconda Navigator (GUI за едноставно и интуитивно управување).
 • Проект Анаконда.
 • Библиотеки за наука за податоци.
 • Conda (команда за управување со CLI)

Сите тие ќе се инсталира автоматски со инсталирање на пакетот, како што ќе покажам чекор по чекор подоцна.

Карактеристики на дистрибуција на Анаконда

веб-сервери

Дистрибуција на Анаконда има интересни карактеристики што го прават тоа толку важно во светот на анализата на податоците. Најзабележителни се:

 • Не зависи од ниту една компанија, бидејќи ја одржува заедницата и е со отворен код, како и бесплатна.
 • Тоа е крос-платформа, така што може да работи и на GNU / Linux, macOS и Windows.
 • Многу е едноставно, едноставно и брзо да можете да инсталирате и управувате со пакети и средини за наука за податоци.
 • Многу научни проекти го користат, па затоа е потполно сигурен.
 • Преполн е со корисни алатки за да ви ја олесни работата, дури и за машинско учење.
 • Компатибилен е со прегледувачи на податоци како Matplotlib, Datashader, Bokeh, Holoviews, итн.
 • Напредно и многу моќно управување, со можност за пристап до ресурси за напредно машинско учење.
 • Нема да имате проблеми со зависностите од пакетот и контролата на верзијата.
 • Создадете и споделете документи со код за компилација во живо, равенки, описи и прибелешки.
 • Можете да соберете изворен код на Python на која било машина за брзо извршување. Покрај тоа, тоа ќе го олесни пишувањето на сложени паралелни алгоритми.
 • Поддржува компјутери со високи перформанси.
 • Проектите во Анаконда се преносливи, така што тие можат да бидат споделени или распоредени на други платформи.

Што е VPS?

како да изберете веб-сервер

Иако можете да инсталирате Anaconda Distribution на конвенционален компјутер или на свој сервер, во ова упатство ќе ви покажеме како да го направите тоа во сервер VPS, бидејќи има низа предности, како што е тоа што може да управуваат далечински од неколку корисници, поголем ширина на опсег, приспособливост, висока достапност и значителни заштеди на трошоците во споредба со опцијата да имате сопствен сервер.

За мала претплата, може да имате услуга VPS (Виртуелен приватен сервер), односно виртуелен приватен сервер. Во овој случај, ќе се потпрам на облачноста за упатството. Затоа, фер е да се каже дека VPS во основа е посветена „парцела“ исклучиво за вас на центарот за податоци на овој провајдер. Во него можете да правите што сакате, како што е инсталирање на сервер за Линукс и мноштво апликации. Во овој случај, ние ќе ја инсталираме Анаконда.

Овој VPS ќе работи како самостојна машина, односно со сопствена RAM меморија, со простор за складирање на брзи хард дискови на SSD, со низа доделени јадра на процесорот, како и оперативен систем.

И нема да мора да се грижите за управување со хардверот на вашиот центар за податоци или за плаќање на енергија или широкопојасна мрежа за да имате сервер, а камоли потребни инфраструктурни трошоци...

Инсталирај анаконда чекор по чекор

Избраната услуга, како што коментирав, е Заматување.io, во кој ќе создадам инстанца или VPS со оперативен систем GNU / Linux од каде инсталирајте ја Анаконда на едноставен начин. На тој начин, можете да започнете со наука за податоци со гаранциите што ги нуди овој давател, бидејќи има поддршка од 24/7 на шпански јазик во случај нешто да се случи, а неговиот центар за податоци е во Барселона, според законите за заштита на европските податоци. Така, избегнувајќи ги GAFAM / BATX, нешто скоро витално во овие времиња ...

Создадете сметка за Clouding и подгответе ја VPS платформата

Пред да започнеме, првото нешто е пристап до услугата заматување. Можете да пристапите до него од нејзината официјална веб-страница и да изберете стапка што најдобро одговара на вашите потреби. Овие стапки се разликуваат во количината на RAM меморија, SSD меморија и процесорот vCores што ќе ги имате на располагање за вашиот VPS. Дури и ако ви треба повеќе од она што го нудат овие стапки, имате можност да конфигурирате сопствен сервер.

Бидејќи е проект за анализа на научни податоци, би било интересно доколку ги имате најголемите пресмета перформанси можно, како и добри количини на RAM меморија. Иако ако тоа ќе го користите за поскромни проекти, нема да биде потребно толку многу ...

Стапки на заматување

Откако ќе се регистрирате и следите чекорите на волшебникот, како и проверка на вашата адреса за е-пошта, ќе имате пристап до вашиот панел. За тоа, мора Логирај Се во заматување:

Вклучување на регистрација на VPS

Веќе сте во служба и ќе видите неговата интуитивна контролна табла. Ако сакате да започнете со креирање на инстанцата или VPS-серверот, мора да кликнете на Кликнете тука за да го креирате вашиот прв сервер:

Започнете VPS

Ова ве носи на екран за конфигурација на вашиот VPS-сервер. Првото нешто што ќе го видите е опцијата да го ставите името што го сакате на вашиот VPS. Потоа, видот на оперативниот систем што сакате да го инсталирате. Можете да изберете помеѓу Виндоус или Линукс, а во делот Линукс има неколку достапни дистрибуции. Во овој случај, јас го избрав Ubuntu Server 20.04, но можете да го изберете оној што го претпочитате:

Дистрибуција на Vac Anaconda

Откако ќе завршите, слезете на истата страница и ќе видите други опции за избор на хардверски ресурси: Капацитет на RAM меморија, капацитет на складирање на SSD или број на јадра на процесорот што треба да ги доделите на вашиот VPS. Имајте на ум дека можете да управувате со нив како што сакате, дури и ако сакате да создадете неколку VPS и да ги дистрибуирате меѓу нив ... И, запомнете, секогаш можете да скалите со повисок план, ако ви треба.

Конфигурација на хардвер

Исто така, имате опции за конфигурирање на Firewall или за правење резервни копии. Во принцип, не е потребно тоа да го допрете, иако ако имате каква било претпочитање да ја подобрите безбедноста, продолжете напред. Она што е важно е креирајте и именувајте го клучот SSH. Благодарение на тоа, можете да пристапите од далечина за управување со вашиот VPS без да ја барате вашата лозинка секој пат.

Проверете дали сè е во ред и pulsa Злобна. Тоа ќе ве однесе на друг екран каде што веќе се појавува вашиот VPS. Во статус ќе видите дека сè уште се инсталира и конфигурира самостојно. Но, не грижете се, тоа се прави многу брзо:

Статус на сервер

За неколку моменти ќе видите дека е завршено и полето за статус ќе се појави како Активен. Во тоа време, можете да го користите вашиот оперативен систем за да инсталирате што ви треба (во овој случај Анаконда).

Активен VPS за Anaconda

Кликнете на името што сте го ставиле вашиот VPS и ве пренасочува на друга страница со резиме на информациите на серверот каде што ќе ја инсталирате Anaconda:

Анаконда, ВПС

Оттука, она што е важно е областа наречена Како да пристапите до серверот. Ова е местото каде што се информациите што ви се потребни за пристап, IP на VPS, како што се лозинката, корисникот (root) или SSH-клучот за преземање.

SSH податоци VPS врска

Од сите овие податоци, со IP-сервер, root и лозинка сега можете да пристапите од далечина за да продолжите со инсталирање на Anaconda ...

Инсталирајте ја Анаконда

Сега сè е подготвено за Инсталација на анаконда на VPS. За тоа, можете да ја посетите нивната веб-страница да прочитате повеќе информации за проектот или да ја проверите најновата достапна верзија.

За да започнете, мора да пристап до вашиот сервер VPS од далечина преку SSH. На тој начин, од вашето локално дистрибуција, можете да инсталирате сè што ви треба на серверот. Beе биде едноставно како отворање на терминалот и пишување на следнава команда (не заборавајте да го замените youripdelserver со IP на VPS што го видовте порано во облачноста):

ssh root@tuipdelservidor

SSH-врска

Toе ве прашам лозинка, исечете ја онаа што Ви ја покажа Clouding и залепете ја. Тоа ќе ви овозможи пристап. Seeе видите дека прашањето за вашиот терминал се смени, тој повеќе не е локален на вашиот корисник, но сега е на далечинскиот управувач. Затоа, сите команди што ги внесувате од таму ќе бидат извршени на серверот VPS.

врска SSH VPS Анаконда

Сега кога имате пристап, следното нешто што треба да направите е да започнете преземете и инсталирајте ја Анаконда со следниве команди за да го донесете во привремениот директориум и да ја добиете верзијата достапна од официјалните складишта:

cd /tmp

curl -O https://repo.anaconda.com/archive/Anaconda3-2020.11-Linux86_64.sh

Анаконда, преземете

После тоа, ќе ја имате Анаконда, следново е потврди интегритет на преземените податоци со помош на збирот SHA-256. За тоа, само извршете ја следнава команда:

sha256sum Anaconda3-2020.11-Linux-x86_64.sh

Y ќе врати хаш при одјавување.

Сега мора започнете ја Анаконда со следнава команда:

bash Anaconda3-2020-11-Linux-x86_64.sh

Лиценца за анаконда

Тоа ќе ве одведе до порака со барање да притиснете ENTER и за возврат ќе ве одведе до договорот за лиценца на Ананконда. Можете да отидете до крајот со притискање ИНТРО и ќе ве праша дали сакате да одговорите со да или не. Тоа е, ако ги прифаќате условите или не. Напишете „да“ без наводници и притиснете ENTER. Следното што ќе видите е:

инсталација и локација

Следниот чекор е да изберете локацијата за инсталација. Притиснете ENTER за стандардно прикажаната патека или внесете друга патека ако сакате ... Сега ќе започне инсталацијата на Anaconda како таква. Takeе потрае неколку моменти.

Кога процесот е завршен, ќе добиете порака како следната, што означува дека заврши успешно:

продолжувајќи со инсталацијата на Анаконда

Тип Да да започне conda. Сега тоа ќе ве врати на прашањето за вашиот VPS. Имате уште нешто пред да можете да користите conda, а тоа е да ја активирате инсталацијата со:

source ~/.bashrc

И сега можеш користете conda и започнете да giving давате корисна на Анаконда ... На пример, можете да видите помош на опциите и да ги наведете достапните пакети, соодветно со:

conda

conda list

командос конда

Дури и поставување на околината за Анаконда да користете питон3, на пример:

conda create --name mi_env python=3

Одговор y на прашањето што ќе го поставите за да продолжите и ќе се инсталира потребното.

активна средина на конда

Веќе можете активирајте ја новата средина да започнат со работа и да уживаат во ...

conda activate mi_env

Сега, кога имаме сè што е инсталирано и работи, вие можевте да ја потврдите моќноста и разноврсноста што ги нуди хостинг VPS како оној што ви го прикажавме во заматување Анаконда е само една од широк спектар на апликации и алатки што можете да ги инсталирате и користите. Не сè се сведува на создавање веб-страници. Постојат многу повеќе опции за кои можете да користите VPS. Ако имате какви било прашања, оставаме коментар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.