Како да креирате „точка за враќање“ со Клонезила

Иако за оваа величествена програма веќе беше дискутирано на овој блог, не смееме да пропуштиме да коментираме за една од можностите што ги има како дополнителна функционалност на пакетите за одржување на Линукс: тоа на создавање точна слика на нашиот компјутер така што доколку е потребно е можно да се врати во претходна состојба.

Ова е придонес од Даниел Дуранте, со што стана еден од победниците на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки Даниел!

Кој, кој доаѓа од светот на Microsoft, не пропушти нешто како точка за враќање во Linux? Кој, по некое време користење на Linux (ако не се извршуваа често задачи за чистење на бескорисни конфигурациски датотеки, пакети, итн.), Нема впечаток дека нивниот систем е „валкан“ и одлучува да ја продолжи задачата за форматирање и повторно инсталирање на често користените програми? Или, уште поедноставно: кој не жалил што инсталирал нешто или апликација, не работи како што сака и би сакал да ја има својата машина како што беше пред „несреќното искуство“. Само да имаше точка за враќање како во Виндоус ...

Ова е нешто што на Linux му недостасуваше повеќе од еднаш. Иако, исто така мора да се каже дека точките за враќање на Виндоус не го напуштаат системот точно како што беше пред инсталацијата на апликацијата. Ова лесно можеме да го видиме со уредување на регистарот на Виндоус и согледување дека, по враќањето во претходната состојба, има референци во регистарот на датотеки што соодветствувале на инсталацијата од која е наменета да ги елиминира сите остатоци.

Во истиот блог повикување на Менаџер на пакети Guix што ја содржи оваа функционалност (за креирање точки за враќање).

Дури и да е така, можноста за употреба на клонезила изгледа навистина привлечна бидејќи не е потребно поединечно да се отстрануваат компонентите, тој би го вратил компјутерот во состојбата на сликата што е создадена, а тоа би значело дека нема да мора да ги конфигурирате големини, теми итн.

Има и на овој блог а повикување на употребата на клонезила со видео упатство за да не повторуваме ништо во врска со неговото ракување. Јас лично користам за да наведам надворешен тврд диск поврзан со USB порта и ја избирам опцијата диск за слика (и за обновување, слика на диск) користејќи ја опцијата "Почетник" кога програмата за клонирање дава избор на посакувано корисничко ниво бидејќи со него се исполнуваат очекувањата за целта.

Конечно, вреди да се спомене Гофрис. Благодарение на оваа програма, многу корисна за оние кои поседуваат интернет кафе или експериментираат многу со својата машина, програмите ќе заборават на промените направени во системот откако ќе го рестартирате. И модификацијата на датотеките и поставките ќе исчезнат кога компјутерот се рестартира. Откако ќе се примени функцијата „замрзнување“, оттаму можете да направите промени во вашата машина, да пробате потенцијално опасен софтвер и да ги извршите посакуваните маневри, бидејќи кога ќе го рестартирате системот, сè ќе се врати како што беше пред да го „замрзнете“.

Извор на видео: Гиilleермо Велез


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гиilleермо Велез dijo

  Хахаха тоа е моето видео !!! Се надевам дека ќе ви се допадне на сите. Навистина, воопшто не ми е гајле, но ќе бев возбуден што ќе бев споменат во записот како автор на видео-упатството. Дека мојата работа ме чинеше !!!!
  Многу кул блог. Јас го чувам во омилени.

 2.   Ајде да користиме Linux dijo

  Здраво Гиле!
  Погледнете, ние никогаш не го ставаме изворот на видеата на јутјуб од едноставна причина што ако кликнете на видеото, можете да отидете на оригиналната страница на јутјуб каде што пишува не само кој е авторот, туку можете и неговите други видеа.
  Исто така, за ваш мир во умот, го додаваме изворот на крајот од статијата.
  На здравје! Павле.

 3.   MB dijo

  Офрис само го замрзнува домот, доколку се инсталирани програми, тие остануваат, барем огромното мнозинство

 4.   Јонас Тринидад dijo

  Многу добар придонес!

 5.   guillermoz0009 dijo

  Добар придонес =)

 6.   Андрес dijo

  Здраво, јас сум нов овде и во светот на Linux.
  Каде е врската на видео-упатството?

  Salu2