Како да монтирате HDD или партиции преку терминал

Денешните работни околини ни прават сите или поголемиот дел од дигањето тегови, но што ако немаме околина за работна површина, што правиме?

Отсекогаш ми се допаѓаше терминалот, бидејќи започнав да работам со Linux, сфатив дека е потребно, дека морам да научам да го користам тој „црн екран полн со букви“, ако некогаш сакав да знам доволно. Во денешно време кога инсталирам систем (Debian, Arch, итн.) Инсталирам 100% терминал, односно без графичко опкружување затоа што го инсталирам рачно, како што сакам, и за што? Едноставно, затоа постигнувам помала потрошувачка на ресурси затоа што системот ќе го има само она што јас сакам да го има. Дали има смисла или не?

Но добро до точка ... Како да пристапите (монтирате) на хард диск или партиција преку терминал?

Сите следниве команди мора да бидат извршени како root, или користејќи sudo или претходно пристапувајќи како корен со su

1. Прво ќе ја создадеме папката каде што ќе ја монтираме партицијата, сакам да креирам / media / temp

mkdir /media/temp

2. Ние мора да знаеме какви HDD и партиции имаме во системот, за ова ќе користиме една од командите што ги презентирав претходно на друг пост: fdisk -l
Ајде да работиме на терминал (запомнете, со root привилегии): fdisk -l
Seeе видиме вакво нешто:

Јас ја посочив важната работа со жолто
Прво, мора да бидеме јасни дека она што ќе го монтираме е партиција на тврд диск, а не на тврдиот диск како таков, дури и така, тврдиот диск има една партиција што ги опфаќа нејзините 500 GB (како мојата), така што тврдиот диск е / dev / sdb и партицијата што ќе ја монтираме е / dev / sdb1
Знам дека е / dev / sdb и не / dev / sda затоа што таму гледам дека sdb е 500GB HDD, и точно мојот е 500GB, другиот (160 GB) е внатрешниот HDD на лаптопот.

3. Па, штом знаеме која партиција сакаме да ја монтираме, едноставно ја монтираме, ќе ја користиме командата за монтирање и ќе дефинираме која партиција ќе ја монтираме (/ dev / sdb1) и во која папка (/ media / temp /):

mount /dev/sdb1 /media/temp/

И voila, само наведете ја содржината на / media / temp / за да проверите дали е содржина на партицијата: ls / media / temp /

Патем, ќе има системи што може да ве замолат дека за да ја монтирате партицијата, мора да наведете тип на датотека што ја има (vfat ако е fat32, ntfs, итн.), За ова ќе го користиме параметарот -t :

mount -t vfat /dev/sdb1 /media/temp

И, добро, монтирањето има многу повеќе опции, за ова ќе ви помогне едноставен монтиран човек.
Ништо, се надевам дека беше корисно

Со почит


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

54 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Убиец-Кралица dijo

  Извинете незнаење, KZKG ^ Gaara, но разбрав дека папката / mnt е онаа што се користеше за монтирање на хард дискови. Во овој пример што ќе ни го дадете, тоа ќе биде „монтирај / dev / sdb1 / mnt“. Ако не сум во право, поправи ме. Поздрав и извинете за мешањето.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Здраво како си, добредојде 🙂
   / mnt и / media не се дека имаат голема разлика, во реалноста одлуката дали да се користи едниот или другиот е во голема мера дадена од личниот вкус на секој администратор.

   Отсекогаш сум создавал папка внатре / медиум (/ медија / темп /) за да го монтирам уредот таму (во темпо /), никогаш не сум користел / mnt (монтирај / dev / sdb1 / mnt) затоа што, ако треба да монтирам дополнително кој друг уред го стори тоа

   Затоа, јас секогаш преферирав едноставно да создавам потпапки на / медиуми, но нема ништо лошо во користењето / mnt далеку од тоа

   И не, воопшто, не е мешање, имате прашање и со задоволство ќе ви го дадам мојот одговор, кој не мора да биде најточен или многу помалку

   Поздрав и уште еднаш, добредојде на страницата ^ - ^

   1.    RAW-Основни dijo

    Препорачувам да користите lsblk, не мора да бидете супер-корисник. И тоа ви покажува колку се важни, кои се, нивната големина и дали се поставени, каде се.

    И имам подпапки во / mnt. На пример мојот USB, монтирај / dev / sde1 / mnt / usb.

  2.    ds23ytube dijo

   Ако работите во компанија, правилното нешто што треба да направите е да користите / mnt за важни внатрешни партиции и / медиуми за привремени уреди.

   Ако е дома, не е важно што користите како да го монтирате во папка на вашата работна маса, не е важно. Тоа зависи од употребата што ќе ја дадете.

   За трајни партиции секогаш советувам / mnt и / медиуми за надворешни или привремени уреди.

 2.   нано dijo

  Неодамна сфатив дека мојот компјутер, од еден ден до следниот, престана да ги монтира USB-уредите и тие не се прикажани под / dev / sd-без оглед, не знам зошто, но во конзолата го гледам следново:

  USB 1-5: читање на описот на уредот / 64, грешка -110
  Не може да се наброи USB порта 2

  Може ли некој да ми помогне?

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   И ако ги вклучите во различни USB порти?

   1.    нано dijo

    Да, јас веќе се обидов, но нема среќа. Пробав и други спомени, но ништо.

    Имам ажурирана опрема бидејќи го користам ArchLinux, но овој проблем е тука, никогаш порано немав проблеми со ова.

    Ја започнав партицијата за Виндоус и таму сè работи нормално, така што нема хардверски проблеми, мора да има проблеми со конфигурацијата. Но што?

    1.    RAW-Основни dijo

     Обидете се со следново, можно е вашиот проблем да ви го даде ehci_hcd модулот.

     cd /sys/bus/pci/drivers/ehci_hcd/
     ls

     И треба да видите датотека со следнава структура: „0000: 00: xx.x“ каде што „x“ се оние што варираат ..

     И да го деактивирате, ставате:

     sudo sh -c 'echo -n "0000:00:xx.x" > unbind'

     Тоа е едно од решенијата што ги најдов .. .. доколку го реши .. кажете ни за тоа .. и правиме мала скрипта за да се направи автоматски при подигнување

     1.    нано dijo

      Да господине, прв пат.

      Направив sudo sh -c 'echo -n "0000: 00: 10.4"> одврзи'

      и USB-уредот беше монтиран така.

      Што да правам сега? Ми паѓа на памет да додадам линија на .xinitrc но бидејќи му требаат администраторски дозволи не знам дали ќе работи.

      Пд: Извини за траданзата, но јас бев надвор од мостот.

 3.   Убиец-Кралица dijo

  Уште едно прашање, ако не е премногу мака, бидејќи сме со ова да ги монтираме партициите. Кога го купив мојот втор хард диск (бидејќи немав простор) бев толку глупав што го имам монтирано во / HD2, таму директно во коренот (и ја критикувам твојата нишка, хехе). Факт е дека кога ќе пристигне новата стабилна Debian, мојата идеја е да залепам формат на дискот, каде што го имам инсталирано системот, но не сакам да ја допирам содржината на дискот 2 (новиот). Може ли да го монтирам второто без проблеми на друго место (на пример во / media / HD2 или / mnt / HD2) или ќе мора да биде таму каде што / HD2 веќе го имаше? . Поздрав и благодарност за помошта.

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Монтирајте го дискот каде сакате, тоа нема никаков проблем.
   Ако сакате да проверите / etc / fstab и да ја смените точката за монтирање на дискот во папка што ви се допаѓа повеќе, тогаш ако сакате можете да направите симболична врска од / media / HD2 до / HD2 во случај да сакате да бидете сигурни дека нешто (софтвер, и сл.) што укажа на / HD2 не „се губи“ и не наоѓа сè.

 4.   Лфранк dijo

  Здраво луѓе. Одличен напис. Имам друга опција да возам.
  монтирање -t автоматско

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ах не го знаев ова
   Ви благодариме за придонесот.

  2.    ФИКСОКОН dijo

   добро ова

  3.    МАРИО ОРТИЗ dijo

   Здраво пријателе, дали можеш да ја ставиш целосната команда? Јас сум нов човек, добро, дозволете ми да објаснам, погледнете, не можам да го видам мојот хард диск во Датотеки, не знам дали е монтиран или не, но во Гпартд го гледам тоа, како можам да ги видам и внесам личните податоци? Со почит

 5.   Таркин88 dijo

  Одличен пост, според мое мислење, треба само да поставите како да ги направите партициите да се монтираат од почетокот од fstab за оние кои немаат идеја како, го оставам тој мал придонес:

  уредувајте fstab со претпочитаниот уредник на текст:
  ejemplo
  sudo nano / etc / fstab

  внатре додајте ги до крајот следниве податоци за вашата партиција:
  Пример.
  Опции за партиција, место
  / dev / sda3 / mnt / Стандардни податоци за ntfs-3g 0 0
  во овој момент мора да ја создадеме папката каде што ќе се монтира партицијата, ако не, креирајте ја сега.
  Следејќи го примерот:
  sudo mkdir -p / mnt / Податоци

  Се надевам дека помогнав. На здравје

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Да, заборавив да ставам нешто за ова во објавата
   Она што се случува е дека јас веќе објавив објава пред неколку дена токму за ова: https://blog.desdelinux.net/con-fstab-como-montar-automaticamente-una-particion-ntfs/

   Ништо не ви благодарам многу што се сетивте на тоа, јас навистина се ...
   Со почит

  2.    RAW-Основни dijo

   @ Tarkin88

   Дали имате мојот fstab? .. .. Јас го користам на ист начин .. xD

   / dev / sda3 / mnt / ntfs податоци

   СМЕЕЊЕ НА ГЛАС..

   1.    Таркин88 dijo

    @ RAW-Basic Всушност ставам медиуми, но секако пред да ги ставам податоците: 3

    @ KZKG ^ Gaara сте добредојдени. Продолжете со овие одлични објави!

    1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

     Тоа е она што го пробувам ... Отсекогаш претпочитав да ставам технички написи пред вести, веќе има премногу страници што се посветени на ставање вести, потребна е страници што ставаат упатства

 6.   Убиец-Кралица dijo

  KZKG ^ Гаара, јас веќе го уредив мојот / etc / fstab и го ставив мојот диск два во / mnt / HD2. Рестартирајте го компјутерот и сè е совршено. Поздрав и благодарност за помошта.

  1.    насилник dijo

   Нема потреба од рестартирање, доволно е монтирање -а.

  2.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Задоволство е да помогнам
   Со почит

 7.   Убиец-Кралица dijo

  Ви благодариме за советот, зунтер. Претпоставувам дека сè уште носам лоши навики (тешко да се отстранат) од моето време со Виндоус.

 8.   хроноси dijo

  Инфо е добра, овие совети никогаш не ја освежуваат меморијата. 🙂

 9.   манолокс dijo

  Уредите или партициите за монтирање можат да се направат во која било папка. Употребата на „медиуми“ или „mnt“ е повеќе од што било друго за организација.

  Други „трикови“ со монтирање

  Основната синтакса е она што го вели KZKG ^ Гаара

  „-Т“ се однесува на типот на датотеки што ќе ги монтираме, но во зависност од случајот не е потребно да се стори тоа. На пример, кога има запис во fstab за предметниот уред, вреди да се изврши „монтирање / deb / sdx“ без да се наведе типот на датотеки или локацијата за монтирање.
  За истиот случај што се рефлектира во fstab, „планината -а“ би сторила, што значи да монтира сè што е рефлектирано во fstab.

  Друг пример: монтирање на ISO-слика (од самиот ubuntu) во папка (типот на датотека за "ISO" е "iso9660")

  монтирање -t iso9660 UbuntuImage.iso MountFolder
  Исто така, вреди:
  монтирање -t автоматско UbuntuImage.iso MountFolder
  или дури понекогаш:
  монтирање на UbuntuImage.iso MountFolder

  Сега тие можеа да ја прелистаат ISO-то на UBUNTU како да е друга папка, и во рамките на овој датотечен систем на ubuntu ISO можеа да видат датотека наречена нешто како (велам од меморија) "filesystem.sqfs" во папката " каспер / »Мислам дека се сеќавам. Па, оваа датотека е компресија на squashfs што го содржи самиот систем ubuntu. Лесно би го препознале бидејќи е најголем од сите.
  И оваа датотека squashfs исто така ќе може да се монтира како да е уред и тие можеа да го сторат тоа, под претпоставка дека го монтираа таков пример што го реков погоре, како што следува:

  папка за монтирање -t squashfs mountfolder / casper / filesystem.sqfsКаде сакаме да монтираме

  Откако ова ќе биде готово, тие ќе ја пронајдат основната структура на системот UBUNTU. Во основа би било исто и за другите дистрибуции (се додека се компресирани со сквош). (Првиот склоп на изо за сите).

  Исто така монтирање дозволува монтирање папки од други системи (windows pe)

  Според името на домаќинот (забележете дека за монтажа на мрежа претходи двојно режа)
  монтажа -t cifs // HowToCallWindows / WindowsSharedFolder папка Каде сакаме да се качиме
  Или преку IP
  монтирање -t cifs //192.168.1.x/Windows SharedFolder папкаКаде ​​сакаме да се качиме

  Можностите се бесконечни.

  За да одмонтирате што било што сме поставиле, само извршете ја истата команда, но наместо „монтирање“, „umonut“.

  Извинете ја болката, но кога ќе се закачите на планината, тие можат да направат чуда.

  1.    Амиел dijo

   Па, овој пост и коментарите, преземам сè за понатамошно читање и, исто така, за да ги разјаснам сите можни сомнежи кај некои пријатели кои штотуку почнаа да мигрираат тука, благодарам момци!
   Да живее КДЕ проклето ..!

 10.   хроноси dijo

  хахахаха обично се случува

 11.   Pablo dijo

  Еден начин за монтирање на партициите е како што следува:

  UUID = 0AAC5DADAC5D9453 / mnt / windows ntfs стандардно, umask = 007, gid = 46 0

  Цитирам:
  «На тврд диск, секоја партиција е поврзана со стандарден уникатен идентификатор наречен UUID или универзално уникатно идентификување

  Во GNU / Linux, предноста на користењето на овој идентификатор во датотеката fstab (/ etc / fstab), каде што се воспоставени партициите што треба да се вчитаат при стартување на системот, е тоа што е независен од бројот на поврзани уреди (тврди дискови), за избегнување проблеми при додавање на нов хард диск на компјутерот. "

  «Така, ако имате надворешен хард диск, идентификуван на пример од / dev / sdb1, и монтиран во / home / Backup, кога ќе се додаде нов хард диск, првично инсталираниот надворешен хард диск можеби е преименуван / dev / sdc1, новиот хард диск сега има име / dev / sdb1. Во овој случај, посакуваната партиција во / дома / Резервна копија нема да се монтира за време на следното подигнување.

  За да се избегне ова, потребно е да се замени / dev / sdb1 со соодветната UUID на таа партиција во fstab. Начинот да го дознаете овој идентификатор на одредена партиција, на пример, / dev / sdb1 ќе биде преку командата

  sudo blkid / dev / sdb1

  Откако ќе го замените / dev / sdb1 со добиената UUID вредност, партицијата ќе се монтира на саканата локација, без оглед на бројот на поврзани хард дискови. "

 12.   Бартоло имаше кавал dijo

  голем придонес

  можете да направите многу работи со терминалот

  1.    КЗКГ ^ Гаара dijo

   Ви благодариме за читањето

 13.   Енцо Бајрон Гарсија Куенка dijo

  Феноменален човек
  Постигнете го Grail Of Slax 7 USB Linux
  Погледнете ги хард дисковите со нивните соодветни партиции
  И монтирајте ги партициите

  Илјада честитки за придонесот во знаењето

 14.   наџа dijo

  Здраво на сите,
  Имам проблем со надворешен хард диск,
  Претходно беше монтиран сам, но сега веќе не, па пробав сè во упатството и сè уште не сакам,
  кога ќе го качам вели:

  Недостасува потпис на NTFS.
  Не успеа да се монтира '/ dev / sdb1': Невалиден аргумент
  Уредот „/ dev / sdb1“ се чини дека нема валиден NTFS.
  Можеби се користи погрешен уред? Или целиот диск наместо А.
  партиција (на пр. / dev / sda, не / dev / sda1)? Или обратно? »

  иако она што го кажува fdisk -l е дека ако тоа е системски тип ntfs,
  така што не знам што да правам, како што препорача таму, се обидов да монтирам sdb наместо оној, но не е важно, што да правам? !!!
  Поздрав до сите

  1.    МАРИО ОРТИЗ dijo

   здраво пријателе, дали си го решил проблемот? како и јас го имам истото, и можеби може да ми помогнете, поздрав.

 15.   ангел dijo

  Еј.
  Здраво, кога ќе ја монтирам партицијата на Windows во fedora, тоа го прави во следната патека / run / media / foo /
  Дали некој знае зошто го избравте тој директориум?

 16.   Хозе Антонио Родригез dijo

  Можев успешно да го монтирам мојот УСБ-диск, она што не можам да го направам е да пишувам, веќе пробав chmod 666 или chmod 7 и ми кажува датотечен систем само за читање, како можам да ги сменам дозволите на мојот диск?
  Ве молиме, помогнете

 17.   Иван dijo

  Многу јасно и ме извлече од прилично тесно место. Ви благодарам!!!!

 18.   leonardo dijo

  Здраво Гаара .. Знам дека овој пост е стар, но сакам да го додадам мојот HDD од 500 GB за да можам исто така да инсталирам и да зачувам сè таму наместо моето SDS од 120 GB. Јас сум нов во Ubuntu 14.04 .. ако може да ми подадете рака
  однос на

 19.   ЈоселуКрос dijo

  Кога сакам да ја внесам папката (temp), тоа ми кажува дека пристапот е одбиен

 20.   Алдо Франко dijo

  Здраво, имам проблем со 2 1tb диск, го имав во решетка HP media Vault и сега кутијата не ги чита, пребарувам на Интернет и ми кажува дека можам да ја монтирам партицијата преку Linux, го поврзувам дискот со мојот Linux систем, но оттогаш Го поврзувам дискот го добивам следново:
  [1517.620323] usb 4-1.1: дескриптор на уред за читање / 64, грешка -32
  [1642.988137] usb 4-1.1: уредот не прифаќа адреса 92, грешка -32
  [1642.989555] USB 4-1-порт1: не може да се наброи УСБ-уред,

  кога ја пишувам командата sudo fdisk -l го добивам следново:
  записите во табелата за партиции не се по редослед на дискот
  [1813.319768] blk_upfate_resquest: критична целна грешка, dev sdb, сектор 0
  [1813.322284] Грешка во I / O тампон на dev sdb, логички блок 0, прочитана страница за asyng
  [1813.335995] blk_update_resquest: критична целна грешка, dev sdb, сектор 1952151544

 21.   Марко dijo

  Hi
  Алдо, тие пораки се дека тврдиот диск е оштетен, треба веднаш да се обидеш да ги вратиш информациите

 22.   Кристобал dijo

  Сакам да монтирам диск, но по грешка кога сакам да инсталирам Windows го менувам од формат во MRB и за Mac е потребен GUID бидејќи го менувам во оригинален формат без да ги оштетувам податоците. Поздрав и благодарност

 23.   Карлос dijo

  Windows е хиберниран, одби да се монтира.
  Не успеа да се монтира '/ dev / sdc2': Операцијата не е дозволена
  Поделбата NTFS е во небезбедна состојба. Продолжете и исклучете го
  Windows целосно (без хибернација или брзо рестартирање), или монтирајте ја јачината на звукот
  само за читање со опцијата за монтирање 'ro'.

  Немам инсталирано Виндоус !!
  Што по ѓаволите? ._.

 24.   Даниел dijo

  Ви благодарам многу брате! Веќе можам да навигирам во мојата партиција со прозорци! На здравје

 25.   Хорхе dijo

  Здраво!

  Имам прашање, дали е можно да се монтира ист хард диск на две места истовремено? На пример, монтирајте го во / медиум / и во / дома / tmp

  Ви благодариме, тоа е одлична статија!

 26.   андрес мендиола dijo

  старец благодарам за вашето време и споделување на вашето знаење ги направив чекорите што ги посочивте и досега не бев во можност да ја монтирам партицијата ntfs
  откако ќе ги искористам командите го добивам ова
  amin amin # монтирај / dev / sdb3 / mnt / temp /
  Дискот содржи нечист датотечен систем (0, 0).
  Метаподатоците се чуваат во кешот на Виндоус, одбиваат да се монтираат.
  Не успеа да се постави '/ dev / sdb3': Операцијата не е дозволена
  Поделбата NTFS е во небезбедна состојба. Продолжете и исклучете го
  Windows целосно (без хибернација или брзо рестартирање), или монтирајте ја јачината на звукот
  само за читање со опцијата за монтирање 'ro'.

  Не знам што правам погрешно. Имам linux mint v18 и сум нов во linux, ве молам, помогнете ми во таа партиција датотеките што ги правев како резервна копија од прозорците

 27.   Гилермо dijo

  Ви благодариме.
  Информациите многу ми помогнаа.
  Претходно креирав папка во / медиа со mkdir и во тој директориум монтирајте ја партицијата, повторно ви благодарам многу

 28.   Карлос dijo

  Здраво..може некој да ми помогне да монтирам диск од типот GPT.? Не знам за оваа тема, многу би ја ценел помошта за да можам да ги вратам моите датотеки.

 29.   Фелипе dijo

  Почитуван, ги следев упатствата за писмото, но оваа порака се појави:

  99.444275] sd 3: 0: 0: 0: [sdc] Напиши кеш меморија: овозможено, читај кеш меморија: овозможено, не поддржува DPO или FUA
  [99.502618] sdc: sdc1
  [99.503649] sd 3: 0: 0: 0: [sdc] Закачен SCSI диск
  [1477.558079] EXT4-fs (sdc1): VFS: Не може да се најде ext4 систем на датотеки
  [1477.558288] EXT4-fs (sdc1): VFS: Не може да се најде ext4 систем на датотеки
  [1477.558526] EXT4-fs (sdc1): VFS: Не може да се најде ext4 систем на датотеки
  [1477.558759] FAT-fs (sdc1): лажен број резервирани сектори
  [1477.558761] FAT-fs (sdc1): Не може да се најде важечки систем на датотеки FAT
  [1548.394946] FAT-fs (sdc1): лажен број резервирани сектори
  [1548.394951] FAT-fs (sdc1): Не може да се најде важечки систем на датотеки FAT

  Очаен сум бидејќи ги имам сите информации на тврдиот диск и не можам да ги монтирам ...

  Се надевам, однапред, благодарам

 30.   Диего Себастијан dijo

  Добро утро.
  Во случај да поврзете надворешен usb-диск, само да го идентификувате и монтирате, би било доволно за да можете да го користите?
  Не е потребно да се форматира тој надворешен usb-диск за Linux да го препознае или да биде валиден за да го користите?
  Се извинувам однапред ако веќе го консултирате ова во кој било коментар.
  Од веќе ви благодарам многу. Го чекам твојот одговор.
  DN

 31.   Луис Монтанез dijo

  Добро утро, се обидувам да монтирам надворешна единица 4TERAS, но при монтирање на уредот генерира грешка и ако се монтира не зазема реален простор, веќе имам монтирано три единици, но четвртата не ме остава, се обидов со командите споменати овде, но не беше можно
  [root @ бекап /] # lsblk
  ИМЕ МАЈ: МИНСТВЕН РИМЕНСКИ РИЗИМЕ НА РИМ
  sdb 8:16 0 3.7T 0 диск
  ââsdb1 8:17 0 128M 0 дел
  ââsdb2 8:18 0 3.7T 0 дел
  sr0 11: 0 1 1024M 0 rom
  sda 8: 0 0 696.8G 0 диск
  dasda1 8: 1 0 512M 0 дел / подигање
  dasda2 8: 2 0 696.3G 0 дел
  otrootvg-rootlv (dm-0) 253: 0 0 5.9 G 0 lvm /
  otrootvg-swap1lv (dm-1) 253: 1 0 4G 0 lvm [SWAP]
  otrootvg-loglv (dm-2) 253: 2 0 4G 0 lvm / var / log
  otrootvg-tmplv (dm-3) 253: 3 0 4G 0 lvm / tmp
  sdc 8:32 0 3.7T 0 диск
  ââsdc1 8:33 0 3.7T 0 дел / резервна копија2
  sdd 8:48 0 3.7T 0 диск
  ââsdd1 8:49 0 3.7T 0 дел / резервна копија
  sde 8:64 0 3.7T 0 диск
  ââsde1 8:65 0 128M 0 дел
  ââsde2 8:66 0 3.7T 0 дел / резервна копија3

 32.   Абел карило dijo

  Имам проблеми со USB-диск, кој беше заразен во Windows компјутер и сакав да знам како можам да го исчистам и да ги вратам датотеките преку терминалот, ве молам, однапред помогнете ми, благодарам.

 33.   мал крикет dijo

  тоа е бескорисна фека

 34.   фоксмулдер79 dijo

  Одлично, многу ми помогна. Значи, тие треба да бидат повеќето од постовите, јасни со ефективна помош без гугање. Ви благодарам