Како да конвертирате .МТС видеа во .AVI

на фото и видео камери de Sony тој запис во формат МЦ обично доаѓаат со софтвер репродукција Работи само на MS Windows, па затоа, за да ги репродуцирате видеата во GNU / Linux, мора да прибегнете кон софтвер како VLC или Mplayer, кој ги препознава скоро сите формати.

Меѓутоа, ако покрај тоа што ги гледаме, ние сакаме уреди ги, работата е комплицира бидејќи не можат да се увезуваат директно во Синелера, ПиТиВи, Кино итн. Единствениот начин е преобрати ги претходно.


За ова можеме да користиме VLC со неговата функција "конвертирај", но овој формат не е многу пријателски и обично дава некои проблеми.

Најдобрата алтернатива е ffmpeg, која иако работи по командна линија има графички интерфејс: WinFF.

За да инсталирате ffmpeg, отворете терминал и извршете:

Ubuntu и деривати:

sudo apt-get update
sudo apt-get инсталирај го ffmpeg

Лак и деривати:

судо пакман -С фмпег

Потоа, имаме 2 можности: го инсталираме WinFF за работа користејќи поудобен графички интерфејс или користиме ffmpeg по командна линија со мала скрипта за баш што сигурно ќе биде побрза и поефикасна.

Добивање на точни податоци за конверзија

Еден од клучевите за конверзија е да се користат истите параметри на оригиналното видео при конверзијата за да не се изгуби квалитетот или големината (затоа купивме HD камера, нели?). Затоа е интересно прво да се изврши анализа на оригиналната датотека со функцијата за добивање информации вклучена во ffmpeg. За тоа, ние се движиме до директориумот каде ги имаме нашите депонии * .MTS и извршуваме:

ffmpeg -i File_name.MTS

Getе добиеме многу информации, но она што нè интересира е последниот дел каде се појавуваат податоците за кодирање на видеото:

Внесете # 0, mpegts, од 'file.MTS':
Времетраење: 00: 01: 13.86 часот, почеток: 1.000033, бит-стапка: 9390 kb / s
Програма 1
Тек # 0.0 [0x1011]: Видео: h264, yuv420p, 1440 × 1080 [ПАР 4: 3 ДАР 16: 9], 50 fps, 50 tbr, 90k tbn, 50 tbc
Тек # 0.1 [0x1100]: Аудио: ac3, 48000 Hz, стерео, s16, 256 kb / s
Тек # 0.2 [0x1200]: Поднаслов: pgssub

Во овој пример, видеото е кодирано со кодек h264 со брзина од 9390kb / s и 50 слики во секунда, со големина од 1440 × 1080 пиксели, сооднос на пиксел од 4: 3 и сооднос на екранот од 16: 9. Аудиото беше кодирано со ac3, стерео, со 256 кг и 48 кхх.

Конверзијата: користејќи WinFF

За да инсталирате WinFF, отворете терминал и стартувајте:

Ubuntu и деривати:

sudo apt-get инсталирај winff

Лак и деривати:

јаурт -С Винф

Потоа, отворете го WinFF и увезете ги датотеките што сакате да ги конвертирате. Програмата работи во серија, па затоа е можно да се создаде работна редица за да конвертирате неколку датотеки последователно.

Откако ќе се увезете, на дното, под Резултат, изберете ги кодеците што сакате да ги користите. Притиснете го горното копче «Поставки» и копирајте ги податоците од видеото што претходно сте ги стекнале за да го одржите максималниот квалитет при конверзијата.

Се разбира, исто така е можно да ги конвертирате видеата во понизок квалитет (за ова, веќе има некои стандардни поставки за избор).

Конечно, притиснете го копчето Конвертирај.

Со ова веќе треба да имате нови видеа во формат разбирлив за обичните уредници на видео и плеери.

Конверзијата: користејќи го терминалот

Во случај да се одлучите за многу повозбудливата терминална патека, извршете го ffmpeg со следнава синтакса:

датотека ffmpeg -i .MTS -vcodec libxvid -b 12000k -acodec libmp3lame -ac 2 -ab 256k -deinterlace -s 1440x1080 .AVI-датотека

Не заборавајте да ги промените имињата на датотеките и параметрите за конфигурација врз основа на податоците добиени со извршување на ffmpeg -i.

Во случај да треба да ги конвертирате сите видеа .MTS во директориумот, можете многу лесно да креирате скрипта за баш.

За да го направите ова, креирајте ја датотеката convertmts со вашиот омилен уредувач на текст и залепете ја следнава содржина:

#! / корпа за отпадоци / баш
за a во `ls * .MTS`; направи ffmpeg -i $ a -vcodec libxvid -b 12000k -acodec libmp3lame -ac 2 -ab 256k -deinterlace -s 1440x1080 `ехо" $ a "| исечете -д '.' -f1`.avi; направено
излезете

Не заборавајте да ги користите параметрите за конфигурација што најдобро одговараат на вашите потреби.

За поголема леснотија, можете да ја зачувате скриптата во / usr / share каде за возврат можете да ја креирате папката за белешки (за да ги зачувате овие ситници).

Конечно, одете до директориумот каде што се зачувани видеата и извршете ја скриптата како што следува:

bash / usr / share / myscript / конверзии

Ова ќе го започне процесот на конверзија за сите видеа во директориумот.

Извор: Tatblog & Само што е очигледна


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ема dijo

  ти ме спаси

 2.   Даниел Васкез dijo

  Ви благодарам многу, ми го спасивте животот. Само што мигрирав од Windows 8 во Ubuntu 14.04 LTS и не можев да најдам начин да го уредувам / отворам овој формат. Ви благодарам.