Како да инсталирате Ambiance / Radiance во LMDE

Во складиштата на Debian / LMDE има некои теми Гтк и многу интересен и убав комплет за икони, но недоволно привлечен за мојот вкус.

Стандардната тема во ЛМДЕ, Нане-Х, Сметам дека е шармантно, но од време на време е добро да се разликува и Амбиент / Сјај темите Гтк кои влегуваат по дифолт во Ubuntu, тие се навистина убави.

Идејата е да се тргне од ова:

Андроид: Д.

на ова:

LMDE со амбиент

или на ова:

LMDE со Radiance

Првото нешто што треба да направиме е да го модифицираме параметарот во опциите Синаптик така што како главно складиште го зема оној на Тестирање на Дебијан а не тоа на ЛМДЕ. Ова е потребно затоа што при инсталирање на .deb со темите на Ubuntu, ќе имаме грешка во зависност, бидејќи моторот Гтк de Марин инсталираниот е премногу стар.

Отвораме Синаптички »Поставки» Преференции и во табулаторот за дистрибуција избираме Тестирање.

Синаптички преференции

Ова ќе биде валидно само ако тие го конфигурирале складиштето на начин на кој објаснив овој линк. Па, ги ажурираме пакетите користејќи Синаптик ако веќе не сме го сториле тоа и инсталираме gtk2-мотори-мурина.

Подоцна преземаме 3 датотеки во формат .deb, кои содржат: Тема за иконата на Убунту, Тема за икони на хуманоста на Убунту и Теми на Ubuntu Gtk, сите овие потребни за да може правилно да се инсталираат. Ги ставаме сите во иста папка, отвораме терминал и извршуваме:

$ sudo dpkg -i * .деб

Тие треба да бидат инсталирани без никаков проблем.

Сега можеме да ги избереме новите теми во Мени »Апликации» Преференции »Изглед, но пакетите на кои припаѓате нема да бидат прикажани правилно Гном3, затоа го нанесуваме врвот што го покажав Оваа статија.

Хак за амбиент.

sudo cp -r / usr / сподели / теми / Ambiance / / usr / сподели / теми / Ambiance3 / sed -e's / Ambiance / Ambiance3 / g '/usr/share/themes/Ambiance/index.theme | sudo tee /usr/share/themes/Ambiance3/index.theme sudo cp -r /usr/share/themes/Adwaita/gtk-3.0/ / usr / share / themes / Ambiance3 /

Хак за Radiance.

sudo cp -r / usr / share / themes / Radiance / / usr / share / themes / Radiance3 / sed -e's / Radiance / Radiance3 / g '/usr/share/themes/Radiance/index.theme | sudo tee /usr/share/themes/Radiance3/index.theme sudo cp -r /usr/share/themes/Adwaita/gtk-3.0/ / usr / share / themes / Radiance3 /

Ова ќе биде повеќе од доволно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Персеј dijo

  Ви благодарам многу, функционираше одлично 😀 !!!, овој нов изглед навистина изгледа многу убаво за мојот тим.

  Било кој пост на оваа тема (подесување) е многу ценет ...

  Со почит

  1.    елав <° Linux dijo

   Мило ми е што успеа за тебе. Иако во реалноста, пред да го објавам написот, го пробав, за да нема грешки.

   Ви благодариме што застанавте

 2.   јавилордсит dijo

  Голем придонес! Јас го користам на Debian и работи совршено. Ви благодарам многу

  1.    елав <° Linux dijo

   Драго ни е што ви послужи