Како да инсталирате минимална верзија на Ubuntu

Пред некој ден читател на блогови ме праша дали има некаков начин да го инсталирате Ubuntu во наједноставната форма, без сите мултимедијални апликации, канцелариска автоматизација итн. кои доаѓаат по дифолт. „Идеалното“ решение денес е да го користите ISO минимум, како што е објаснето во објавата подготвена од елав. Сепак, пребарувајќи на Интернет, најдов алтернативен начин да го сторам тоа, што се покажа како многу едноставен. Вие само треба да инсталирате Убунту сервер а потоа рачно додајте ја нашата омилена околина за работната површина.

Инсталација на минимално единство

Следната команда ја инсталира работната површина на Unity и нејзините најважни зависности, но ништо друго.

sudo apt-get install - no-install-препорачува ubuntu-desktop

За да видите кои пакети се вклучени во оваа минимална инсталација, можете да ја користите следнава команда:

 apt-cache зависи од ubuntu-desktop

Во мојот случај, го врати следново:

Зависи: алса-база, алса-утилс, анакрон, at-spi2-јадро, baobab, bc, ca-сертификати, поле за избор-qt, dmz-курсор-тема, doc-база, eog, evince, датотека-ролери, фонтови- freefont-ttf, foomatic-db-компресирани-ppds, фоматски-филтри, gcalctool, gedit, genisoimage, ghostscript-x, gnome-control-center, gnome-font-viewer, gnome-media, gnome-menu, gnome-power- менаџер, gnome-screenshot, gnome-session, gnome-session-canberra, gnome-system-log, gnome-system-monitor, gnome-terminal, gstreamer0.10-alsa, gstreamer0.10-plugins-base-apps, gstreamer0.10. 2-пулсеудио, гучармап, gvfs-bin, влезен татак, избирач на јазик-gnome, libatk-адаптер, libgd2-xpm, libnotify-bin, libpam-ck-конектор, libpam-xdg-поддршка, libsasl6-модули, libxp2, светло, nautilus, nautilus-sendto, notify-osd, openprinting-ppds, printer-двигател-pnmXNUMXppa, pulseaudio, rfkill, морски коњ, софтвер-центар, софтвер-својства-gtk, ssh-askpass-gnome, system-config-printer-gnome, ttf-dejavu-core, ubuntu-уметнички дела, ubuntu-двигатели-заеднички, ubuntu-статисти-keyrin g, ubuntu-release-upgrader-gtk, ubuntu-settings, ubuntu-звуци, единство, единство-поздрав, отпакувам, менаџер за ажурирање, известувач за ажурирање, безжични алатки, wpasupplicant, xdg-user-dirs, xdg-user- dirs-gtk, xdiagnose, xkb-data, xorg, xterm, yelp, zenity, zip

За да проверите кои пакети нема да бидат инсталирани на оваа „минимална“ работна површина, само извршете:

apt-cache шоу ubuntu-desktop | grep "Препорачува"

Во мојот случај, го врати следново:

Препорачува: Acpi-поддршка, активност-дневник-менаџер-контролен центар, aisleriot, апликација-инсталирај-партнер за податоци, apport-gtk, avahi-autoipd, avahi-daemon, bluez, bluez-alsa, bluez-cups, bluez- gstreamer, брендирање-ubuntu, brasero, brltty, чаши, чаши-bsd, чаши-клиент, deja-dup, емпатија, содржина на пример, firefox, firefox-gnome-поддршка, фонтови-kacst-еден, фонтови-khmeros-core, фонтови-лао, фонтови-ослободување, фонтови-lklug-синхала, фонтови-nanum, фонтови-sil-abyssinica, фонтови-sil-padauk, фонтови-takao-пготски, фонтови-тајландски-tlwg, фонтови-тибетски-машини, gcc, теми за пристапност до gnome, gnome-Bluetooth, gnome-disk-utility, gnome-mahjongg, gnome-orca, gnome-screensaver, gnome-sudoku, gnomine, gvfs-fuse, gwibber, hplip, ibus, ibus-gtk3, пинин, ибус-пињин-db-андроид, ибус-табела, im-прекинувач, kerneloops-daemon, пејзаж-клиент-инсталирај ui, откривање лаптоп, libgail-common, libnss-mdns, libpam-gnome-keyring, libproxy1- приклучок-поставувања, libproxy1-приклучок-мрежен менаџер, libqt4-sql-sqlite, libreoffice-calc, libreoffice-gnome, libr eoffice-help-en-us, libreoffice-impress, libreoffice-math, libreoffice-ogltrans, libreoffice-pdfimport, libreoffice-презентација-минимизатор, libreoffice-презентер-конзола, libreoffice-стил-човек, libreoffice-писател, libwmf0.2- 7-gtk, linux-headers-generic, make, mousetweaks, nautilus-share, network-manager-gnome, network-manager-pptp, network-manager-pptp-gnome, onboard, overlay-scrollbar, pcmciautils, plymouth-theme- ubuntu-logo, policykit-desktop-privileges, printer-driver-c2esp, printer-driver-foo2zjs, printer-driver-min12xxw, printer-driver-ptouch, printer-driver-pxljr, printer-driver-sag-gdi, printer- возач-спликс, пулсеудио-модул-Bluetooth, пулсеудио-модул-gconf, пулсеудио-модул-x11, python3-aptdaemon.pkcompat, qt-at-spi, remmina, ритмбокс, ритмбокс-приклучок-магнат, ритмбокс-убунтуоне, шутвел, едноставно скенирање, sni-qt, говорнички диспечер, телепатија-неактивен, громогласен, thunderbird-gnome-поддршка, тотем, тотем-мозила, пренос-gtk, ttf-индик-фонтови-јадро, ttf-панџаби-фонтови, ttf -ubuntu-фонт-семејство, ttf-wqy-microhei, ubuntu-docs, ubuntuone-клиент-gnome, ubuntuone-контролен-панел-qt, единство-webapps-заеднички, USB-креатор-gtk, вино, whoopsie, xcursor-теми , xdg-utils, xul-ext-ubufox, xul-ext-единство

Минимална инсталација на Гном

За да ја додадете „минималната“ работна површина на GNOME на серверот Убунту, само извршете ја следнава команда:

sudo apt-get install - no-install-препорачува ubuntu-gnome-desktop

Минимална инсталација на KDE

За да додадете „минимална“ работна површина на KDE:

sudo apt-get install - no-install-препорачува кубунту-работна површина

Минимална инсталација на Xfce

За да ја додадете „минималната“ работна површина на Xfce:

sudo apt-get install - no-install-препорачува xubuntu-desktop

Минимална инсталација на LXDE

За да ја додадете „минималната“ работна површина LXDE:

sudo apt-get инсталирај lubuntu-desktop

Пакетот lubuntu-desktop не инсталира дополнителни пакети, затоа не е потребно да се снабдува параметарот –Не инсталира-препорачува.

Сега да, никогаш не сте уживале во побрз Ubuntu. Бегај, бејби, бегај!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   афански dijo

  Не користев Ubuntu подолго време (Arch <3 хаха), но се сеќавам дека имаше различни јадра за сервери и за десктоп машини. Иако веројатно можете да ја изберете соодветната по инсталацијата, се сеќавам дека приказната требаше да се инсталира од алтернативна слика за инсталација („алтернативни“ ISO-ови) со основна инсталација и потоа да се повлечат препораки за „неинсталирање“.

  Во последно време ми се чини дека тие и онака веќе не прават слики од тој тип ... освен Лубунту (ако меморијата не ми е лоша), така што секогаш можете да се повлечете од таму за да ја инсталирате работната површина што ви се допаѓа најдобро.

  1.    афански dijo

   Да, постојат алтернативни слики (ќе се заколнам дека ги немаше во некоја верзија ...):
   http://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads

   . Не можете да ги уредувате коментарите? 🙁

   1.    нано dijo

    Секако, ако сум јас и имате моќ да го сторите тоа: 3

  2.    марито dijo

   сликите на ubuntu netboot во 30 мегабајти го прават истото сега, тие овозможуваат избор на јадро (сервер, работна површина, lts, ​​итн.), основна инсталација или избор на кој било од вкусовите на работната површина * buntu

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Тоа е исто како што реков подолу. 😛

 2.   Мануел де ла Фуенте dijo

  имам мојот Убунту во минимална верзија (не баш како што пишува во овој пост), не треба да користите Ubuntu Server, како што има Минимални ИСО специфично за ова, и јас сум сведок на тоа колку брзо и лесно е инсталирано на овој начин (во коментарите на првиот линк ставам скриншот за тоа што ме троши).

  УРЕДУВАЊЕ: Тука ги прикажувам сите детали за мојата инсталација -> Дневник за инсталација: Ubuntu 12.04 Minimal + Цимет 2

  1.    Дејвид Вила dijo

   Ви благодариме за придонесот на minimalCD; дали ќе има еднаква верзија за Debian & CentOS?

   Зачувано

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Debian: https://www.debian.org/CD/netinst/
    CentOS (кликнувате на посакуваната верзија, избирате огледало и барате ISO што вели Minimal): http://wiki.centos.org/Download

  2.    Оскар dijo

   Со минималната верзија на Ubuntu, ќе може да се инсталира Lxqt од PPAs или ќе треба претходно да инсталирам Lxde?.

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    Зошто претходно ви требаше LXDE?

  3.    ајде да користиме linux dijo

   Интересно! Не знаев за минималното ИСО. Добар датум! Ви благодарам!

 3.   гавран291286 dijo

  Дали ова може да се направи во Нане 17 ????

  1.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Linux Mint нема минимална верзија, но можете да го користите Ubuntu 14.04 и да ги ставите складиштата Mint 17 во него, резултатот ќе биде истиот. Прашање е само на додавање на ова на /etc/apt/sources.list:

   deb http://packages.linuxmint.com qiana main upstream import #id:linuxmint_main

   Ажурирајте ги и инсталирајте ги потписите на GPG:

   sudo apt-get update
   sudo apt-get install linuxmint-keyring

   Y воила, станува Linux Mint и сега можете да инсталирате Цимет или MATE (иако без параметарот –no-install-препорачува како што пишува во овој пост).

 4.   Хуансе dijo

  MinimalCD е најдобриот одговор. последната точка

 5.   нано dijo

  Добро е да експериментирате и да изградите нешто за вас, иако ако потрае некое време за конфигурирање, главно проблеми со кодеци, сигурно некој глупав проблем ќе ви даде xD

  1.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Инсталираш VLC и тоа е тоа.

   1.    Дејвид Вила dijo

    Ви благодариме за советот повторно, но сега од CentOS & Debian

    Салвдос !!!

  2.    елиотим3000 dijo

   Да, и најчесто е да не можете да гледате ДВД-филмови. Ова е причината зошто многумина избираат да инсталираат VLC.

   1.    Мануел де ла Фуенте dijo

    VLC FTW

   2.    Хуансе dijo

    ДВД, дали тој формат сè уште се користи? хаха

   3.    пандев92 dijo

    smplayer и нема повеќе разговор.

 6.   Макубекс Учиха dijo

  интересно, ова може да се инсталира ubuntu minimal користејќи wifi или може да биде само со етернет?

  1.    елиотим3000 dijo

   Да, можете да користите WiFi, сè додека LiveCD го препознае (или, ако имате фирмвер на рака, се разбира).

   1.    Макубекс Учиха dijo

    Ви благодарам мажи

 7.   кик1н dijo

  Одлично tssss, па ако повторно го инсталирам Ubuntu со мате или цимет

  1.    елиотим3000 dijo

   PFFFFFFFFFFF ...

   Јас го инсталирав Ubuntu само со GNOME Classic со тој метод (и одозгора, во режим на текст).

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Брилијантен!

   2.    кик1н dijo

    Хаха, не, повеќе ми се допаѓа Xfce или пробајте да го инсталирате Ubuntu со Unity, но направете го тоа полесен

 8.   Хуан Квиспе dijo

  Сметам дека тоа не е начинот да се инсталира најминималната верзија на Ubuntu. Ова е најмал минимален начин за инсталирање на Ubuntu ... https://blog.desdelinux.net/configurar-ubuntu-12-0412-10-mas-rapido-y-estable/

  1.    Петерчеко dijo

   Ви благодарам

 9.   Петерчеко dijo

  Заборавате на важен:

  sudo apt-get инсталирај ubuntu-gnome-desktop

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодарам! Јас веќе го ажурирав записот.

   1.    Петерчеко dijo

    Вие сте добредојдени

 10.   насилник dijo

  Наместо "apt-cache show ubuntu-desktop | grep Препорачува »можете да заштедите grep и да направите:

  apt-cache зависи од ubuntu-desktop

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Ви благодарам! Јас веќе го ажурирав записот.

 11.   Gabriel dijo

  Интересен факт, никогаш не сум размислувал да направам вакво нешто со Ubuntu 😀 Нормално сакам да го прилагодувам мојот компјутер и за тоа користам Arch, но секогаш имам друг со Ubuntu за обичните луѓе да го користат 😀 и секогаш го сметам за малку досаден број на апликации што Ubuntu ги инсталира стандардно, мислам дека ова е добра опција иако ми се допадна минималниот ISO што го коментираа таму.

 12.   mmm dijo

  Здраво Благодарам многу. Вистината е дека тоа ме тера да сакам да направам минимална инсталација. И, ме интересираше minimalCd. Но, наидов на овие проблеми:
  … ..Немам можност да се поврзам со кабел, само преку wifi minimal и minimalCd изгледа дека не носи wifi драјвери

  Решението што го најдов е да преземам Wi-Fi преку една машина (имам две) и да споделувам Интернет преку eth0… т.е. да одам од Wi-Fi на кабел… работата е, не знам како да го направи тоа…

  Може ли некој да ми каже како? Гледав и ништо ... добредојден си ...

  1.    mmm dijo

   Јас си одговарам во случај да работи за некого ... Сè уште не сум го пробал, едноставно е, да се надеваме дека ќе успее.

   http://freelnxers.wordpress.com/2009/08/17/compartir-internet-wifi-mediante-ethernet-en-ubuntu/

   http://www.espaciolinux.com/foros/redes-servidores/como-compartir-internet-wireless-por-ethernet-tutorial-t49914.html

   Поздрав до сите

   1.    елав dijo

    И, ова не работи за вас? https://blog.desdelinux.net/create_ap-compartir-internet-wifi/

   2.    mmm dijo

    Тестирано и работи, да, сè што треба да направите е да го направите ова во управувачот со мрежата, да отидете во жичената мрежа и да поставите да се споделува ... ах! и кабелот што го користат треба да биде директен.

    Што се однесува до она што ми го кажуваш елав, јас замислувам да со опцијата «# Мрежен мост со споделен Интернет» ... Замислувам ...

 13.   ангелблејд dijo

  Вреди да се додаде во /etc/apt/apt.conf

  APT :: Инсталирајте-Препорачува „неточно“;
  APT :: Инсталирајте-Предлага „неточно“;

 14.   mmm dijo

  Че и друго барање ... споредувајќи го минимумЦ со ова http://www.ubuntu-mini-remix.org/.... има разлика ??? надвор од она што го замислувам, го инсталира единството по дифолт. затоа што мислам, на пр. треба да го инсталирате звукот на minimalCd. дека очигледно ќе го инсталирам ... знае некој?
  Со почит

  1.    mmm dijo

   Охук ...

   Мини ремикс на Ubuntu содржи:
   - ubuntu-minimal (ова е метапакет, детали на http://tinyurl.com/2cpw6o)
   - ubuntu-standard (ова е метапакет, детали на http://tinyurl.com/323nu8)
   - каспер
   - лупин-каспер

   Со почит

 15.   Дејвид Рондон dijo

  одлично. и како за ова .. https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

 16.   ајде да користиме linux dijo

  Да ... како што реков на почетокот на објавата, тоа е веројатно најдобрата алтернатива. 🙂

 17.   Jonонатан Дијаз dijo

  Само она што го барав !!