Како да го конфигурирате Jdownloader за автоматско повторно поврзување

Следното упатство треба функција практично за кој било рутер, без оглед на оперативниот систем од кој работиш Даунлоадер (во нашиот случај, Linux).


Како што претпоставувам дека сите знаат досега, jDownloader е менаџер за преземање со отворен извор, напишан во Java, што овозможува автоматско преземање на датотеки од непосредни хостинг страници како што се Mediafire, Rapidshare, меѓу другите.

Линковите за преземање специфицирани од корисникот се одделени во пакети за да овозможат индивидуално паузирање и продолжување на преземањата. По избор, датотеките во RAR формат автоматски се извлекуваат по преземањето.

чекори

1. - Инсталирајте Jdownloader

En Ubuntu и деривати:

sudo add-apt-repository ppa: jd-team / jdownloader sudo apt-get update sudo apt-get install jdownloader

En Fedora и деривати:

вашиот wget http://dl.dropbox.com/u/964512/lffl_fedora/jdownloader-0.2-2.noarch.rpm yum -инсталирајте jdownloader-0.2-2.noarch.rpm

En Лак и деривати:

yaourt -S jdownloader

2. - Отворете Jdownloader. Одете во Поставки> Модули> Повторно поврзување и рутер.

3. - Внесете ја IP-адресата на рутерот (во мојот случај беше 10.0.0.2) и корисничкото име и лозинката што ви ги додели вашиот Интернет провајдер. Ова, се разбира, е потребно за да може Jdownloader ефикасно да го исклучи / рестартира рутерот автоматски.

Конечно, мора да кликнете на копчето Креирај скрипта за повторно поврзување.

4. - Pageе се отвори страницата за конфигурација на рутерот.

Сè што треба да направите е да го рестартирате или повторно да го поврзете. Нема водич „чекор по чекор“ за оваа точка бидејќи варира од рутер до рутер. Сепак, треба да биде прилично јасна. Го исклучувате, ги зачувувате промените. Повторно поврзете го, ги зачувувате промените и почекајте неколку секунди.

5. - Откако рутерот ќе се рестартира / повторно ќе се поврзе, ќе видите дека прозорецот Jdownloader трепка, отворете ја пораката што вели дека е успешно повторно преговарана. Youе ве праша дали сакате да ја зачувате скриптата; му даваш да, секако.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   pablo dijo

    А во Дебијан 7 ???? 🙁 како да го инсталирам ???