Како да инсталирате Лига на легенди на Линукс [Вино + Винетрикс + PlayOnLinux]

Јас сум страствен играч на Лига на легенди (ЛОЛ), Јас моментално играм на серверот Латинска Америка Северна (LAN) со во псевдонимот тгтмундоВзла и таму сретнав многу луѓе кои ми велат дека не биле во можност да инсталираат Лига на легенди на Linux, главната причина е што нема клиент официјален LOL за Linux а методот да се инсталира е да се користат алатки како PlayOnLinux y Вино.

Во минатото инсталацијата на LOL на Linux беше крајно едноставна, но по појавувањето на новиот фрлач некои работи се променија во процесот на инсталација, па во следното упатство детално ќе ја објасниме инсталацијата на League of Legends на Linux, за ова ќе го земеме како основа на статијата Ревидиран водич за инсталирање на Лигата на легендите на Linux објавено на Редит и следното видео-упатство за резиме на тој напис.

Што е Лига на легенди (ЛОЛ)?

Најдобар начин да одговорите на ова прашање е со официјалниот трејлер на играта, но морам да ве предупредам дека станува збор за многу зависна игра и дека ќе ве натера да поминете многу часови забава.

Барања за инсталирање на Лигата на легендите на Linux

Јас лично ја инсталирав League of Legends само на дистрибуции засновани на Ubuntu, но методот треба да работи правилно на секое дистрибуција на Linux. Важно е пред да започнеме со процесот на инсталација, да потврдиме дека немаме проблеми со управувањето со нашите видео драјвери, бидејќи тоа може да биде проблем што директно ќе влијае на работата на играта.

Пред да ја инсталираме Лигата на легендите на Linux, мора да сме инсталирани и конфигурирани Вино, Винетрикс y PlayOnLinux, кои се трите основни алатки што ќе ни бидат потребни за правилно функционирање на играта. За да ги инсталираме овие алатки во Убунту и дериватите, можеме да ги следиме следниве чекори:

Инсталирајте Вино на Убунту и деривати

Корисници со 64-битна архитектура, мора да ја извршиме следнава команда пред да инсталираме Вино

sudo dpkg --Add-архитектура i386 

Потоа ќе ги извршиме следниве команди за правилна инсталација.

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key # Се додаваат складиштата sudo apt-key додадете Release.key sudo apt-add-repository https://dl.winehq.org/wine - build / ubuntu / sudo apt-get update sudo apt-get install - инсталирај-препорача винах-сцена # Соодветниот пакет е инсталиран

Остатокот од дистрибуциите може да инсталираат Вино со кој било пронајден официјален пакет тука.

Инсталирајте Winetricks на Linux

Пред да го инсталирате Winetricks, се препорачува да го инсталираме пакетот cabextract, што во Убунту може да се направи со следнава команда:

sudo apt-get install cabextract

Потоа можеме да инсталираме Winetricks на кое било дистрибуција извршувајќи ги следниве команди:

wget https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks chmod + x winetricks

Инсталирајте PlayOnLinux на Ubuntu и деривати

PlayOnLinux тој е присутен во официјалните складишта на повеќето Linux дистрибуции, така што можеме едноставно да го инсталираме од управувачот со пакети. На ист начин, можеме да ги најдеме упатствата за инсталација овде.

Во случај на Убунту, командите за извршување на следново:

wget -q "http://deb.playonlinux.com/public.gpg" -O- | sudo apt-key add - sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_trusty.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list sudo apt-get update sudo apt-get install playonlinux

Чекори за инсталирање на LOL на Linux

Откако ќе инсталираме Вино, Винетрикс y PlayOnLinux продолжуваме кон инсталирајте го Клиент на Лигата на легендите, за ова мора да го преземеме клиентот од следново линк и извршете ги следниве чекори:

 • Ние извршуваме PlayOnLinux, одете во Алатки и кликнете на Управувајте со верзиите на Вино и инсталирајте ја верзијата 2.8-инсценирање (што е оној што работи правилно со LOL). Инсталирајте Лига на легенди на Linux Менаџер за верзии на PlayOnLinux
 • Ја затвораме претходната продажба, продолжувајќи да кликнуваме на опцијата постави а потоа околу инсталирајте програма, кликнете на следното на екранот на Креатор на виртуелен погон, тогаш избираме дека виртуелен диск за создавање е 32-битен, тогаш го ставаме името на нашата виртуелна единица (во мојот случај LOL2).
 • Theе започне создавањето на виртуелната единица и ние мора да дадеме дозвола да ги инсталираме потребните зависности како што се Инсталатор за вино моно y Вино Геко. 
 • Сега кога ја создадовме нашата виртуелна единица, мора да започнеме да ја конфигурираме, првиот чекор е да инсталирате winetrick во креираната единица, за ова ја избираме единицата, кликнете на Разно и да ја избереме опцијата за Отворете школка, ќе се отвори терминал и во него ќе ги извршиме следниве команди:
wget https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks chmod + x winetricks

 • Од истиот терминал продолжуваме да инсталираме директен 9 y Microsoft Visual c ++ 2015 година со следнава команда:
  ./winetricks vcrun2015 d3dx9
  Тогаш мора да ги прифатиме условите за лиценцата за визуелна c ++ и да кликнеме на инсталира
 • Ние ја затвораме лушпата, одиме до конфигурацијата на единицата, во табулаторот Вино и кликнете на опцијата Конфигурирајте го виното, каде што мора да ги конфигурираме и примениме промените на јазичињата на Апликации, библиотеки, графика и сцена како што е прикажано подолу:
  Димензиите на виртуелната работна површина треба да бидат слични на резолуцијата на вашиот компјутер
 • Сега, кога правилно го конфигуриравме нашиот PlayOnLinux, продолжуваме со инсталирање на клиентот што го презедовме, за ова одиме на главниот екран на PlayOnLinux и кликнуваме на Инсталирајте програма а потоа околу Инсталирајте програма што не е наведена, Кликнете на следниот а потоа околу Уредете или ажурирајте постоечка апликација, ние ја обележуваме проверката на Покажете виртуелни дискови и ние ја избираме нашата единица.
 • Не избираме ниту една од опциите што ја бара PlayOnLinux пред нејзината инсталација, ја избираме 32-битната единица и кликнуваме на истражување за да избереме клиент што претходно сме го преземале и кликнуваме на следното
 • Конечно, ќе работи инсталерот на Лигата на легендите, што можеме да го инсталираме на традиционален начин, како што се гледа на следните слики на екранот.
  Важно е да ја отштиклираме опцијата за стартување на Стартерот по инсталацијата
 • Кога кликнуваме на финишот, мора да почекаме додека PlayOnLinux не ни даде можност да создадеме кратенка, таму мора да избереме lol.launcher.exe и притиснете следно, потоа пишуваме Лигата на легенди (за името на фрлачот) и во другиот прозорец кликнете на Не сакам да создадам друга кратенка.
 • Конечно можете да започнете да уживате Лигата на легенди вообичаено

Конечни препораки

По гледањето на упатството, процесот може да изгледа донекаде сложен, но искрено не е, едноставно сакав да ги детализирам чекорите што мора да се извршат. Играм Lol во различни дистрибуции, но оној што ми одговара најдобро и кој беше полесен за инсталирање е Zorin Os 12.2 Ultimate, бидејќи Wine, PlayOnLinux и Winetricks се стандардно конфигурирани.

Некои корисници велат дека fps не се зголемува кога LOL се извршува со directx, па затоа ви се препорачува принудете LOL да го користи OpenGL, ова може да се направи од обвивката за виртуелен погон (оној што го извршуваме кога ги инсталираме Winetricks) едноставно со уредување на датотеката game.cfg, за ова ја извршуваме следнава команда во обвивката:

nano Riot\ Games/League\ of\ Legends/Config/game.cfg

Во датотеката што ја отворивме од терминалот, мора да ја додадеме следната линија x3d_platform=1непосредно пред да ја заврши етикетата [General] и отворете ја етикетата [Sound], ние штедиме со ctrl + o и повторно ја започнуваме играта, каде што сигурно ќе имаме поголема количина на fps.

Јас лично сум подобар со Directx бидејќи со опцијата OpenGL некои фонтови не се видливи. Играта е исклучително флуидна за мене и немав никакви проблеми, овој метод работи веќе подолго време и е компатибилен со секое дистрибуција.

Се надевам дека уживате !!!! и слободно додадете ме во играта за да споделам неколку игри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско dijo

  Благодарам за упатството, долго време размислував за промена на lol во xubuntu и оваа информација е многу навремена

 2.   пример dijo

  каква слама да се направи сето тоа.

 3.   Валдис Емануел dijo

  Здраво, благодарам за вашиот придонес, можам да ја избришам партицијата за Windows, едно прашање, можете да направите туторијал со opensuse TW, бидејќи скоро целиот процес варира и ако можете, тоа е да ги знаете пакетите и имаме најмалку, но инсталирани најнеопходни пакети Исто така, playonlinux ми дава предупредување дека треба да инсталирам 32-битни пакети, но не ми кажуваш кои.

  Ви благодариме.

 4.   руоникреативно dijo

  Здраво Дали постои начин да се креираат POL виртуелни дискови (а) во друг директориум освен / дома? при инсталирање ми дава грешки поради недостаток на простор на дискот (мојот / домот е мала партиција) и имајќи предвид дека LoL е доста тешка игра би било подобро да се инсталира на друго место. всушност, имав инсталација (папка) во друга партиција што работеше кај мене до пред неколку дена (сигурно некое ажурирање го оштети поставувањето, бидејќи престана да го стартува клиентот) ..
  секоја информација е ценета <3

  1.    руоникреативно dijo

   Си одговарам: лутрис и симболична врска до папката за инсталација

  2.    Архемија dijo

   tmb без POL моето решение е
   [Code]
   env WINEPREFIX = $ HOME / .wine WINEARCH = win32 wincfg
   [/ Code]

   менување на името на .вино во што сакате иако tmb можете да го оставите така да имате префикс 32 битни по дифолт

   1.    руоникреативно dijo

    секако дека тој метод работи. проблем е просторот на дискот на / дома /. и дека кога се симулираат на други root партиции, POL не копира датотеки таму и не работи.

 5.   Александар dijo

  Не можам да го инсталирам, пробав повеќе од една дистрибуција за да го овозможам тоа (моментално Ubuntu 16.04), Deepin OS, Antergos, Manjaros, но тоа е невозможно, пробав многу варијанти како што е промена на оперативниот систем како што е верзија на вино и ништо, лол ме стартува, започнува првото преземање, кои се основните датотеки на фрлачот, и кога треба да го стартувам фрлачот за да ја започнам сесијата, тоа не го правам, добив грешка во виното и не Не знам како да го добијам тоа, имам гледано многу видеа на YouTube и ништо, ќе ја ставам врската со скриншот во случај некој да ми помогне, оваа игра е единствената причина зошто продолжувам да користам Windows

  https://i.imgur.com/dOAYXAn.jpg

  1.    гуштер dijo

   кликнете за да затворите и да почекате, во некоја пригода што се појави откако ќе го прифатите почетокот на играта

   1.    Александар dijo

    Поправено е како што следува:

    Исчистете ги сите поставки за вино и инсталирајте сè од 0
    Следете ги чекорите во објавата и сменете го оперативниот систем во Виндоус Виста
    Почекајте да преземе сè и стартувајте го Стартерот како да сте од НА, без оглед на вашиот регион
    Ако видите дека фрлачот веќе започнува нормално, сменете во вашиот регион во мојот случај EUW

    И така го решив, сега сè е нормално, сега треба само да ги преземам сите датотеки за да ја започнам играта и да ја проверам изведбата

    1.    Жозе dijo

     Како можам да избришам сè од виното и да започнам од нула како што рече?

     1.    руоникреативно dijo

      избришете или преименувајте / home / user /.wine

 6.   Oyојнер dijo

  Подготвено ... многу ви благодарам за вашите информации што ми одеја одлично

  Сепак, имам проблем, лансирањето ме ажурира на 58%, а потоа врската паѓа и започнува повторно. Како да го решам тоа?

  Бидете во тек со вашите коментари

  Со почит

  1.    руоникреативно dijo

   во вино, инсталерот се крши и полудува. Немам друг начин да го опишам: v. Како го решив? во виртуелна машина со прозорци инсталирајте ја и ажурирајте ја играта, а потоа копирајте ја папката каде што треба да оди во партицијата на Linux. свет лек

 7.   Анонимен dijo

  работи, благодарам!

 8.   ОСот dijo

  По креирањето на единицата, кога ќе отворам школка, не отвора терминал, туку избирач на датотека: s Помош

 9.   antony dijo

  Кога отворам школка, терминалот не се отвора, тој отвора истражувач на датотеки.

 10.   Карлос Солано dijo

  Одлично !!!! По ажурирањето, логото не мина, но јас се префрлив на Виндоус Виста и работеше.
  Ви благодарам многу!
  Имам Ubuntu 17.10 и го следев упатството чекор по чекор!

 11.   Грегорио рос dijo

  Феноменално, добро упатство, но ве молам, можете да ставите и како да инсталирате Skyrim, Oblivion, Fallout, итн. Секојпат кога ќе почнам да го правам тоа, ја нервирав инсталацијата што веќе ја имав на Steam на Linux и згора на тоа Не можев да ги натерам да трчаат. Сметам дека комбинацијата Wine + PlayOnLinux е премногу сложена за конфигурирање.
  Благодарам и почит

 12.   Антонио Завала П. dijo

  Одлично твое објаснување пријателе и работи добро !!!

 13.   96 dijo

  Имам проблем ако можам да го инсталирам, но наместо да ја преземам поради лошата интернет конекција, ги копирав датотеките на windows во папката, но при отворање на играта само за момент го покажува екранот за најавување и потоа се затвора и ова се повторува неколку пати и нема да ме пушти внатре, не знам кој е проблемот, ве молам помогнете !!!!.