Како да го претворите вашиот Oneplus 2 во мобилен Linux со Ubuntu Touch (лесен)

ubuntu допре онеплус 2

Фондација UBports, германската добротворна фондација што стои зад овој проект, продолжува да го подобрува искуството и да им го олеснува на корисниците кои сакаат да го инсталираат овој мобилен оперативен систем на нивните уреди со Android. Доказ за тоа е новиот Инсталатор на UBports за Ubuntu Touch тие се ослободени. Поточно, ќе им биде полесно на оние кои имаат OnePlus 2, лесно може да го трансформираат овој терминал во мобилен Linux.

Веќе знаете дека Ubuntu Touch беше многу перспективен мобилен оперативен систем и со кој можеше да пристигне таа конвергенција за која сите зборуваа и дека конечно се чини дека падна во заборав. За жал, Каноник го прекина овој проект пред години, но оваа фондација го прифати и го одржува во живот, како и многу полесна миграцијата на iOS или Android.

Сега има нов UBports Installer или Ubuntu Touch Installer во кој можете да го инсталирате оперативниот систем кој било поддржан уред со минимален напор, без да треба да се обидувате да инсталирате нови ROM-ови рачно и да ризикувате ако нешто тргне наопаку за време на процесот и да стане бескорисно бидејќи не знаете многу добро како да постапите.

Овој чекор може да се направи удобно од вашиот Windows компјутер, macOS или од GNU / Linux. Не ви треба ни специфичен систем бидејќи работи добро на овие платформи.

Инсталатор на UBports

Од верзијата UBports Installer 0.7.4-beta, која беше објавена пред неколку месеци, се направени големи промени и подобрувања. Една од најистакнатите е да се вклучи OnePlus 2 паметни телефони помеѓу поддржаната листа. Затоа, ако имате еден од овие модели и сакате да му дадете втор живот со Linux, можете да ги следите овие чекори за лесно инсталирање на Ubuntu Touch на него.

Првиот е преземете ја најновата достапна стабилна верзија, што е 0.8.7 за време на пишувањето на овој напис. За да ја преземете најновата верзија таму, едноставно следете ги овие чекори:

 1. Пристапете до оваа адреса на официјалната веб-страница.
 2. Ниско и кликнете на копчето за пакет сакате да преземете од UBports Installer, или за Windows, macOS или за вашиот дистрибуција на Linux. Во случај на Linux, имате пакети DEB, Snap или Universal AppImage, кој и да го сакате.
 3. Откако ќе го преземете пакетот, можете инсталирајте го овој пакет како што би направиле со кој било друг пакет од тие карактеристики. На пример:
  • Можете да го отворите DEB со Gdebi за да го инсталирате графички или да го користите управувачот со пакети од командната линија.
  • За AppImage, дајте му дозволи за извршување и кликнете двапати на неа.

Откако ќе се инсталира на вашата дистрибуција, следното е да ги следите овие други чекори:

 1. Стартувај Инсталатор на UBports.
 2. Сега, поврзете го вашиот OnePlus 2 (исклучен) со вашиот компјутер преку кабелот USB.
 3. Во Инсталаторот за UBports, допрете Изберете Уред рачно.
 4. Во новиот прозорец што се појавува, изберете го вашиот мобилен на кој имате намера да инсталирате Ubuntu Touch и што само што сте го поврзале, во овој случај OnePlus 2.
 5. притиснете го копчето изберете.
 6. Сега, на следниот екран, можете да ги оставите податоците како што се или да го промените каналот, т.е. ОТА што ќе ја инсталирате или верзијата. На пример, ОТА-15 или која било понова верзија ако сакате.
 7. Откако ќе завршите со промените што ги сакате, притиснете Инсталирајте да го инсталира системот.
 8. Ви испраќа порака за предупредување, мора Продолжи да продолжиме
 9. Youе ве праша за лозинка администратор на вашиот систем што треба да го внесете за да продолжите.
 10. притиснете го копчето OK да следи
 11. Сега, притиснете на копче за напојување неколку секунди додека не видите почетен екран.
 12. Seeе видите дека на екранот на вашиот компјутер се појавува порака што мора да ја направите прифати.
 13. Ако сè одеше добро, ќе видите како се појавуваат различни екрани на вашиот OnePlus 2 и во UBports Installer. Не мора да правите ништо, едноставно еспера.
 14. Потоа, вашиот OnePlus 2 се рестартира и екранот за вчитување на Убунту допир.
 15. Подготвено е!

Сега само треба да уживате во вашиот Ubuntu Touch на вашиот терминал ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Енрик dijo

  Здраво, ја извршив инсталацијата, како што е детално опишано погоре, на паметниот телефон One Plus 2 од лаптоп со Arch Linux и инсталацијата беше многу лесна и исклучително брза.

  Ви благодариме за написот