Како упорно да инсталирате Linux на USB

Овозможете «упорност»Значи дека сите промени што ќе ги направите во системот ќе бидат запаметени кога ќе го стартувате повторно следниот пат. Ова е нешто што не се случува во повеќето LiveCD или LiveUSB. Алатките како Unetbootin и слично ви овозможуваат да инсталирате некои дистрибуции овозможувајќи упорност. Сепак, малку дистрибуции во живо ја поддржуваат оваа опција, еве една алтернатива што би требало функција користење секое дистрибуција.


Ова е начин да инсталирате Linux OS (не треба да е важно кој) на USB (што мора да биде во формат FAT32).

Сигурно сте забележале дека во сите дистрибуции во живо, кога тие се вчитуваат во меморијата, сите промени направени во системот исчезнуваат следниот пат кога ќе го стартувате.

Дистрибуциите што овозможуваат упорност, од друга страна, бараат создавање на посебна партиција на USB-уредот за да ги задржи предметите што сакаме да бидат упорни (особено папката HOME).

За жал, ова е опција што многу малку дистрибуции ја поддржуваат.

Пред некој ден, се сетив на една алтернатива што некој од читателите ја споменуваше многу одамна и дека секогаш сакав да ја пробам. Јас го сторив тоа и бев фасциниран. Тоа е толку едноставно што го прави убаво: добиете упорност со инсталирање на системот на USB-уредот, како да е хард диск.

Вовед

Како пример, ќе користам Crunchbang, дистрибуција базирана на Debian, која користи Openbox и е многу лесна. Јас го користев за да „оживеам“ машина со само 512 MB RAM меморија.

Download: Официјална страница на Кранчбанг (одлична дистрибуција)

Можно е да се инсталира Crunchbang на диск од 2 GB, но препорачувам да користите најмалку 4GB или 8GB во случај да сакате да инсталирате дополнителни апликации.

Еве чекор по чекор објаснување за никој да не се изгуби ...

чекор 1

За да започнете, постојат неколку можности: подигнување од живо ЦД / УСБ или од виртуелна машина. Сè зависи од ресурсите што ги имате. Моја препорака: користете LiveCD.

За повеќе информации за што е LiveCD, како да се создаде и како да се подигне системот од CD, создадовме широко упатство за помош.

Откако LiveCD ќе се стартува, изберете „Графички инсталатер“.

чекор 2

Изберете го јазикот на јазикот.

чекор 3

Изберете ја вашата локација.

чекор 4

Изберете го распоредот на тастатурата.

чекор 5

Изберете го името на домаќинот. Оној што ќе дојде стандардно, ќе биде во ред за 99,9% од луѓето.

чекор 6

Изберете го вашето корисничко име.

чекор 7

Ве молиме внесете го вашето име. Истото е што ќе го користат програмите за е-пошта, итн.

чекор 8

Изберете ја лозинката. Ова е администраторската лозинка што ќе се користи како лозинка за да може судо да ги заврши административните задачи.

чекор 9

Изберете ја вашата временска зона.

Чекор 10 (од тука работите стануваат потешки)

Сега сме подготвени да го поделиме нашиот УСБ-диск. Изберете ја опцијата Рачно.

чекор 11

Пронајдете го вашиот УСБ-диск и изберете го.

Супер е важно да ги запомните буквите и бројот што се појавуваат во заградите. Во повеќето случаи тоа ќе биде "sdb1", но може да биде различно.

Кликнете на продолжување.

чекор 12

Променете ја опцијата „Користете како:“ во ext3 или ext4, направете ја точката за монтирање / (root) и проверете дали е поставено „знамето за подигање“.

чекор 13

Изберете ја опцијата Заврши партиција и запишете ги промените на дискот. Ова е вашата последна шанса да потврдите дали внесените податоци се точни и дека не менувате друг диск.

чекор 14

Е се појави предупредување со зборовите дека сте заборавиле да создадете swap партиција (SWAP). Јас само ја одбрав опцијата „не“. Размена на партиција зазема само вреден простор на дискот и го става на ризик животот на вашиот УСБ-уред. Од друга страна, можно е да го направи системот побавен (земајќи ги предвид карактеристиките на типот на инсталација што ја правиме).

чекор 15

Изберете "Да" за да ја финализирате партицијата.

чекор 16

Поделбата ќе биде направена и инсталацијата на системот ќе започне. Ова е идеално време да имате аперитив. 😀

чекор 17

Ова е МНОГУ важно: изберете „НЕ инсталирај го Grub на MBR на мојот компјутер“.

чекор 18

Сега мора да ја известите Груб за локацијата на вашиот УСБ-уред. Во принцип, ова е / dev / sdb1, но многу е можно да е нешто друго. Треба да го замените sdb1 со буквите и бројот што ги запишавте во чекор 11.

чекор 19

Отстранете / одмонтирајте ги LiveCD или LiveUSB. Рестартирајте го компјутерот и конфигурирајте го приоритетот за подигнување за USB во BIOS-от.

чекор 20

Уживајте во вашиот постојан Linux. 😀

Вака изгледа мојот Crunchbang со Iceweasel (и 2 отворени страници) и отворена mtPaint. Едвај троши 300 MB. Системот се вчитува со 80 MB RAM меморија, приближно. Луксуз.

Конечни препораки

Оневозможете кеш меморија на интернет прелистувач. Во Firefox / Iceweasel тоа е многу лесно. Ја отворив страницата about: config и ја барав опцијата network.http.use-cache. За да го деактивирате, кликнете двапати на него. Треба да биде лажно.

Олесни прелистување на веб-страници на машини со малку ресурси. Како прво, од суштинско значење е да ја овозможите plugins.click_to_play опцијата во: конфигурацијата на Firefox. Ова стандардно ќе го оневозможи Flash, освен ако не кликнете на ставката.

Втора препорачана конфигурација е да го смените корисничкиот агент за да направат страниците (Gmail, Google, итн.) Да веруваат дека користиме таблет. Како што сите знаете, некои веб-страници имаат свои „лесни“ верзии за подобро прегледување на таблети или мобилни уреди. Оваа можност можеме да ја искористиме во наша полза рачно менување на корисничкиот агент или со користење на една од многуте Екстензии кои постојат за Firefox.

Монтирајте партиции при стартување. Иако не е од суштинско значење, бидејќи скоро сите дистрибуции на Linux ги детектираат партициите и дозволуваат да се монтираат за време на употребата, можеби ќе сакате да се монтираат кога системот ќе се подигне (можеби за да воспоставите кратенки во вашиот истражувач на датотеки или која било друга причина). Во тој случај, мора да ја измените датотеката fstab.

Претпоставувајќи дека типичен случај на желба за монтирање партиции на NTFS, ја отворив конфигурациската датотека / etc / fstab:

sudo nano / etc / fstab

И додадете линија слична на следново:

UUID = EA7CB00F7CAFD49B / media / default ntfs стандардно 0 0

Замена на UUID со онаа на вашата партиција (за да дознаете, извршете sudo blkid), / media / победа со патеката каде што сакате да се монтира партицијата (не заборавајте прво да ја креирате потребната папка користејќи ја командата mkdir). Остатокот обично е во ред за традиционално поставување. Во случај да треба да ги промените привилегиите за пристап до партицијата, можете.

до повеќе информации за fstab Препорачувам да прочитате стара статија објавена на блогот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

73 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе ГДФ dijo

  Myselfе го испробам тоа со Linux Mint Debian Edition.

 2.   Ајде да користиме Linux dijo

  Напротив Хозе! За тоа сме.
  Мило ми е што успеа за тебе. Ние го тестираме упатството пред да го објавиме. 🙂
  Прегратка! Павле.

  На 13 2013:20 часот, Дискус напиша:

  1.    луд човек dijo

   Како можев да ставам клуч на живиот usb каде што имам linux за да не се користи или внесува, ми бара лозинка при стартување и не можат да ја истражат, не знам дали се објаснувам

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Ако ги следите чекорите во овој напис, тој ќе ве праша за лозинка кога ќе го стартувате системот, како и секое дистрибуција на Linux. 🙂
    прегратка! Павле.

 3.   oseозе Гилберто dijo

  Јас сум половина fanубител на USB инсталации. Јас секогаш користам Unetbootin или слично. И никогаш не беше инсталиран на начинот што е опишан овде. Затоа, го послушав советот што го преземав Crunchbang 11-20130119 Waldorf, го запалив на ДВД и го инсталирав на диск со пенкало од 16 GB. Ги имав испечатено упатството за да ме води. Добро, до чекор 10 каде работите навистина стануваат жестоки. Тие многу се променија, не се појавуваат во текстуална форма. Морав да вежбам 2 пати додека не го најдов назад. Па, завршив и пријатно изненаден се појави СЦИПАТА ЗА ПОСТА ИНСТАЛАЦИЈА. Ажурирам сè со сопствените пакети на CrunchBang и со Debian Wheezy. Ажурирам сè. Под најновиот Iceweasel 20. Под Java и целиот пакет за слободни канцеларии. Вкупно 3 GB надградби. Имав 13 GB бесплатно на погонот за пенкало. Навистина лета и многу добро дистрибуција. Со трошок од само 56 Mb рам.
  Јас доаѓам од Linux Mint и ми се чини дека сега го прифатив овој што има и база на DEBIAN. Ви благодарам многу за толку добро туто, што и покрај тоа што малку се смени, тоа функционираше целосно.

 4.   јаширасу dijo

  Претпоставувам дека е можно и со HD USB

 5.   Гаиус балтар dijo

  Во тврдиот диск поврзан со USB е нормална и тековна инсталација

 6.   Саул Урибе dijo

  Одличен придонес, па затоа патувам само со USB и можам да се подигнам на кој било компјутер, нели?

 7.   Ајде да користиме Linux dijo

  Така е и

 8.   АлбертоАру dijo

  Здраво, многу добар придонес, благодарам, но имам јазик и тастатура на англиски јазик, како можам да ги променам?

 9.   РубенГну dijo

  Пред неколку години инсталирав Linux Mint на пенкало од 8 GB на овој начин.
  Беспрекорна.

 10.   Гаиус балтар dijo

  Crunchbag е базиран на Debian, а и изосите на Debian се многу, многу чувствителни. Дали сте ја потврдиле проверката на збирот md5 на преземеното изо?

  Ако ве вчита во режим во живо, стартувајте го графичкиот инсталер и тестирајте го. Ако не се инсталира вака, проверете го md5 од преземениот ISO. Ако е во ред, обидете се повторно да користите unetbootin со форматиран флеш-уред за да видите дали unetbootin не успеа по 1-ви пат.

 11.   Судака Ренегау dijo

  Имам проблеми во графичката инсталација:

  Откако ќе се инсталира во меморијата со UNetbootin, и следејќи ги чекорите графичка инсталација / јазик / тастатура, по откривањето на тастатурата, во чекорот «Вчитај ја датотеката за пред-конфигурација на debconf» ... се појавува грешка: «не успеа да се добие датотеката пред конфигурација »И не можам да ја продолжам инсталацијата.

  Ако наместо да се обидам да го инсталирам, го стартувам во режим во живо, работи без проблеми

  (I.e.

 12.   Гаиус балтар dijo

  Одлично. Јасно и комплетно

 13.   Судака Ренегау dijo

  Јас веќе го симнувам Crunchbang. Installе го инсталирам во меморија Кингстон од 8 GB. Се надевам дека ќе работи за мене на Asus eee Netbook. Благодарам

 14.   Стив dijo

  Груба фатална грешка! Во последниот чекор. Но, методот опишан овде е искористен за инсталирање на Bodhi 2.3.0-i386 и тоа беше успех! Јас зафаќам веќе инсталиран 2.7Gb со сè што е потребно за нормален корисник. Јас го препорачувам. Поздрав и благодарност до сите.

  1.    Жозе dijo

   Јас сум со тебе Естеве. Јас го пробав со CrunchBang Waldorf на пендрив од 8 GB: при подигнување од pendrive, GRUB излегува и нема начин да продолжам со #! ...

   1.    ајде да користиме linux dijo

    Дали можете да бидете малку поконкретни? Каква грешка гледате? Кои опции се појавуваат во групата?
    На здравје! Павле.

 15.   Ајде да користиме Linux dijo

  Одлично! Исто така, препорачувам да не се користи размена во овие случаи.
  На здравје! Павле.

 16.   пцеро dijo

  Го правам тоа подолго време за нетбук што го имам без тврд диск. Моето е многу поедноставно; Ја инсталирам дистрибуцијата (ги имам пробано Ubuntu, Debian и Fedora) од USB со жива верзија во друга што се толкува како тврд диск. Користев 2 GB USB со Debian, 4 GB со Fedora и за новиот Ubuntus се потребни 8 GB USB, барем. Понатаму, јас исто така користев SLAX за истата намена. Всушност, јас обично имам неколку распореди подготвени во случај да ми бидат потребни.

 17.   Ајде да користиме Linux dijo

  Токму за тоа станува збор во написот! 🙂
  Иако, во оваа прилика, препорачуваме да го користите Crunchbang.
  Голема прегратка! Павле.

 18.   Хелена_риу dijo

  Тоа е одлична идеја, но не знам дали е одржлива на долг рок, тоа е поради циклусот читање / пишување, мислам дека може во голема мера да го скрати животот на пендрајв

 19.   Ајде да користиме Linux dijo

  Можеби е, но колку е pendrive денес?
  Исто така, колку можете да го намалите рокот на траење? Дури и да е така, тие ќе траат со години и ќе ја исполнуваат својата цел.

  На здравје! Павле

 20.   Гаиус балтар dijo

  Но, каква грешка ти дава? 😉

 21.   Стив dijo

  Мене ми се случува исто како „Тој се поти. Во пенкало од 8 GB на кое му вклучувам размена и / тој ми ја фрла истата фатална грешка во грубината, тоа е последниот чекор. Може да биде бубачка. Вкупно, подобро да инсталирам опашки на пенкалото. Појаснувам дека се обидов на различни начини и го прегледав md5. Се надевам дека некој може да го стори тоа. Со почит

 22.   Гаиус балтар dijo

  Туторот е на Пабло, не е мој. 😉

  Дали сте пробале да инсталирате grub во USB MBR? / dev / sdg, без број ... Како и да е, GRUB е уредлив откако ќе се инсталира, во моето време направив неколку упатства за да креирам USB со неколку дистрибуции, можев да ги репризирам белешките и да се обидам да запомнам нешто ...

  Која е таа фатална грешка? Недостасува Груб? Понекогаш е препорачливо да го исклучите компјутерот по создавањето на pendrive, а не да го рестартирате директно are има многу фактори. 😉

 23.   Судака Ренегау dijo

  Ви благодариме за вашиот интерес за мојот проблем

  Md5 беше добро. Затоа, се обидов да го инсталирам од десктоп компјутер. Мојот флеш диск каде што ќе го инсталирав беше наречен sdg1 (не како sdb1 обично) Сè се чинеше добро, но првата тешкотија беше што не можев да спречам инсталирање на SWAP меморијата.

  Продолжив, не инсталирав GRUB на компјутерот, како што посочуваш и при именување на единицата за инсталирање на GRUB што го ставам

  / deb / sdg1 (како што беше именувано во препознавањето на дискот).

  Вкупно таа ... фатална грешка.

  Мислам дека ќе го имам мојот упорен погон со Puppy linux, кој исто така овозможува зачувување на поставките и податоците на истиот USB погон

 24.   Хозе ГДФ dijo

  За следниот го правам тоа со Crunchbang, и така чекорите што треба да се следат ќе бидат потполно исти и ќе имам (наводно) помалку или никаков проблем.

  Премногу „кул“ се обидував со Linux Mint (Debian Edition). Патем, многу добра дистрибуција.

  Реков погоре, ќе се обидам повторно кога ќе соберам време и ќе победам. Благодарам

 25.   Хозе ГДФ dijo

  Па, јас веќе го направив обидот, но имав низа проблеми што ме натераа да се откажам, главно бавноста на пендрајвот што ја имам на располагање за овие работи.

  На крајот решив да инсталирам Linux Mint Debian Edition на тврдиот диск на лаптопот. За околу половина час го имав оперативно. Ми требаа неколку часа да го инсталирам pendrive и бидејќи имав проблеми со инсталацијата, веќе го оставив да работи.

  Главниот проблем со пенкалото е неговата бавност, но не оној што ме одложи, но ми помогна, затоа што немам четири часа да тестирам секој пат. Главниот проблем е при стартување. Ако одштиклирам дека не инсталирам GRUB, пенкалото не започнува. Ако го проверам, и изберам да има GRUB подигнување на локалниот хард диск, тоа веројатно ќе работи на компјутерот каде што го инсталирав, но сигурно нема да работи на други компјутери. И ако проверам дали GRUB е инсталиран на самото пенкало, излегува дека ако немам поврзан диск, компјутерот нема да се подигне (што патем ги видов и сакав повторно да стават сè на свое место: p).

  Подоцна ќе се обидам повторно, ќе ја задржам врската и ќе ја препрочитам и ќе видам како ќе го направам тоа, и со друга побрза единица.

  Поздрав и благодарност

 26.   Мигел Ангел dijo

  Сè е направено без најмал проблем, препорачливо е рано да ја стартувате скриптата за пост инсталација и со резервна копија ако електричната струја е прекината.

  Ви благодарам многу за овој пост, навистина вреди злато.

 27.   пироо dijo

  Ти благодарам Пабло! Ми дојде од десет, го искасав крутиот диск на тетратката, па го пробав низ два приврзоци, во моментот работи накит.

 28.   Канали dijo

  Ви благодарам многу за упатството, не ви бега детал
  иако би сакал да знам зошто избравте ext3 наместо ext4?
  Здравје!

 29.   Карлос dijo

  Здраво, мислам дека не треба да биде пренослив, бидејќи за време на инсталацијата сè е конфигурирано за хардверот каде што се инсталира.

 30.   Серхио Марез dijo

  Одлично упатство и многу добро дистрибуција, не сум го пробал порано, но го сакав, одличен за компјутерите што забавуваат дури и со windows XP!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Така е и

 31.   ХуанК dijo

  Прво, CrunchBang (познат и како #!) Е фантастичен, дури и „стрелците“ велат дека ако треба да го користат Debian ќе го стореа тоа, но користејќи CrunchBang
  Ви благодарам многу за упатството, графички многу добро за нас почетниците, благодарам. Но, немав среќа, во теорија дојдов до чекор 17-18, кога ќе требаше да изберам да НЕ инсталирам GRUB. Се чини дека нема да биде можно да се има „подигнувач“, нема да биде можно да се инсталира GRUB, што потврдува можен архитектонски проблем, тоа беше она што половина го разбрав. Го пробав ЛИЛО, алтернатива на GRUB, затоа што можам да се вратам на претходната точка на инсталација, но ниту еден, не го разбирам тој детал многу добро или направив нешто погрешно порано. Прашањето е теоретски треба #! на кој било USB или надворешен HD ?? Со други зборови, дали вреди да се обидете повторно со некоја друга претпазливост што не ја знам? Морам да појаснам дека мојата матична плоча и покрај тоа што е 2006 година дозволува подигнување од USB во мени за подигање (јас веќе користев #! Во живо USB, но без упорност и CrunchBang започнува нормално од тоа мени за подигање и јас го користев во режим на liveUSB со сите свои карактеристики )

  [Маргинална белешка:
  Во потрага по алтернативи за оваа несреќна ситуација, го најдов одличниот LinuxLive USB Creator (LiLi), кој CrunchBang 11 ми го нуди со упорност сè додека е износот на #! Waldorf 20120806 или Waldorf 20120924, но не можете да добиете такви претходни isos ниту на официјалната веб-страница, ниту во Distrowatch или на кое било друго место, или не знам од каде да ги набавам.
  LiLi далеку го надминува UNetbootin со ужасното прскање што го стартува и 0.8 GB GB го инсталира со 2.24 GB, додека LiLi (или Универзалниот USB инсталер) почитува само 0.8 GB од ISO]

  Однапред благодарам за помошта

 32.   Брајант dijo

  Здраво, одлично упатство, но имам едно прашање, вие не покажавте нешто како да го конфигурирате просторот да се користи за упорност или е конфигуриран сам по себе? ве молам, пишете на мојата е-пошта ако можете

  поздрав

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Погледнете, ова е всушност алтернатива на традиционалната „упорност“. Овде, она што го правиме е да инсталираме дистрибуција на pendrive (како да е хард диск). Во таа смисла, просторот за користење зависи од тоа како сте го поделиле pendrive.
   Прегратка! Павле.

 33.   буко dijo

  Здраво! Многу добар постот !. Долго размислував за ваква идеја, со намера да го земам usb со себе наместо лаптопот (HP 530). Мене ме чинеше да ја постигнам инсталацијата, бидејќи остана да виси кога го форматирав 4Gb usb tdk ext8, што го решив со форматирање на usb и овој чекор на окупација на 'празно' од 16k до 4k. Некоја чудна датотека или формат би имала. Сега пишувам од овој систем на usb. Морам да кажам дека како што се очекуваше, понекогаш станува малку заглавено (и покрај тоа што има прилично мала потрошувачка на рам и процесори), но во зависност од тоа каква работа е завршена. Одлично е за она што го сакав (да работам на „мојот тим“ без да морам да ја носам мојата машина)

  Пишувам да прашам; Се обидов да го стартувам на компјутерот на сестра ми (сони вајо) со надеж дека ќе работи, но не започнува и прави нешто чудно. Неодамна прочитав во коментарите на некој друг пост / блог дека е нормално дека не работи на друга машина, затоа што „инсталацијата е извршена“ особено за една. Но, исто така, прочитав во друга прилика дека ако вклучите хард диск со Linux инсталиран во друга машина, тоа работи правилно скоро секогаш. Може ли некој да ми каже нешто за оваа противречност? И патем, сега кога сум привлечен да научам како работи сето ова, дали знаете линкови за да дознаете за тоа како работи Linux со хардвер?
  Се случува малку да се плашам од можноста да го „запалам“ компјутерот затоа што тоа го прави да работи како да има друг хардвер.
  Извинете за должината на коментарот и ви благодарам многу за работата што е направена тука!

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Здраво! Погледнете, бев во можност да го користам истиот pendrive на различни машини без проблеми. Треба да работи. Сега, како и секогаш, понекогаш одредено дистрибуција нема да се подигне или има проблеми со одредена машина. Можеби тоа е она што ти се случува.
   Јас инсистирам, мислам дека треба да работи добро на која било машина.
   Кога станува збор за „горење“ на хардверот, не грижете се. Вие нема да изгорите ништо. Има само едно што треба да знаете: кога работи Linux со pendrive, очигледно корисниот век на тој pendrive ќе биде помал, поради големиот број пристапи на кои ќе биде изложен (како да е тврд диск). Тоа нема никаква врска со Linux, но како што реков, со фактот дека го користите pendrive како хард диск (каде што е зачуван вашиот оперативен систем).
   Прегратка! Павле.

   1.    буко dijo

    Смешно е, денес го тестирав на нов лаптоп и не излезе од почетната слика „вајо, притиснете F2 за поставување“. Сепак, во моето започнува добро. Keepе продолжам да играм наоколу за да видам.
    Ви благодариме за брзата реакција!

 34.   Старчасер dijo

  здраво, извини јас сум сè уште корисник на winbug, но го создадов мојот жив usb со kali linux, но сакам да го направам упорен да го носам насекаде, но без да ги оштетам прозорците 8 од мојот домашен компјутер затоа што не е мој, добро би сакал да знам дали ќе биде можно kali linux без оштетување на бубачката. благодарам

 35.   Едуардо dijo

  Здраво на сите, пишувам од Mint 17 инсталиран на pendrive како да е крут диск, сакав да споделам со вас некои работи што ги научив за различните дистрибуции, иако не користам Linux секојдневно, ја следам неговата еволуција повеќе од една деценија и Пробав стотици дистрибуции што сè уште ги имам на ЦД-а и ДВД-а. Прво: Теоретски, ако инсталирате дистрибуција на pendrive како да е тврд диск, тој треба да работи на кој било компјутер, се додека нема познат проблем со хардверот или, во некои дистрибуции, во процесот на инсталација, нè прашува дали Ние сакаме да ја елиминираме неискористената хардверска поддршка, односно да ги отфрлиме неискористените хардверски драјвери на компјутерот што го користите за инсталирање (ова го видов многу на дистрибуциите базирани на Red Hat). Второ: Груб ... добро, јас не сум експерт, но искуството ми кажува дека ако нема подигнувач, многу е тешко да се подигне од пенкалото, особено јас секогаш го инсталирам во MBR на пенкалото каде што инсталирам и никогаш немав проблеми, Јас го направив тоа со Linux Mint и со Мандрива и Магеја на овој начин без никакви непријатности. Трето: Ако тие форматираат во Ext, тие ќе имаат систем што нема да дозволи да се гледаат нивните датотеки од Виндоус, ако го сторат тоа во Fat или Fat32 ќе можат да отстранат или додаваат датотеки од кој било компјутер што го поврзува, бидете внимателни затоа што Windows пишува со Root или администраторски дозволи и Кога ќе го стартуваат системот инсталиран на пенкалото, веројатно нема да можат да пристапат до датотеките копирани со корисничките дозволи, ова не е тешко да се реши, тоа веќе ми се случи со пренесување датотеки преку мрежата на Виндоус на Линукс ... Конечно мислам дека најмногу Важно е да бидете многу претпазливи со Grub бидејќи тие можат да го напуштат компјутерот без да можат да го вчитаат системот без pendrive на место, не сите дистрибуции или верзии на Grub и нивните конфигурации се исти, па ако сакате да играте со Linux како мене, обидете се да го сторите тоа во тим што може да изгуби малку време за повторно да стане функционален или кој не е многу заинтересиран да го остави неколку дена надвор од работа ... Јас ви давам идеја да не ги ризикувате овие ризици Оние кои користат десктоп компјутери ќе го отворат својот кабинет и ќе ги исклучат сите нивни крути, а потоа ќе експериментираат во мир.

  1.    Карпа dijo

   Ви благодарам многу за споделувањето на вашите искуства. Поздрав.

 36.   Едуардо dijo

  Откако ќе ја инсталирам оваа дистрибуција на Linux на мојот уред за масовно складирање (USB), дали системот ќе се подигне како да е инсталиран или треба да го стартувам од менито за подигнување како „Live“ систем во живо?

 37.   Даниел dijo

  Здраво, многу добра објава. Се сомневам дали е можно да се изврши liveCD, но да се зачуваат корисничките конфигурации и другите во pendrive. Бидејќи имам проблем да инсталирам сè на pendrive, целиот систем е премногу бавен, било да е масен32 или ext4 .. Поздрав

 38.   ivan dijo

  во мојот случај сакам да инсталирам основен оперативен систем како што би сакал. Инсталирав други дистрибуции со програми како универзален инсталатор, но не работи за мене.

 39.   Даниел dijo

  Јас навистина го ценам вашиот пост бидејќи ми овозможи да прочитам искуства за нешто што ми падна на памет да направам, но тоа ме исплаши. Ова е толку интересно и толку корисно што сигурно доколку некој развивач креираше дистрибуција на Линукс со таква оригинална и корисна карактеристика како што е неговата лесна и постојана инсталација на USB, тоа ќе стане многу популарно.

  1.    елав dijo

   Всушност Unetbootin ја има таа можност, која ја тестирав само во дистрибуциите базирани на Ubuntu.

 40.   Emемел Давалило dijo

  Одличен придонес брат. Работи совршено

 41.   Он Мајкл dijo

  Решивте горење на ДВД, партиција на хард диск или правење мени со Двојно подигање.
  „LiveUSB од VirtualBox едноставно морав да го отстранам форматот FAT32 и да му ставам NFTS“, но сепак многу ми помогна.
  Благодарам поздрав од Мексико, Дуранго, Дго.

 42.   Диего dijo

  Нешто полесно: користете креатор на YUMI, изберете лубунту, па потоа на патот за наоѓање на изо, изберете кое било дистрибуција и ни овозможува да користиме упорност. Среќно и благодарам.

 43.   Адријан пароди dijo

  Здраво добро попладне. Се обидувам да инсталирам кригла вреќа на погон за пенкало од 8 GB. Ми дава грешка во чекор 16, кога сакам да го делам пенкалото и да одам да инсталирам. Она што ми го кажува е ова: „Имаше неуспех во создавањето на датотечниот систем. Создавањето на систем за датотеки ext4 на партицијата # 1 на SCSI7 (0,0,0) (sdb) не успеа. »

  Пробав да ја креирам партицијата со ext3 и ext4 екстензии, но и на двата начина ми дава грешка. Што можам да направам?? Благодарам многу!

 44.   Хуан Мануел dijo

  Инсталирав Linux Mint 17.1 од USB создаден со Unetbootin; Нема поголеми проблеми, но по инсталацијата, ако го отстранам USB-то и конфигурирам да се подигнува од HD, не се подигнува, екранот останува црн без никаква порака, што да направам?

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Вистината е дека не знам што да ти кажам ...
   Многу е чудно што ви се случува ... Можеби не сте ја избрале партицијата добро за да го инсталирате системот (и наместо да го изберете pendrive, вие го одбравте хард дискот?
   Прегратка! Павле.

   1.    Јахија dijo

    Навистина, она што сакав беше да го инсталирам во HD, исто така се гледа дека ја извадив USB-меморијата во вистински момент, бидејќи се бутираше од HD без проблеми и работи добро, благодарам. Исто така, за да инсталирам нане на друга машина од USB, не гледам јасно како (наместо кога) треба да се отстрани USB-меморијата, не ја бара за време на инсталацијата или не ми кажа барем како би било тоа? Станав многу застарен (мојот последен линукс беше Slackware 8)

 45.   Даниел dijo

  Одлично !!
  Јас го тестирав со Xubuntu 14.04 и работи одлично.
  Ви благодариме.

 46.   Волтер dijo

  Туторијалот е многу јасен ... благодарам многу! Денес го пробам !!!

 47.   Лауренсио dijo

  Здраво Многу интересно.
  Aboutе го испробам. Сакав да прашам нешто претходно: во врска со препораката што Едуардо ја даде на 11, 14 јуни за погодност за исклучување на крутите за да се избегнат евентуални непријатности што машината нема да започне ако пенкалото не е поврзано, дали е можно да се исклучи крутото од BIOS-от додека не се изврши инсталацијата за секој случај и потоа повторно да ги овозможите? (Имам тетратка и не знам како физички да го исклучам хард дискот) Дали оваа операција има ризик со BIOS-от?
  Честитки и благодарност.

 48.   Хуан Луис dijo

  Здраво; Може да направите туторијал во кој се инсталирани два оперативни системи на Linux на ист USB pendrive, иако pendrive е поделен и има одреден grub за да може да пристапите до кој било од двата оперативни системи Linux и дека pendrive е форматиран во ext4 или FAT32 за имаат упорност.
  ????
  размисли за тоа, би било супер !!
  постскрипт: Не знам дали овој коментар треба да се најде во овој пост или во делот за нарачки
  Ви благодариме за вниманието. 🙂

 49.   Лауренсио dijo

  Здраво Јас го пробав и не ми е јасно зошто по изборот на тастатурата се обидува да монтира единица за ЦД ром. Очигледно не можете да го најдете затоа што мојот нетбук нема cd ром.
  Истата работа ми се случува со кринчебанг, мусикс, слатаз. Од таму веќе не можете да ја продолжите инсталацијата
  Што може да биде?
  Повторно прашувам како да не го заебам багажникот на хард дискот.
  Поздрав.
  Лауренсио

 50.   Виктор Мартинез dijo

  Добра идеја, барав и знаев дека Linux е во можност да постигне такво нешто со леснотија. Значи, само треба да го примениш во пракса, ќе го тестирам со Xubuntu, што е дистрибуција во лесна категорија, што навистина ја ценам многу.

  Wasе инсталирав опашки, бидејќи како дистрибуција што не може да се инсталира, стандардно ја носи таа можност.

  Но, јас претпочитам Xubuntu илјада пати. Tryе го пробам затоа што размислував да подготвам USB во случај кога еден ден ќе снемам интернет или струја и имам намера да користам јавен компјутер и повеќе не морам да се ограничувам на временски ограничувања, на пример временски рок за употреба во библиотека, како што е обележано за ОС проблемот е завршен, сè додека не ве видат илјада часа таму и не го повикаат вашето внимание xD.

  Како и да е, има многу повеќе намени.

  ви благодарам

 51.   Жозе dijo

  Здраво, одличен учител, но имам проблем.

  Во инсталацијата во usb не ми даде никаква грешка, но кога ќе го стартувам компјутерот за да започне во usb, пишува дека недостасува оперативен и започнува прозорци, може да ми помогнете. Ви благодарам

 52.   Јотан3 dijo

  прашање ... со ова упатство системот ќе биде монтиран на pendrive и може да го подигне како да е тврд диск во кој можам да преземам датотеки и други? и второ: какви дистрибуции се препорачуваат да се подигнат на овој начин на 128 gb pendrive?

 53.   домаќин dijo

  Добро, дојдов да ја барам истата работа да инсталирам ОС во USB за да го стартувам на кој било компјутер. Имам 16 GB можности за поделба, за да има партиција за оперативниот систем и друга за датотеките и да ја користам како нормална примачка.

 54.   init666 dijo

  Внимавај. Само за компјутерот на кој е инсталиран. И, е дека не можеме да го заборавиме прашањето за возачите. Може или не работи на неколку. Алтернативи ?. Се разбира, тоа е Linux: Кутре и слично (нема многу, но тие започнуваат на (скоро) секој компјутер. И, се разбира, можете да заштедите сè што правите. Друга алтернатива? Па, секое дистрибуција во живо + сè на Интернет. Опции за секого.

 55.   Анонимен dijo

  Го прочитав вашиот пост со големо внимание и сметав дека е забавен, како и добро напишан. Не пропуштајте да се грижите за оваа страница е добра.
  Со почит

 56.   Едуардо dijo

  Колку добро. Со години ја барав оваа опција, но за жал завршив со инсталирање на Ubuntu grub на лаптопот каде што сакав да го направам тоа. За да не ја направам истата грешка, се прашувам дали процесот е идентичен со Ubuntu 16.04. Јас не сум многу вешт во линукс и ќе ги ценам сите детали што ќе ми ги кажете. Сакам да го сторам тоа на 16 GB USB. Ви благодарам!

 57.   ламинат подови Сарагоса dijo

  Наоѓање е да се најде некој што навистина знае за што зборуваат на Интернет. Сигурно, знаете како да изнесете блог на виделина и да го направите важен. Повеќе пења треба да го прочита ова.

 58.   Прозорци во Сарагоса dijo

  Добра вечер! Би сакал да кажам огромен палец за вредните информации што ги имаме тука на овој блог. Returnе се вратам да ве прочитам многу брзо со оваа веб-страница.

 59.   алуминиумски прозорци сарагоса dijo

  Многу практично! Критериуми за дробење. Чувајте го овој критериум е одличен пост. Морам да прочитам повеќе вакви блогови.

  Со почит

 60.   АВРМ dijo

  ја знае некој разликата помеѓу упорниот УСБ и овој метод?
  Јас разбирам дека овој метод го третира USB-то како да е HD, но кој метод е подобар? и која е помалку штетна за УСБ-то?

 61.   омиленоооо dijo

  Одлична информација.. само се прашував дали може да се направи ова.. Ви благодарам многу што го споделивте