Како да конвертирате е-книги со калибар

Дали треба да ги конвертирате вашите е-книги во ePub, или да ги имате на iPad, Kindle или да ги користите со iPhone (со апликацијата Станза) или со кој било друг читач на книги? Една од најкомплетните програми (и достапна во Виндоус, Linux и OS X) е калибар. Калибар не само што се справува со конверзија на книги во формат ePub, туку делува и како менаџер на книги, овозможувајќи ни да ги обележуваме, преземаме кориците и да ја организираме целата наша библиотека.


Калибар носи поддршка за голем број формати: MOBI, LIT, EPUB, PDF, ODT, RTF, TXT, FB2, итн. Имаме список за компатибилност овде и вклучува поддршка за Kindle, Nook, Cybook eBooks, Foxit eSlick, Android телефони, итн.).

Таа е достапна во складиштата на сите популарни опции за Linux. Во Убунту ти треба само инсталирај го преку Центарот за софтвер.

Како да конвертирате документи или книги со Калибар

Отворете Калибар и изберете Додај книги. Лоцирајте го документот што сакате да го конвертирате и кликнете на копчето Конвертирај книги (на лентата со алатки).

Иако е можно да ги допрете поставките за конверзија, извршувањето на „класична“ конверзија трае само неколку чекори:

1. -  Изберете формат на датотека OUTPUT. Со други зборови, форматот на датотеката во кој сакате да го конвертирате вашиот документ / е-книга.

2. - Внесете го насловот, автор, итн.

3. - Променете го капакот на документот / книгата.

4. - За да не изгледа лошо документот, ја одбрав опцијата Отстрани проред помеѓу пасусите.

5. - Кликнете ОК.

Друга опција е да изберете „испрати до уредот“. Откако ќе го конфигурирате Калибар да го препознава вашиот е-читач, тој автоматски ќе помине низ процесот на конверзија, меѓу другото, изберете го најдоброто поставување страница.

6. - Кога датотеката е завршена со конверзија, можете да ја отворите користејќи го вградениот читач на Калибар со кликнување на Кликни за да се отвори.

Fuente: Артуролог & Иловеубунту


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ајде да користиме Linux dijo

  Точни

 2.   емадруида dijo

  Многу добар придонес. Само една точка. „Кликни за да се отвори“ се отвора папката каде што се наоѓа датотеката за е-книга. За да отворите со читачот на калибар, треба да кликнете на форматот што сме заинтересирани да го видиме. На последната слика ќе кликнеме на «EPUB» или «PDF» за да ја видиме книгата.