Како да креирате теми во плазмата во 8 чекори

Еве превод на упатство за креирање теми во плазмата во 8 чекори:

 1. Копирајте ја и преименувајте ја постоечката датотека во Плазма. Името на датотеката може да биде исто како и темата. Инсталираните теми се наоѓаат во сподели / апликации / работна површина / било во директориумот .kde или директориумот на вашата инсталација на KDE. Можете исто така да пребарувате теми за плазма на KDE-Погледни. Уредете ја датотеката метаподатоци. Desktop во директориумот за теми за да одговара на името на темата. Погледнете Складирање на теми Ако ти треба помош.
 2. Отворете ја SVG-датотеката поврзана со елементот Плазма што сакате да ја промените во уредникот на SVG, како што се Inkscape или Karbon. Погледнете Тековни елементи на темата Ако ти треба помош.
 3. Секоја SVG-датотека може да има повеќе елементи. Изменете ги постојните елементи или создадете замени. Елементите можат да бидат SVG примитивен или групен објект. Имајте на ум: Можете да вклучите битмапа слики како SVG елементи ако претпочитате уредници за битмапи како GIMP или Krita. Не заборавајте да ја интегрирате секоја слика (inkscape: ефекти-> слики-> интегрирајте ги сите слики).
 4. За полесно менување на името на елементите на темата, можно е да користите наставка Inkscape лоцирана на оваа адреса
 5. Осигурете се дека ID-то за секоја нова ставка е правилно поставено. Имајте на ум: Во Inkscape можете да бидете сигурни дека ID на елементот for за секој објект е точен со десен клик на објектот и избор на Properties на објектот.
 6. Додадете или отстранете која било ставка сакате. Ништо не се случува како изгледа, постојат само оние предмети со идентификација на елементот што ги прилагодува најдобрите елементи за предлог. Погледнете Позадините за опис на достапните предмети за предлози.
 7. Зачувајте го SVG.
 8. Повторете ги чекорите 3 - 6 за друга тема.

Не знам дали правилно сум го превел, дозволете ми да знам нешто


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нано dijo

  Интересна вистина, и честитки бебе, ти конечно напиша нешто.

  1.    Храброст dijo

   Да, така престанавте да се заебавате

   1.    Нано dijo

    Престанете да се заебавате со вас? О, не никогаш

    1.    Храброст dijo

     Па што ми недостасуваше

 2.   кондур05 dijo

  има или нема срце? хехехе

  1.    Храброст dijo

   Како што јас не го разбирам

   1.    кондур05 dijo

    Она што се случува е дека овде во Венецуела тие имаа програма за средби и забавувачот ја праша парот на тој начин дали остануваат заедно или не

 3.   Aminамин Самуел dijo

  многу добро

  1.    Aminамин Самуел dijo

   Ја користам оваа можност да тестирам како корисничкиот агент изгледа како мене ... ахаха

   1.    Aminамин Самуел dijo

    но не можам да го ставам во гугл хром; ((јебига)

   2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

    хахахахаха користеј Хром, Ironелезо, Опера, Реконк, Фајрфокс, што и да е освен Хром ... ХАХА

    1.    Aminамин Самуел dijo

     AJAJAJAJAJAJA .. добро што друго .. ќе морам да останам со хром .. чудното е што ми кажува ubuntu а не linux mint

    2.    Aminамин Самуел dijo

     KZKG ^ Gaara .. Решение за проблемот

     1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

      Како? 😀

     2.    Aminамин Самуел dijo

      добро, го отворив терминалот, направив sudo nautilus, тој отвори прозорец, поминав графички низ оваа патека / usr / share / апликации / хром, потоа кликнав со десното копче на иконата за хром, го дадов во својства, потоа нарачав, го добив ова / usr / bin / chromium% U .. Јас го избришав и рачно го напишав ова:
      / usr / bin / хром-прелистувач –корисник-агент = »Mozilla / 5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit / 535.1 (KHTML, како Gecko) Linux Mint 12 Chromium / 17.0.963.79 Safari / 535.1 ″% U

      Јас го сторив тоа рачно .. затоа што копирањето и лепењето не ја применуваа промената, па морав сама да ја напишам.