Како да инсталирате и конфигурирате FTP-сервер со Pure-FTPd + виртуелни корисници

Јас сум еден од оние кои сакаат да иновираат и да учат нови работи, неодамна морав да инсталирам и конфигурирам FTP сервер и решив да го сторам тоа поинаку отколку што секогаш го правев тоа.

Во овој случај, јас се одлучив за FTP услуга со виртуелни корисници, корисници што ќе бидат зачувани во шифрирана датотека (корисник, лозинка, поставки, итн.), Сите со Чиста FTPd.

Еве, ќе ви покажам како да го направите тоа ... добро, ајде да започнеме

Прво на сите, наведете дека командите во ова упатство се наменети за дистрибуции како Debian или врз основа на нив, сепак, ако некој користи друга дистрибуција на нивниот сервер, тие мора да ги инсталираат истите пакети и да ги користат поставките поставени подолу, единственото нешто што треба да се смени е команда за инсталирање.

Сите команди што ќе ги прочитаат ќе бидат извршени како root, ако сакате, можете да го поставите „sudo“ на секоја линија.

1. Прво, мора да инсталираме Pure FTPd:

apt-get install pure-ftpd

Излезот ќе стави крај на вакво нешто:

инсталирање-чист-ftpd

2. Услугата е веќе активирана, но е бескорисна ако не ја конфигуриравме правилно, ајде да ставиме широка конфигурациска датотека, но скоро стандардна, ја содржи нормалната, утврдувајќи дека анонимни корисници не се дозволени, итн

cd /etc/pure-ftpd/ && wget http://ftp.desdelinux.net/pure-ftpd.conf

3. Па, да претпоставиме дека нашата папка FTP е / var / www / ftp / и сакаме да создадеме корисник што може да испраќа информации во папката / var / www / ftp / sysadmin /, ајде да го ставиме следново во терминал:

pure-pw useradd sysadmin -u 2001 -g 2001 -d /var/www/ftp/sysadmin/

Ова значи следново:

pure-pw: Команда што се користи за манипулирање со корисниците на Pure-FTPd
useradd: Ние посочуваме дека ќе додадеме корисник
sysadmin: Корисникот што сакам да го создадам
-u 2001 година: Корисничка идентификација на тој корисник
-г 2001 година: Групидна група на тој корисник
-d / var / www / ftp / sysadmin /: Папката што ќе биде дом на тој корисник, односно каде ќе ги поставуваат работите

Кога ја внесувате претходната линија, таа ќе ја побара лозинката за тој корисник.

Тие сигурно ја создадоа папката sysadmin внатре / var / www / ftp /

4. Сега тие мора да ја освежат датотеката на корисничката база на податоци, за ова ја внесуваме папката / etc / pure-ftpd / (cd / etc / pure-ftpd) и ја ставаме во терминалот:

pure-pw mkdb

5. Сега мора да започнеме Pure-FTPd, но укажувајќи дека ќе ја користиме датотеката за виртуелни корисници, прво да ја запреме услугата:

/etc/init.d/pure-ftpd stop

Тогаш ќе се осигураме дека нема да започне стандардно:

chmod -x /etc/init.d/pure-ftpd

И сега ние ја започнуваме услугата на нашиот начин:

/usr/sbin/pure-ftpd -j -lpuredb:/etc/pure-ftpd/pureftpd.pdb

6. Ако пробаат да користат апликација како Filezilla, ќе видат дека можат да се поврзат без проблеми со креираниот корисник, но нема да можат да копираат ништо или да креираат директориуми, тоа е затоа што / var / www / ftp / sysadmin / папката (домот на корисникот како на примерот) нема соодветни дозволи, ќе се поправи со:

chown -R 2001:2001 /var/www/ftp/sysadmin/

Запомнете, Uid и Gid 2001 е еден од корисниците што ги создадовме, ги создадовме со командата во претходниот чекор 3

7. За да ја запрете услугата, само притиснете [Ctrl] + [C] во истиот терминал или направете:

killall pure-ftpd

Сега ќе посочиме дека услугата ќе започне автоматски со системот кога ќе започне серверот, за ова ја менуваме /etc/rc.local датотеката и пред последната линија што вели "излез 0" ја ставаме командата со која ја стартуваме услугата FTP:

/usr/sbin/pure-ftpd -j -lpuredb:/etc/pure-ftpd/pureftpd.pdb

Со други зборови, би изгледало вака:

rc-локално-чисто-ftpd

Може да ја уредувате датотеката со nano, vi или вашиот претпочитан уредник, или ако сакате, копирајте ја и залепете ја оваа команда што ќе ви ја олесни работата:

perl -pi -e "s[exit 0][/usr/sbin/pure-ftpd -j -lpuredb:/etc/pure-ftpd/pureftpd.pdb]g" /etc/rc.local && echo "exit 0" >> /etc/rc.local

... да да ... како што читате, „олесни“, тоа е обемна команда да, но едноставно е да се замени текстот со перл и безопасно ехо

8. Откако ова е направено, рестартирајте го серверот и ќе видите дека услугата pure-ftpd е започната и подготвена за работа

Како да ги избришете корисниците?

Како што ти реков претходно, командата чисто-р е она што треба да манипулираме со корисниците, да избришеме корисник (на пример, sysadmin), да го ставиме следново:

cd /etc/pure-ftpd/
pure-pw userdel sysadmin
pure-pw mkdb

Запомнете дека секогаш кога ќе направите промена на кој било корисник, мора да ја обновите датотеката со виртуелна база на податоци на корисниците, таа се наоѓа во / etc / pure-ftpd / и се генерира / ажурира со pure-pw mkdb

Како и да е пријатели, мислам дека нема многу повеќе да додадете, ве покануваме да ја прочитате помошта на pure-pw затоа што ни овозможува многу повеќе од она што ви го покажав тука (ова е само кратко и скоро основно упатство).

Пред една или две години бев еден од оние што поврзаа сè со OpenLDAP или MySQL, но како одминуваше времето сфатив дека толку многу врски со бази на податоци што се сервери создаваат потрошувачка што многу пати не можеме да си ја дозволиме, Поради оваа причина, употребата на целосно одржливи алтернативи, како што се користење бази на податоци во сопствените датотеки на апликацијата, како што е Pure-FTPd .pdb

На какво било сомневање или прашање ќе се обидам да помогнам колку што можам.

Поздрав и… среќно хакирање!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   елав dijo

  Дека тоа .. Документација во случај на грешки

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   И веќе ја пишувам објавата за тоа како да инсталирам Nginx + MySQL + Spawn_FastCGI како што правев во Justice, и благодарение на тоа блогот работи толку добро :)

   Се надевам дека ќе го имам подготвено за утре или задутре.

 2.   Родолфо dijo

  Добар пост; Смешно е неодамна, се мачев да го ставам својот сервер ftp дури и не можев со vsftpd и отидов во чист-ftpd и што ако мислам дека ми треба, е да ставам пример за јасна конфигурација документацијата е многу добра, но барем основните . Шифрирање, или барем порта за формулирање во случај да се користи рутерот.
  Патем, со оваа команда чист-ftp кој ви овозможува да знаете кој е поврзан со серверот, и дали нешто се презема;).
  И според вас, ставањето база на податоци за поврзување со серверот не е толку потребно.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за коментарот

   Да, навистина, не објаснив многу работи (сето тоа всушност) во конфигурацијата, тоа е дека претпоставував дека некој што знае како да управува со сервер, кој сака да инсталира FTP услуга, дека некој нема да има големи проблеми со читање на коментарите на конфис-датотеката ^ - ^

   Поздрав и повторно, благодарам за коментарот

 3.   Тахури dijo

  Здраво, многу добар пост, користам (или барем засега) vsftpd, но имам некои проблеми со тоа, и сакав да видам дали ми се случило на ова, дали имате url или doc за да видите како е неговата конфигурација?

  Благодарам многу };)

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Конфигурацијата можете да ја видите тука: http://ftp.desdelinux.net/pure-ftpd.conf
   Било какви прашања или ако ви треба нешто, отворете нишка на форумот што со задоволство ќе ви помогнеме

 4.   Атеј dijo

  Многу добро

  Само една мала работа, во командата perl недостасува симболот ^, така што не го менува другиот излез 0 што е во коментарите:

  perl -pi -e "s[^exit 0][/usr/sbin/pure-ftpd -j -lpuredb:/etc/pure-ftpd/pureftpd.pdb]g" rc.local && echo "exit 0" >> rc.local

  Со почит

 5.   Omar dijo

  Одлично, имам само прашање, како можам да создадам корисник само за читање? Јас користам режим Centos 6.5, pureftpd, ispconfig и графика.

  Јас користам ispconfig само за ftp

  честитки и благодарност

 6.   монсун dijo

  Овој начин на инсталирање на pureftp е ASCO 🙂 ја оставате услугата да работи како root, создавате виртуелен корисник, а потоа ги менувате дозволите на системот на датотеки, а долго време и др. Начинот на кој е инсталиран пакетот е подготвен за употреба, нема потреба да ги правите сите овие чекори

  1.    елав dijo

   Вие сте поканети да објавите помалку „одвратно“ упатство ..

  2.    седлав dijo

   Што предлагате вие? Стави ftp сервер да слуша порта> 1024? Ако серверот ftp ја слуша својата стандардна порта: 22 тој мора да се извршува како root освен ако не ги измените можностите на јадрото, ако она што го сакате е да ја подобрите безбедноста користете MAC рамка со SELinux друга варијанта ќе биде затвор / хроотирање на серверот ftp

 7.   Lе Кројач dijo

  Врската за pure-ftpd.conf е прекината или не постои. Можете ли да го вратите?
  Благодарам

 8.   додатоци dijo

  2 години подоцна, врската за датотеката pure-ftpd.conf сè уште е прекината 🙁