Како да испраќате команди / процеси во позадина

Многу пати кога работиме во терминал сакаме да извршиме команда, но потоа да можеме да го затвориме терминалот и дека НЕ ​​е затворено она што го извршуваме, на пример, да извршиме скрипта во терминалот и потоа да го затвориме терминалот, но дека скриптата продолжува да работи ... како да се постигне ова?

За да го постигнеме ова, треба едноставно да ставиме & на крајот од редот, на пример, имаме скрипта наречена wifi-log.sh и да ја извршиме и да останеме во позадина, би било:

./wifi-log.sh &

Погледнете тука слика од екранот:

команда во позадина

Овде јасно гледаме дека откако ќе ја извршиме линијата погоре, ништо друго не се појавува, освен [1] 29675 Што значи ова?

29675 е PID (број на процес) на скриптата што ја извршуваме, односно ако сакаме да ја убиеме скриптата и да престанеме да ја извршуваме, едноставно ставаме:

убие 29675

И воила, престана да работи.

Мислам и Во краток преглед, за да испратиме процес (команда, неколку команди или скрипта) до позадината (или позадината) мора да ги ставиме на крајот од линијата & и потоа да притиснеме Внесете

Ова не е нешто ново, далеку од тоа, но ... секогаш е добро да се биде јасен, исто така, овој пост ќе ми послужи за друг што ќе го објавам наскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

18 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Percaff_TI99 dijo

  Ви благодариме за советот, мали детали кои се многу корисни.

  Оф топик: Среќни празници на сите

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Благодарам исто така

 2.   Компјутерски чувар dijo

  Не би било лошо да се зборува за командите fg y bg; особено последното, да испраќа процеси во преден план и / или позадина.

  Многу корисно ако заборавиме да ги вклучиме & после командите

  Поздрав компи

 3.   атеј dijo

  Исто така, треба да зборувате за почекајте да ја проширите темата малку повеќе, таа се користи во некои прилики со $ $ PID и $ PID или се одрекува на пример за да се смени обвивката на процесот:

  sudo apt-get update &
  [1] 3983

  disown 3983

  Во друга школка

  sudo reptyr 3983

  Поздрав

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за информацијата

 4.   Еуфорија dijo

  Многу корисно благодарам, знаев дека екранот може да имитира прозорци и одамна го користев со ortorrent. Го додавам упатството што го користите во тоа време во случај некој да биде заинтересиран.
  http://tuxpepino.wordpress.com/2007/05/24/%C2%BFconocias-screen/

  Поздрав.

 5.   Анибал dijo

  Исто така е многу погодно да се користи командата SCREEN, но тоа е веќе нешто понапредно.

 6.   Хуго dijo

  За оние што се многу напредни екран, пробајте byobu, тоа е она што обично го користам и е многу удобно и во статусната лента нуди корисни информации.
  П.С. Мое извинување што пишував од Linux (мрзеливост да не се рестартира откако игра GRID2)

  1.    Хуго dijo

   Извини, мислев на „што не напишав“

   1.    f3niX dijo

    Можеш да напишеш од каде сакаш, пријателе, тоа се почитува тука.

    1.    елиотим3000 dijo

     Секое Лизгање на пенкалото прости, бидејќи тоа обично не е како

 7.   Дкој dijo

  Always Јас секогаш го правев тоа process nohup процес &

 8.   насилник dijo

  И што ако веќе имате процес и одлучите да го преместите во позадина?

  Па, Ctrl + z и останува стоп, со работни места може да се види кој број има и со bg го ставате да работи во backbround.

  $ mc
  $ ctrl + z
  $ работни места
  [1] + Запрен / usr / bin / mc -P "$ MC_PWD_FILE" "$ @"
  bg 1

  1.    Percaff_TI99 dijo

   Го ажурирам Archlinux и го сменив во 2 авиони (pacman -Syu), со ctrl + z веќе ти го кажува бројот што го има, сега ако сакам да се врати во преден план, каков редослед се користи?, Или имаш да го убие процесот и да го повтори.

   1.    Матијас dijo

    со командата `fg`

    за пр
    Пакман-Сју
    ctrl-z # го запира
    bg # го испраќа на работи во позадина
    fg # го враќа назад the

 9.   MSX dijo

  fg или% за да се вратиме на процесите што се извршуваат во позадина:
  $ фг
  $ 2
  $ 3 фг

 10.   ајде да користиме linux dijo

  Loveубителите на терминалот и трчањето во позадина веројатно ќе ги најдат корисни следниве статии:
  https://blog.desdelinux.net/asignar-prioridad-a-comandos-ejecutados-desde-el-terminal/
  https://blog.desdelinux.net/como-recibir-notificaciones-al-finalizar-la-ejecucion-de-un-comando-en-un-terminal/
  https://blog.desdelinux.net/como-cerrar-un-terminal-sin-que-se-cierre-el-programa-ejecutado-desde-el-mismo/
  Прегратка! Павле

 11.   Од опуштеност dijo

  Здраво како си?
  Тестирам да го извршам катранот во позадина и тој завршува прво.
  Користење на командните линии tar cvf backup.tar / var &.
  Ако може да ми помогнете. Веќе се обидов да го испуштам цевки, со скрипта и не успеав.