Како да креирате привремен профил во Google Chrome / Chromium

Хром привремен профил

Ако од насловот не ви е јасно за што ќе се однесува овој напис, брзо ќе објаснам дека профилот е директориум каде прелистувачот ги зачувува сите ваши кориснички податоци: обележувачи, екстензии, конфигурации, прилагодувања, лозинки итн. Креирање на нов профил значи тоа можете да отворите нов прозорец на прелистувачот што ќе се однесува како да е друг прелистувач, со обележувачи, екстензии и прилагодувања, целосно независни од вашиот нормален профил.

Google Chrome, како и други прелистувачи, ви овозможува да креирате профили колку што сакате и користете ги сите во исто време ако сакате, а интересната работа во врска со темата е тоа ништо што ќе направите во кој било од нив воопшто нема да влијае на другите; тие ќе се однесуваат практично како да се различни програми.

Во овој пост ќе видиме како да креирате привремен профил на едноставен начин. Привремен или профил за еднократна употреба е профил што се создава во моментот кога ќе го повикате и се самоуништува веднаш штом ќе го затворите прозорецот. Некои од случаите во кои привремен профил може да ви биде корисен се:

 1. Кога сакате да пробате експериментално или несигурно проширување и не сакате да ја ризикувате безбедноста на вашиот главен профил
 2. Кога имате неколку сметки на истата страница (на пример, неколку е-пошта од Gmail) и сакате да ги внесете сите во исто време (по еден за секој профил).
 3. Кога тестирате веб-страница и сакате да знаете како изгледа без да се мешаат екстензии и прилагодувања на вашиот вообичаен профил.
 4. Кога некој ќе побара од вашиот компјутер да се движи, а вие не сакате да пристапува до информациите зачувани во прелистувачот.

Меѓу многу други намени кои сигурно ќе знаете како да ги најдете.

Претходно, да креирате привремен профил во Google Chrome o Хром доволно беше да се користи знаме –Темп-профил; тоа е, ние само требаше да ја извршиме оваа команда:

google-chrome --temp-profile

И тоа беше доволно. Сепак, поради некоја причина тоа знаме беше повлечена, освен ако развивачите на Chrome одлучи да го вратиш Направив мал метод за да го заменам.

Постапка

Првото нешто што ќе сториме е да го отвориме нашиот омилен уредувач на текст и да ги залепиме следниве редови:

#! /bin/bash
PROFILE=$RANDOM
mkdir $HOME/.$PROFILE
google-chrome --user-data-dir=$HOME/.$PROFILE
rm -r $HOME/.$PROFILE

Како што можеме да видиме, тоа е скрипта кој користи $ СЛУЧНА функција за да креирате случаен скриен директориум во корисничката папка, а потоа стартувајте Google Chrome (ако користите Хром ќе мора да ги замените Google Chrome од хром o хром-прелистувач според името што го добива во вашето дистрибуција) додавање на знаме –Податоци за корисникот-режи да му кажеме да го користи претходно креираниот директориум како профил и конечно да го уништи директориумот кога ќе ги затвориме сите прозорци на прелистувачот.

Ние ги чуваме скрипта со името што го сакаме; на пример, хром-темп, потоа влегуваме во директориумот каде што е зачуван преку конзолата и му даваме дозволи за извршување:

$ chmod a+x chrome-temp

Сега го преместуваме во директориумот / usr / bin за да можеме лесно да го повикаме:

# mv chrome-temp /usr/bin

И voila, можеме да започнеме Google Chrome во привремен профил со внесување хром-темп & на конзолата.

Ако сакаме да ги направиме работите уште полесни, можеме да создадеме кратенка за да ја активираме како и секоја друга програма. За ова, повторно го отвораме уредникот на текст и ги залепиме овие редови:

[Desktop Entry] Version=1.0
Name=Google Chrome Temp
Exec=chrome-temp
Terminal=false
Icon=google-chrome
Type=Application
Categories=GTK;Network;WebBrowser;

Каде се важните делови:

 • Име = Име на кратенката.
 • Exec = Име што сте му го дале на скрипта.
 • Икона =Google Chrome, хром o хром-прелистувач.

Ние ја зачувуваме таа датотека на работната површина со продолжување .desktop; на пример, chrome-temp.десктоп, и веќе имаме кратенка за стартување на работната површина Google Chrome во привремен профил.

Конечно, можеме да го ископираме во директориумот на кратенки за да се појави и во менијата:

# cp chrome-temp.desktop /usr/share/applications

Резултатот ќе изгледа вакво нешто (во зависност од околината на работната површина што ја користите, можеби ќе биде потребно да се одјавите и да се најавите повторно за да се појави кратенката):

Темперамент на хром

Карактеристика на скрипта е дека секој пат кога ќе кликнеме на кратенката, ќе започне нов привремен профил, без оглед на тоа дали во тоа време веќе имаме друг активен, и благодарение на функцијата $ СЛУЧНО, во теорија можеме да создадеме и да користиме во исто време до 32768 профили; ако е наш хардвер држи толку илјадници прозорци отворени. 😀


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   st0rmt4il dijo

  Каков совет! .. Додадено во Омилени ..

  Кога ќе ја видите оваа позадина, дали сте во Манџаро или го усогласивте вашиот Archlinux за да му дадете естетика на манџаро? - Поправи ме ако не сум во право!

  Честитки!

  1.    Мануел де ла Фуенте dijo

   Тоа е Манџаро во режим во живо. Јас го искористив само за да направам скриншот, бидејќи на мојот Arch имам LXDE со зададена тема и мислев дека ќе изгледа премногу грдо. 😛

   Да, имам планови да украдам некои работи од Манџаро, за некое време ќе го инсталирам и ќе видам колку ќе го копирам. 😀

   1.    st0rmt4il dijo

    Хехехе .. Далее компанија

  2.    Престани dijo

   И, дали е можно овој профил да се направи привремен во Windows?

 2.   соработка15 dijo

  Голем придонес, ви честитам, ќе го пробам.

 3.   Дамијан Ривера dijo

  Ви благодариме за упатството, не знаев дека Chrom * го има тој параметар, ќе го пробам

 4.   Анзил3р dijo

  Колку интересни информации, благодарам

 5.   Шмишка dijo

  Многу корисни информации.

  1.    Шмишка dijo

   Особено за да се избегнат натрапниците.

 6.   кук dijo

  Јас лично не го сакам Chrome многу, но ви благодарам многу корисна за оваа информација

 7.   Рожелио dijo

  Сè работи, ми се допадна, многу креативно, но имам неповолност што гледам страница, бидејќи се вчитува, но не може да се види, мора да го удвојам табулаторот и да го повлечам за да се отвори во нов прозорец и може да има видено. Нешто curубопитно, но можеби и некому ќе му се случи. Јас користам Gnome-Ubuntu 14.04
  Поздрав.