Како да конвертирате видеа во формат WebM (и да ги поставите на YouTube)

Пред неколку месеци бевме среќни кога Google одлучи да го објави видео кодекот VP8 и создадете, заедно со многу други организации, формат WebM (поврзан со VP8 + OGG Theora). Сепак, малку луѓе знаат како да ги претворат своите видеа во овој нов формат и, на пример, да ги постават на YouTube. Значи, ова упатство може да ни се најде ако сте од тие луѓе.

Чекорите што треба да се следат

1.- го отворив VLC.

2. - Средно> Конвертирај… Или само Ctrl + R.

3. - Додај и изберете едно или повеќе (користејќи Ctrl + клик) видеа за конвертирање.

4. - Се претвори во.

5. - Датотека за дестинација> Прелистајте. Изберете ја патеката каде што сакате да ја зачувате датотеката и да ја именувате нешто.webm.

Белешка: можете да ја изберете опцијата Show the output за да го видите видеото додека VLC го претвора.

6. - Профил> Видео - VP80 + Vorbis (WebM).
Во случај да конвертирате испреплетено видео, на пример, едно снимено со помош на видео камера со резолуција 1080i наместо 1080p, изберете ја опцијата Deinterlace. Во спротивно, целосно игнорирајте ја оваа опција.

Белешка: напредните опции за конверзија се достапни со кликнување на копчето со икона за алатка.

7. - Почеток. Процесот на конверзија треба да започне.

8.- Откако ќе заврши конверзијата, проверете дали видеото изгледа добро.

9.- Готово. Сега можете да го поставите видеото на YouTube. 🙂

Белешка: Избрав VLC да го претворам во формат WebM, но можете да користите многу други алатки (сите што се базираат на библиотеки ffmpeg, на пример).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро Ортиз dijo

  Одлично! Одамна барав такво нешто. Doе направам неколку тестови за да видам како ќе помине. Патем, можете исто така да објасните како да го предадете аудио. И, исто така, да помине слики на веб-страница.

 2.   Алваро Ортиз dijo

  Се чини многу добро, 92,6 Mb за 15,7 Mb. Но, очигледно, датотека (вели) што трае 17 минути, а веб-страницата става 28 минути.

 3.   нешто се случува dijo

  Ги испраќам во веб-формат, но подоцна, откако ќе се постават на youtube, на наше изненадување ги претвора во блиц, можете да го проверите со преземање на видеото што сте го поставиле со додатокот Ant video downloader, бидејќи додатокот за исклучување повеќе не работи

  1.    Нолтин dijo

   Да, се разбира, ги претвора во блиц бидејќи им требаат корисници кои користат блиц за да можат да ги прегледуваат, но овие видеа може да се прегледуваат во прелистувачи кои немаат инсталиран приклучок за блиц, тоа е разликата. Може да се обидете да го активирате html5 плеерот за youtube во вашиот прелистувач за да можете да ги прегледувате вашите видеа со html5 технологија (http://www.youtube.com/html5), тоа е пробна верзија. На здравје