Како да поставите ласерски печатари Brother на Linux

Повеќето од денешните дистрибуции на GNU / Linux имаат голема поддршка за најмодерниот хардвер, сепак, сè уште има некои производители на хардвер кои на еден или друг начин го попречуваат нашиот сакан оперативен систем да биде компатибилен со нивното решение. За среќа на многумина, ова не е случај за оние од нас кои користат печатари на брендот Brother бидејќи имаат природни драјвери за Linux.

Во моментов го имам Ласерски печатач Brother DCP-L2550DNНе е дека е прекрасен печатач, но ако ми дозволува да печатам брзо, со добар квалитет и ги исполнува очекувањата за трошоците, исто така е лесно да се набават ефтини касети Brother TN2410 и TN2420, кои се овие што ги користи оваа опрема. Во Linux Mint работам прилично добро, иако кога имав деликатес, страдав малку повеќе од нормалното за да можам да го направам да работи, па затоа е добро да се објасни постапката што треба да ја прават корисниците со слична опрема.

Првото нешто што мора да го сторат корисниците кои имаат печатачи од овој бренд е да одат на страница за возачи брат Linux и преземете ги драјверите за специфичниот модел на печатач, тие се дистрибуираат според разновидниот хардвер дистрибуиран од компанијата (CUPS, LPR, Scanner, ADS, ласерски печатачи, меѓу другото). Секоја категорија на возачи ни нуди решение за производите поврзани со неа, поради што, на пример, истиот двигател може да работи за печатачите Brother DCP-L2510D, Brother HL-L2310D и Brother MFC-L2710DN.

Brother на страницата за инсталирање на драјвери ни нуди специфичен прирачник за употреба според дистрибуцијата што ја имаме, хардверскиот модел и неговата архитектура, на ист начин, ни дава можност да можеме да ја провериме правилната работа на печатачот, конфигурацијата типот на хартија или дури и статусот на вашите касети.

Процесот воопшто е едноставен, одиме на страницата за возачи на Брат, го преземаме двигателот компатибилен со нашиот хардвер и нашиот дистрибутер и ги инсталираме основните пакети со следнава команда:

sudo apt install brother-cups-wrapper-extrabrother-lpr-drivers-extra

Потоа, го рестартираме нашиот компјутер и ги инсталираме драјверите бидејќи не е наведена страницата за поддршка на Brother, во некои случаи мора да одиме во делот Системи / Администрација / Принтери (како што е соодветно во вашата дистрибуција) и да го избереме печатачот што го инсталиравте, на овој начин ќе можеме да го користиме нашиот печатач природно.


17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Анонимен dijo

  Hi
  Јас користам брат dcp 7065dn во манџаро гном, а возачите се во AUR.
  Овие печатачи обично имаат драјвери во вртежи во минута, а deb за archlinux и дериватите се вообичаено во AUR, а за gentoo има преклопување брат.
  Поздрав.

  1.    гуштер dijo

   ефективно

 2.   DAC dijo

  Дали возачите се слободен софтвер - со отворен извор?

  1.    гуштер dijo

   Во овој случај тие се двигатели за Linux, но изворите не се достапни (тие не се со отворен код), за жал

 3.   Барбара dijo

  Според она што го велат, барем Брат има поголема поддршка од Рико. Имам мултифункционален Ricoh SP310spnw што е одличен, но кога станува збор за употреба во Linux тоа предизвикува многу главоболки, а може да се користи само делот за печатење. Поддршката на Ricoh е практично непостоечка и иако наводно има драјвери за Linux, кога сака да ги инсталира дава грешка, затоа што ... CUPS работи !!! Го имам скоро една година и иако веднаш испратив е-пошта до Рихо во која ги замолив да најдат начин да создадат соодветни драјвери, до денес тие дури и не го потврдија приемот на е-поштата. Морам да користам друг ОС за да можам да скенирам.

 4.   alberto dijo

  Јас користам многу ефтин wifi ласер HL-2135W Brother и е одличен на Linux со години. Многу среќен.

 5.   Пуџдемонт 64 бита dijo

  1210w е инсталиран со употреба на застарениот pkgbuild и го модифицира, недостасуваат неколку понуди, но работи добро.

 6.   Гил dijo

  Не купувајте брат, купете HP и ќе објаснам зошто: Да, тие имаат драјвери за GNU / Linux, но тие се сопственички. Ако по X години престанат да ги ажурираат своите двигатели за новите јадра и престанат да работат, тие ќе ве остават легнати и никој нема да може да го менува кодот затоа што го немаме. На работа го користиме Brother DCP7065dn.
  Бидете внимателни и со HP затоа што има и печатари без бесплатни драјвери, како што е HP LaserJet Pro CP1025nw. Купете ги само оние што имаат бесплатни драјвери за да избегнете иднина изнуда за купување нов печатач или нова лиценца за Виндоус или Mac OS (за која секогаш имаат драјвери).
  Не купувајте SHARP печатач во никој случај, имаме копир / печатач MX 2310U: најпрво неговиот инсталатер за двигател за Linux (http://www.sharp.es/cps/rde/xchg/es/hs.xsl/-/html/centro-de-descargas.htm?p=&q=MX-2310U&lang=ES&cat=0&type=1214&type=1215&os=&emu=) има неколку грешки во преименувањето на датотеките што нè принудуваат да ја допираме скриптата за да работи добро, второ ја имаме во мрежа конфигурирана со кориснички код за секој вработен и излегува дека двигателот на Linux нема каде да го става кодот ( во Windows да во Управување со работа - Автентикација на корисник - Корисник). Значи, не можам да го користам од GNU / Linux, и пробав трикови како промена на PPD-датотеката (https://linuxsagas.digitaleagle.net/2014/12/05/setting-up-a-sharp-mx-2600n-printer-on-ubuntu/), па дури и пробајте го возачот што користи обратна инженеринг за криптирање (https://github.com/benzea/cups-sharp).
  Ред на склоност: HP со бесплатен возач, HP со сопствен возач, Brother со сопствен возач, во никој случај Sharp.

 7.   Фернан dijo

  Hi
  Тие бараат бинар за работа, на пример, во случајот на братот dcp 7065dn што го користам дел од возачот ако е слободен софтвер, но му треба брат бинар кој не е бесплатен.
  Поздрав.

 8.   Гил dijo

  Избегнувајте купување печатачи без бесплатни драјвери, или тие ќе бидат во рацете на производствената компанија што доколку не го ажурира својот двигател истовремено со оперативните системи што ги користите, тоа ќе ве присили да купите друг систем или друг печатач.
  Подобар е HP со бесплатни драјвери, пазете се дека има HP со возачки двигатели како HP LaserJet CP 1025nw, кај Brother сите имаат комерцијален двигател, но барем постојат. Полошо е SHARP-копир-печатачот чиј двигател за GNU / Linux нема опции како што е ставање на кодот што ти е доделен за печатење на мрежата, што спречува нивна употреба од Linux доколку компанијата сака да ги контролира копиите направени од секој, на пример, Sharp MX 2310U што не успеав ниту да го направам печатачот да работи со модифицирање на неговиот PPD (https://linuxsagas.digitaleagle.net/2014/12/05/setting-up-a-sharp-mx-2600n-printer-on-ubuntu/) или со возач со обратен инженер (https://github.com/benzea/cups-sharp).

 9.   Коопа dijo

  Добар ден. (Ден, ноќ, итн.) Може ли некој да ме води во инсталацијата и конфигурацијата на скенер за овие мрежни печатачи? или кажи ми каде можам да најдам информација пред варењето. Онаму каде што работам, се користат повеќе мултифункционални модели на Brother и конфигурацијата на печатачот откако ќе се инсталираат драјверите е едноставна, но понекогаш системот (генерално zorin os 9 lite) автоматски открива некои скенери на мрежата, но понекогаш не. Би сакал некој да ми каже како рачно да го додадам тој скенер (како му е наложено да го препознава повеќенаменскиот скенер со одредена IP). Пребарував и најмногу што е постигнато е што името на скенерот со ip се појавува во едноставната листа за скенирање, но ништо не е скенирано. Истата работа ми се случува и со мултифункциите на Самсунг, но овие имаат тенденција да се појавуваат почесто во списокот на симплекс отколку братските. Ми се случува компјутер да открие скенер, а оној до него не; бидејќи тие се во иста мрежа.

 10.   Nasher_87 (ARG) dijo

  Едно прашање, глупо е затоа што веќе дознав, но добро, ќе го поставам, дали знаете дали Lexmark печатарите (Z11 LPT и X75 сè-во-едно) работат правилно во Linux? од она што го барав, нема ништо, во Убунту 9.10 работеше З11, ставајќи стар јадро ќе работи?
  Поздрав луѓе

  ПС: тие можат да навредуваат, јас го заслужувам тоа

  1.    Гил dijo

   Обидете се со ова: инсталирајте го Ubuntu 9.10 во виртуелен сандак и обидете се да отпечатите од таму на вашиот печатач. Ако работеше, можете да се обидете да споделите на мрежата од тој линукс до вашиот линукс за да печатите од вашите или да печатите со вашите во pdf и да ги ставите pdf-овите да ги печатат во споделена папка помеѓу двата система за да можете да ја земете од Ubuntu 9.10.
   Тоа е проблемот со комерцијалните двигатели, се случува истото во Виндоус, купивте нешто пред 15 години со Виндоус XP и нема драјвер за win7 или 10.
   Никогаш не купувајте ништо со сопственици на возачи ако има нешто во конкуренција на бесплатни возачи, изберете добро.

 11.   Анонимен dijo

  Ви благодариме за информациите, би сакал ако подоцна можете да направите упатство за тоа како да го поврзете братскиот печатач преку wifi ... во мојот случај тоа е MFC9330CDW. Благодарам однапред

 12.   Господине Пакито dijo

  Имам Brother HL-L2340DW и се поврзувам преку Wifi. За да го поврзете печатачот преку USB, немаше проблем, но не можеше да работи со Wifi.

  Брат ви нуди, барем за Ubuntu, нешто што се нарекува Driver Install Tool, што претпоставува дека корисникот сам (или скоро, нешто треба да стори) потребните двигатели. Проблемот е што мора да знаете како да го направите тоа. Во мојот случај, откако малку го прошетав Гугл, видов дека Брат ти објасни тука:

  http://support.brother.com/g/b/downloadhowtobranchprint.aspx?c=es&dlid=dlf006893_000&flang=4&lang=es&os=127&prod=dcpj315w_eu_as&type3=625&printable=true

  Проблемот е да се знае што по ѓаволите да се стави во URI ... Така, продолжувајќи со пребарувањето, го најдов одговорот во коментар на одреден jose1080i во оваа статија:

  https://www.pedrocarrasco.org/como-configurar-una-impresora-wifi-en-linux/

  Не може подобро да се објасни.

  Поздрав.

 13.   Вифизам dijo

  Не работи на сите модели на Брат, нели? Имам црно-бел ласер и нема начин

 14.   Енрике Галегос dijo

  Јас користам Linux Mint 19 Cinnamon 64-bit, го купив компактен монохроматски ласерски печатач Brother HL-1110 и откако ќе го загреам срцето (оди преку USB) наместо Wifi, тој се појавува во администрација, па дури и ги поместува документите, но тие излегуваат празни, за што морам да имам „виндоли“ за да правам отпечатоци, каде што тоа оди добро.