Како да инсталирате Xfce на ArchLinux

Јас сериозно размислувам да се обидам ArchLinux со Xfce (не плаши ме дебианити) да се види како се однесува. Ако можам да го инсталирам (денес), тогаш ќе направам упатство за тоа како да го конфигурирам чекор по чекор.

Но, ако веќе сте корисник на Лак, Ви оставам чекори за инсталирање Xfce без да умре во обидот:

1- За да инсталираме основен Xfce, треба само да ја ставиме конзолата:
# pacman -S xfce4

Или ако сакате инсталација на поспецифичен начин:
# pacman -S xfwm4 xfce4-panel xfdesktop thunar xfce4-session xfce4-settings xfce4-appfinder xfce-utils xfconf

2- Да ги инсталирате приклучоците (добрите) de Xfce ние едноставно ја извршуваме оваа команда:
# pacman -S xfce4-goodies

3- Ако сакаме миксер xfce4 работи со АЛСА, мора да ги инсталираме следниве пакети:

# pacman -S gstreamer0.10-base-plugins

4- Конечно за што Xfce работи правилно мора да инсталираме DBus.

# pacman -S dbus

5- За што Xfce изгледа убаво мора да ги инсталираме моторите Гтк:

# pacman -S gtk-engines gtk-engine-murrine gnome-themes-standard

Почнувајќи од Xfce.

Ако не инсталираме ниедна Менаџер на сесија (Менаџер за најава) како LigthDM или Slim, ние почнавме Xfce со командата:
# startxfce4

Или ако сакаме, го додаваме во датотеката ~ / .xinitrc.
#!/bin/sh

if [ -d /etc/X11/xinit/xinitrc.d ]; then
for f in /etc/X11/xinit/xinitrc.d/*; do
[ -x "$f" ] && . "$f"
done
unset f
fi

exec ck-launch-session startxfce4

И до тука сè мора да биде „нормално“ .. Повеќе инфо тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

49 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   рен dijo

  jjajajaa се додека kz gaara не ве убеди да го смените distro. хахаха само се шегувам со xD. Јас го инсталирав пред неколку дена, но не можев да започнам со kde затоа што пропуштив да го започнам дебус-демонот, но сфатив само откако завршив со читањето на упатството за инсталација дека сум глупав LOL. Можеби викендов ќе се обидам да инсталирам малку потемелно и со помалку брзање.

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахаха не бев убеден. Само сакам да направам неколку тестови. За запис, ако не го користам Arch (и секогаш го кажував тоа), тоа е поради ситуацијата на поврзување и така натаму.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    Figureе го дознаам тоа ... ако ги ставам Arch repos во локални репоа и лесно достапни за нас, дали ќе го користите Arch? хехе ...

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Требаше да додадете dbus во демони во rc.conf
   Не грижи се, не е дека си глуп ... едноставно не си прочитал така

   Ништо, обидете се повторно и кажете ни.
   И искрено, јас сум исто толку зачуден како вие момци ... немам претстава зошто тој сака да го инсталира Арх Хахахаха

   1.    рен dijo

    Ако, како што ти реков викендов, ќе се обидам повторно таму, ќе ти кажам.

    1.    Храброст dijo

     Можете да ни кажете било што, иако верувам и дека не сте додале dbus

 2.   елбуенгеорх dijo

  Колку има разлика во перформансите помеѓу користењето на Arch и Debian Testing, второто од минимална инсталација. Очигледно претпоставувајќи дека користите, повеќе или помалку, иста работна површина и апликации?

  1.    Храброст dijo

   Во врска со менаџерите, мислам дека Пакман е многу поефикасен од Ап, на пример

   1.    Едуар2 dijo

    Темното место на силата е посилно!

  2.    елав <° Linux dijo

   Токму тоа се обидувам да го откријам

   1.    Едуар2 dijo

    Елва, велам Елав држи се подалеку од Пакман додека можеш, штом еднаш ќе го пробаш нема да сакаш да го оставиш

 3.   Храброст dijo

  Или ако сакаме, го додаваме во датотеката ~ / .xinitrc.
  # / Bin / sh

  ако [-d /etc/X11/xinit/xinitrc.d]; тогаш
  за f во /etc/X11/xinit/xinitrc.d/*; направи
  [-x "$ f"] &&. „$ F“
  направи
  неизменето f
  fi

  exec ck-лансирање-сесија startxfce4

  Елва, велам елав, може да го прескокнеш овој чекор, да речеме на пример дека ќе користиш ГДМ:

  pacman -S gdm

  Ние го менуваме багажникот

  nano /etc/inittab

  Ја оставаме следнава линија вака:

  # Boot to console
  #id:3:initdefault:
  # Boot to X11
  id:5:initdefault:

  И овој таков

  #x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
  x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
  #x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon

  Ги додадовме gdm и dbus демоните

  nano /etc/rc.conf

  DAEMONS=(... gdm dbus)

  Стравот на Xinitrc може да го задева прашањето за ~, многу пати тоа не излегува или ако се појави, датотеката е празна

  1.    елав <° Linux dijo

   Кужај, мислам, храброст, многу ти благодарам за советот .. Едно прашање Што ако користиме LightDM?

   1.    Храброст dijo

    Не знам LightDM, но погледнете ја Вики

    Коцкање би рекол дека е да додадете линија во делот на

    #x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
    x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
    #x:5:respawn:/opt/kde/bin/kdm -nodaemon

  2.    Едуар2 dijo

   Храброста не треба да става gdm во демонот

   моите демони (syslog-ng dbus networkmanager netfs crond)

   1.    Храброст dijo

    Ебати оние околу вас ќе бидат до вашите јајца, секогаш критикувајќи ХАХАХАХА

    1.    Едуар2 dijo

     Не критикуваше, само разјаснуваше дека не е потребно да се става gdm во демони, доволно е само уредување / etc / inittab. Вие не можете да се борите и јас не се плеткав со вас.

     1.    Храброст dijo

      Немој да ми зборуваш за да ми ги повредиш неколкуте чувства

      Сакав да ебам, ништо повеќе

   2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    Точно, не е потребен GDM / KDM во демоните ... само правилно конфигурирање на почетната програма, ништо друго

 4.   алез dijo

  И зарем не е полесно (барем за почетник) да користите rc.conf, да ставите lightdm или slim таму и да го подигнете xfce4 на тој начин? Ако користите тенок, треба да го конфигурирате .xinitrc што е она што ќе го прочита при подигнување. Според вики (во моите денови Arch го конфигурирав вака и функционираше совршено) за да избегнете грешки, можете да ја промените тенка конфигурација со ставање login_cmd exec ck-launch-session / bin / bash -login ~ / .xinitrc% сесија
  во тенок.conf и одржување на xinitrc што е можно поедноставно. Не знам дали lightdm веќе е во репоа, мислам дека е поедноставно затоа што не мора да користите xinitrc (не сум сигурен за ова)
  Во секој случај, сè е на викито! И да уживам во xfce во Arch, за мојот вкус една од најдобрите комбинации што постојат. Без заборавање да користите xfwm-обработка што работи одлично!

  PS dbus треба да оди пред gdm во rc.conf, мислам.

  1.    Храброст dijo

   PS dbus треба да оди пред gdm во rc.conf, мислам.

   Го имам како што кажав и ми оди добро

   И, не е полесно (барем за почетник) да користите rc.conf, да ставите lightdm или slim таму и да го подигнете xfce4 на тој начин?

   Не е доволно ако сакате автоматски да се вчита

 5.   <° Linux dijo

  Како можам да добијам графички водич за инсталација на Archlinux? Некој да ми даде кабел.

  1.    Храброст dijo

   http: /thearchlinux.wordpress.com

   1.    Едуар2 dijo

    Овој водич е застарен, со gnome 3 има премногу демони alsa hal fam gdm, а dbus и модулот за осигурувачи недостасуваат.

    И имам храброст, треба да земеш водич со слики и се што инсталира kde, песочниот од xfce или elav и јас од gnome

    1.    Храброст dijo

     Не е лоша идеја, треба да разговараме за тоа по пошта или нешто со него и ако ми дозволат да го објавам, ќе го објавев директно

     1.    Едуар2 dijo

      пред некое време имав водич за инсталација од 0, но фотографиите од секој чекор. Се случува како песочна, започнав да измислувам со grub2 без да читам добро и на мојата машина, ах, препорачај ми ја најдобрата тековна виртуелна машина и започнав да го правам водичот овој викенд.

      1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

       VirtualBox, ништо подобро


     2.    Храброст dijo

      Користев само Virtualbox.

      Кога ќе го имаш, извести го песочниот и нека ми каже

     3.    градоначалник dijo

      Поздрав Знам дека проблемот е стар, но јас само инсталирав лак и при поврзување на некој USB го препознава, но не ми дозволува да видам дека не може да се монтира Не ​​е овластен да извршува операција. Истото важи и за cdrom. Што можам да направам. Имам складирање и тркало во мојот корисник и сè. Погледнете дали можете да ми помогнете.

      1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

       Обидете се да ги додадете во групата администратори и дискови за да видите.
       Со почит


    2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

     Не, не сум добар за правење детални водичи ХАХАХАХАХА

     1.    Храброст dijo

      Ајде, не е толку голема работа, користете како водич за да направите детален мој водич за ArchBang од uL

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС!!!! ХАХАХА!!!!

 6.   Оскар dijo

  Храброст, јас сум многу, многу заинтригиран, треба, ако е можно, да ме разјасниш затоа што КЗКГ ^ Гаара ја нарекуваш ронлив.

  1.    елав <° Linux dijo

   Хахахаха друг што не го видел Наруто. Ништо не се случува, ќе објаснам. Постои серија Манга наречена Наруто каде еден од ликовите е водач Селото Песок, и се вика Казекаге Гаара. Нашиот драг пријател го има тој прекар: KZKGGaara, иако во реалноста требаше да биде KCKGGaara, но како и да е.

   1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

    Грешка ... не мора да биде KCKG затоа што НЕ е за изговор, туку е за СОСОДИНИТЕ, дали гледате C во KaZeKaGe? 😉

    1.    Оскар dijo

     Не обидувај се да го сместиш, само што го побаравте, треба само да го трпиш, хахахахаха.

     1.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

      ХАХАХАХАХ ај патем, имам (ние всушност имаме) предлог, во случај да сакате да ни подадете рака со страницата, верувајте ми, многу би ни помогнале
      Пиши ми е-пошта

  2.    Едуар2 dijo

   Ех, авторското право на песочно има мое име

   1.    Храброст dijo

    Така е, требаше да те прашам тебе, не јас

 7.   кик1н dijo

  Добро за инсталирање на Арх.
  Може да пробате и Lxde. Полесни, слатки.

  Штом влезете во светот на Арх, никогаш нема да излезете.

  1.    елав <° Linux dijo

   Веќе сум внатре .. Ајде да видиме колку трае мене

   1.    Оскар dijo

    И, дали со користење на Chrome, доаѓа во складиштата на Арх?

    1.    Едуар2 dijo

     Во службените лица овој хром, во AUR имате широк спектар за инсталирање на Chrome

     * google chrome 15.0.874.121
     * google-chrome-beta 16.0.912.41
     * google-chrome-dev 17.0.942.0

 8.   Едуар2 dijo

  Па, веќе имам многу фотографии од смешното нешто за основната инсталација што велат дека е најтешка, но јас веќе го знам тоа напамет 😀, а потоа го инсталирав гномот 3 и останува да го ставам текстот 😀 и објаснувањето. Ех, како се чувствувате со вашите делови?

  Храброста остана во кде

  песочна или елва ќе го направи упатството xfce. (добро, ова беше моја идеја и тие не потврдија)

  1.    елав <° Linux dijo

   Па, штом знаете како да работите со инсталерот, сè е полесно, тоа не е толку комплицирано. Ах и Елва велат дека таа нема никакво упатство за Xfce за вас.

  2.    KZKG ^ Gaara <"Линукс dijo

   Елав ќе го стори тоа (или не, не сум јасен), но… јас Xfce? ХАХА без шега ХАХА.

 9.   никоши dijo

  здраво, може некој да ми подаде рака, се обидувам да инсталирам на лак за виртуелна машина + xfce со gdm менаџер, веќе го инсталирав xorg metapackage, инсталира gdm, додавај dbus daemon (на крајот од сè на списокот) инсталирај xfce и xfce-добрите но Кога ја стартувам машината, сè започнува многу добро, но кога треба да го стартувам управувачот со одделот, добивам црн екран и чуден медиум за покажувач како да е топка
  благодарение
  пс: Јас сум всушност почетник, но сакав да пробам лак од curубопитност

 10.   ЈАДЕ СО dijo

  Добар туторијал!
  Но тркалото со копче не работи за мене во XFCE или LXDE ...