Како да го користите Compiz во LXDE и да добиете спектакуларен резултат

LXDE оптимално може да го користи Compiz наместо Openbox и исто така да постигне спектакуларни резултати со малку ресурси.


Почнувајќи од инсталацијата на Lubuntu, ќе треба да инсталираме само Compiz, неговите зависности и екстензии, gconf-уредникот и некои теми на прозорците за Metacity.

Ако сакаме, можеме да инсталираме каиро-пристаниште и конки, така што ќе имаме повеќе функционалности и ќе дадеме многу посебен изглед.

Можеме да користиме Синаптик за инсталација со обележување на посочените пакети и користење на Брз филтер.

За да ја вчитаме Compiz наместо Openbox, ја уредуваме датотеката «/etc/xdg/lxsession/Lubuntu/desktop.conf » и ние се менуваме "Window_manager = openbox-lubuntu" од "Прозорец_управувач = компиз".

sudo leafpad /etc/xdg/lxsession/Lubuntu/desktop.conf [Сесија] # менаџер на прозорец = openbox-lubuntu прозорец_ менаџер = компиз

Ние мора да ги избереме опциите што ни се потребни во Менаџер за опции на Compiz на пример, ќе мора да ја обележиме декорацијата на прозорецот и сè што е поврзано со движењата на истиот за да можеме да се движиме, да ја менуваме големината и да се појави украсот на прозорецот.

Се нарекува декораторот на прозорецот што се користи во Compiz gtk-прозорец-декоратор и можете да ги користите темите Metacity.

Можевме да ја извршиме командата 'gtk-прозорец-декоратор-тематика на темата "Сина птица" - замена " иако можеме да го смениме и во графички режим користејќи 'gconf-уредник'.

Како што може да се види "клучот" тоа е внатре во / апликации / метацелитет / општо / тема. Вие само треба да го уредите со името на нашата избрана тема.

За да инсталираме тема за Windows, можеме да одиме gnome.look.org и преземете една за Metacity што ни се допаѓа.

Треба само да ја отпакувате и да ја копирате генерираната папка внатре / usr / сподели / теми како root или креирајте папка hem / .теми и состави го како корисник.

Со десен клик на панелот можеме да го поставиме во позицијата што ја сакаме за да се надополни со Каиро-пристаниште, Одам да го поставам.

Ние го копираме фрлачот од каиро-пристаниште до нашата папка ~ / .config / autostar да работи при стартување од / usr / споделување / апликации.

Conky може да се лансира од / итн / xdg / lxsession / Lubuntu / автоматско започнување уредување на датотеката:

sudo leafpad / etc / lxsession / Lubuntu / autostart lxpanel - профил Lubuntu @xscreensaver -no-splash @ xfce4-power-manager @pcmanfm --desktop --profile lubuntu @ / usr / lib / policykit-1-gnome / polkit- gnome-автентикација-агент-1 @conky

Можеме да ја уредиме конфигурациската датотека жилав за да одговара на нашите потреби, таа е скриена датотека во нашиот домашен директориум наречена .конкурент.

Ако сакаме нашата работна површина автоматски да ја менува позадината, можеме да прашаме pcmanfm така што тоа го прави секогаш кога ќе ја започнете сесијата со создавање на соодветниот. Desktop фрлач внатре ~ / .config / автоматско стартување

leafpad ~ / .config / autostart / random-background.desktop [Внесување на работната површина] Верзија = 1.0 Име = Случаен коментар за позадина = Случајно менување на позадината во LXDE. Exec = bash -c 'pcmanfm -w "$ (пронајди ~ / Слики / Позадини -тип f | shuf -n1)"' -p 5 Терминал = неточен Тип = Категории на апликации = Алатка; Икона = тапет

Сликите што сакаме да ги прикажеме како позадина, ќе ги ставиме во папка создадена во нив Слики повик Позадини, нашиот фрлач ќе се обиде да пребарува таму на секој почеток и тие исто така треба да бидат нумерирани за скрипта.

Конечниот резултат може да се види на следното видео.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   шепа dijo

  можете да направите со gtk-recordmydesktop.

 2.   шепа dijo

  Време е да се работи. Јас користам гном 3.8 со префрлување на класично, но не сум целосно убеден.

 3.   Xavier dijo

  Testе тестирам со таа верзија, во моментов ја користам верзијата LTS.

 4.   MB dijo

  запомнете дека исто така има и полесни алтернативи кои компизираат како компон http://usemoslinux.blogspot.com/search/label/compton во вашата статија го посочи патот за Архлинукс, тука за лубунту http://lubuntublog.blogspot.com/p/compton.html

 5.   Слика на зачувување на меморијата на Рикардо Суарез Лопез dijo

  Не ми успеа на 13.04. Не можам да најдам метацелитет во gconf-editor.

 6.   ЕлериЕнг dijo

  Со што тие емитуваат екран?

 7.   Латино Бермудез dijo

  Одлично…

  Отсекогаш сакав да научам како да аплицирам компиз во Лубунту !!!

  Благодарам многу…

 8.   Слика на зачувување на меморијата на Рикардо Суарез Лопез dijo

  Однапред ви благодарам што кога работи за вас, поминете ми го врвот како да го направам тоа.

 9.   Xavier dijo

  Нема што да се разбере, тоа е прашање на вкус, естетика и опрема, ако имате можност да го ставите Compiz и ви се допаѓа, тогаш напред, тоа е добра работа во користењето на GNU / Linux, имате слобода да изберете .

 10.   Не од Бруклин dijo

  Тоа е она што го препорачува Лубунту, нели? Со Комптон, јас не ја разбирам потребата да се стави Компиз, особено поради разликата во трошењето ресурси помеѓу едното и другото.

 11.   Суд на Genенаро Едуардо Панталеон dijo

  Tryе пробам на федора 18