Како да креирате ефекти на сенка на desdelinux со Gimp

Многу читатели ќе ценат дека во повеќето статии каде што ставам слика, додавам еден вид сенка за да и дадам поубав изглед, како во овој што го започнува овој пост.

Јас ја правам сенката со Gimp, што за мене нема на што да завидува Фотошоп, барем за работите што ми требаат. Како да го направам тоа? Тоа е многу едноставно. Прво на сите, да ги видиме алатките што ќе ги користиме:

Ајде да го направиме тоа..

1- Отвораме Gimp » Досие » Отворено »И ние бараме каква било слика.

2- Да и дадеме простор на сенката, ние ќе Слика » Големина на платно и ја зголемуваме вредноста на пропорцијата, оставајќи значителен простор како што можете да видите на сликата.

3- Со алатката Алатка за движење Ние го поместуваме слојот на сликата малку кон центарот, за да го одделиме од горните и левите рабови.

4- Создаваме нов слој, бел.

и ние го поместуваме под слојот на сликата.

5- Потоа создаваме уште еден слој, но во овој случај транспарентен и тој треба да биде поставен помеѓу слојот на сликата, и белиот слој.

6- Со алатката Избор на плоштад, ние цртаме кутија на про transparentирниот слој, што е неколку пиксели надвор од слојот на сликата. Кликнуваме за да го поставиме изборот.

7- Со Тенџере за бојадисување, ние применуваме боја (по дифолт е црна # 00000), иако можеме да го користиме избирачот на бои за да избереме друг, на пример, повеќе сив (# 7б7б7б).

8- Кога имате боја што ја сакаме, со Брод Ние ја насликаме кутијата што ја обележавме на про theирниот слој.

9- Користиме комбинација на копчиња Ctrl + Shift + A за да го отштиклирате изборот на транспарентен слој. И сега доаѓа трикот што е многу едноставен.

10- Ајде Филтри » Заматување » Замаглување на Гаузија (замаглување на Гаус) и во опциите за радио ги ставаме како вредност 30.0 и во (хоризонтално и во вертикално) или повеќе, во зависност од ефектот што сакате да го постигнете.

11- Потоа со Алатка за сечење избираме прилагодување на видливата големина на слоевите.

12- За да ја зачуваме сликата и ако сакаме, го бришеме белиот слој.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  И тогаш се жалиш на одредена инсталација хахахаха

  Ебате и го сфативте на англиски јазик

  1.    елав <° Linux dijo

   Да, сè на англиски јазик, полесно е да се научи на тој начин

   1.    Храброст dijo

    Полесно е да се оди во САД, не сте толку далеку

 2.   олексис dijo

  до обележувачите, +1 за објавата, би сакал да продолжите да зборувате повеќе за Гимп

  Честитки!

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Ви благодариме за ова
   елав е тој што работи најмногу со Гимп, тој е тој што евентуално ќе стави сè или скоро сè што е поврзано со Гимп на блогот, па да се надеваме на повеќе упатства за учење

   Со почит

  2.    Едуар2 dijo

   Ајде, го препорачувам блогов ако ми дозволат Гара и Елав http://tatica.org/category/gimp100podcast/

   Тој има многу добри упатства за гимп.

   1.    елав <° Linux dijo

    Ви благодариме за информацијата. Штом можеме (ако ни дозволи пристап до Интернет) погледнуваме во него ..

 3.   Трејс dijo

  Препорачувам да ја разгледате оваа страница. Многу ми помогна да научам малку да го користам Гимп.

  Поздрав.

 4.   Хавиер Гарсија Силва dijo

  добро пристаниште, веќе некое време се обидувам да работам со gimp и разбирам со него