Како да инсталирате Лига на легенди на Ubuntu / Debian (метод 2018) (автоматски)

Пред некое време објавивме супер водич за тоа како инсталирајте Лига на легенди на Линукс користејќи Вино, Винетрикс и PlayOnLinuxДо денес, тој метод продолжува да работи за мене без никаков проблем, но неколку корисници напишаа за да ни кажат дека во нивните конкретни случаи методот не работи како што треба, така што овој пат донесуваме подиректен и автоматски метод дали можамИнсталирајте Лига на легенди на Ubuntu / Debian.

Овој метод се фокусира на користење на претходно конфигурирано вино кое работи правилно и е надополнето со инсталирање на потребните пакувања за да немате никаков проблем.

Како да ја инсталирате Лигата на легендите на Ubuntu / Debian?

Чекорите до инсталирајте Лига на легенди на Ubuntu / Debian со овој метод тие се прилично едноставни, само преземете ја датотеката што ја содржи играта и примерот на вино подготвен од тука, оваа датотека зафаќа околу 9.3 GB простор на дискот, откако ќе ја преземеме, продолжуваме да ја инсталираме со извршување на соодветната инсталација .sh за вашето дистрибуција.

Инсталирајте League Of Legends на Ubuntu / Debian

Корисниците на Ubuntu можат да го преземат инсталерот од тука и оние на Дебијан од овој друг линкИ во двата случаи, погодно е да се дадат дозволи за извршување и да се изврши .sh, на кој прво мора да ја внесете вашата root-лозинка за да ги додадете потребните складишта и потоа да ги прифатите потребните пакети, покрај креирањето на директориумот GAMES каде што ќе стартувај LOL.

Откако скриптата ќе заврши со извршување на сите свои рутини, тој автоматски ќе создаде директен пристап до LOL од нашата работна површина, за да можеме да започнеме да уживаме во оваа одлична игра.

Оригиналното видео каде што научивме да инсталираме LOL со овој конкретен метод е оставено подолу:

За да завршите многу интересен совет, оние што имаат проблеми со прикажување на буквите кога ќе влезат во играта, можат да го поправат принудувајќи го lol да користи directx, за да ја направат оваа измена на конфигурациската датотека што може да се најде во GAMES/LOL/LoL32/drive_c/Riot Games/League of Legends/Config/game.cfg модифицирање на линијата x3d_platform=1 од x3d_platform=0, ние штедиме и уживаме.


12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван dijo

  Требаше да го поставите како порој

  1.    Карлос Солано dijo

   Тоа е вистина! Ви благодариме што го поставивте и за упатството, но не можев да го преземам и сега пишува дека максималниот број на преземања во Dropbox е прецртан ...

 2.   Маурициус dijo

  Не може да се преземе од Dropbox поради ограничување на преземање ...

 3.   Маурициус dijo

  Дали тие навистина мораа да ги поставуваат датотеките во Crapbox? : С.

 4.   Анонимен dijo

  Ве молиме повторно да го поставите на друга платформа ..

 5.   Анонимен dijo

  датотеката не може да се преземе

 6.   гуштер dijo

  Tryе се обидам да го ажурирам со поставување на друга страница ...

 7.   Анонимен dijo

  Остави нов линк ве молам !!!!

 8.   Никола Гонзалес dijo

  добар придонес! Би било одлично да ја ажурирате датотеката

 9.   Atонатан dijo

  Инсталаторот од каде го добивте? во пиратски залив, ако барате платпак, има автоматски инсталатори на игри со вино.

  1.    Бурсофт dijo

   Јас го имам инсталирано тоа, но вистината е, ние тежиме fps и имам GTX 1060

 10.   Анонимен dijo

  датотеката не може да се преземе, па затоа е бескорисна