Како да направите целосна резервна копија на вашиот компјутер и да го претворите во живо-ЦД

Дали некогаш сте го зеле вашиот хард диск за да го користите во друг PC? Или сте ги пропуштиле вашите емисии на машината на некој пријател? Па, заборавете на носењето хард диск во вашиот ранец. Денес ќе ви кажам како претвори tu тековниот систем во во живо-usb/ ЦД лесно и во само 4 чекори.

@pandacriss е еден од победници на нашиот неделен натпревар: «Споделете го она што го знаете за Linux« Честитки

чекори

1. - Прво, ќе ги инсталираме сите потребни програми на нашата машина (или на виртуелна машина): јазични пакети, аудио и видео кодови итн.; Ние ги конфигурираме работната површина, кратенките на тастатурата, фрлачите и сè што можеме да помислиме; Ги деинсталираме сопствениците на двигатели (или сописи за гости) за да избегнеме проблеми и да работиме на многу различни машини
ажурираме

2. - Сега ќе инсталираме RemasterSys. Оваа алатка ќе создаде живо ЦД на нашиот систем. Постојат и други слични алатки, но оваа работи многу добро за мене.

Во Убунту е инсталирано вака:

Ние го отвораме терминалот како ROOT и залепиме:

wget -O - http://www.remastersys.com/ubuntu/remastersys.gpg.key | apt-key додавање -

Потоа додаваме едно од овие складишта во source.list:

gedit /etc/apt/sources.list

Ние ја залепиме на крајот линијата што одговара на нашата верзија:

деб http://www.remastersys.com/ubuntu луцидно главно дебирање .com / ubuntu онерик главно деби http://www.remastersys.com/ubuntu прецизно главно

Тогаш класичното ...

ажурирање apt-get && apt-get инсталирајте remasterys

3. - Следно, ќе создадеме .iso слика, нашиот livecd.

резервна копија на sudo remastersys myCustomLinux.iso
Параметарот за резервна копија исто така ќе ја копира целата домашна содржина, вклучувајќи ги поставките на програмата, историјата на прелистување, личните датотеки итн. Препорачувам да ги исчистите сите овие информации ако е можно бидејќи датотеката што произлегува не може да биде поголема од 4 GB. Не е важно дали сакате да го користите на USB или 9gb dvd. Објаснувањето за овој проблем се најде овде.

И покрај тоа што remasterys многу ги компресира вашите податоци, можеби нема да можете или сакате да ја испразните „огромната“ колекција на датотеки. Во тој случај, користете го параметарот dist:

remasterys dist myLinuxCustom.iso

Beе се создаде еден вид официјална дистрибуција, но со повеќе програми и без поставувања или лични податоци.

Ова ќе потрае некое време и ќе го полуди вашиот процесор, одете на вртење. Кога ќе завршите, ќе видите дека создаде корисничка папка што, меѓу другото, содржи и слика да се запали:

4. - Речиси подготвен. Тоа беше тешкиот дел, иако (како што се гледа на сликата погоре) може да се користи и графичкиот интерфејс. Сега само треба да го запалите „MyPersonalizedLinux.iso“ на ДВД. Можете да користите мангал или k3b.

ВО ИВО-УСБ: ако веќе сте создале жив-USB пред да знаете што да правите сега. Исто така, како помош можете да ја консултирате статијата за како да се создаде USB-живо со употреба на Unetbootin.

5. - Конечно, препорачувам да инсталирате некои алатки што можат да ве спасат од итен случај:

основно: да ги вратите избришаните датотеки
пакет за безбедно бришење: да се уништат датотеките што никој не треба да ги гледа
тест-диск: за враќање на изгубените партиции (класичен проблем на windowsero: табелата со партиции е избришана и дава впечаток дека „дискот е форматиран“).
clanav: антивирус за Linux (за бришење вируси од други системи)
Gparted, macchanger, aircrack, nmap, tor ... и многу други.

Белешка: командата "# remasterys clean" ги расчистува датотеките копирани на "/ home / remastersys" за време на креирањето на ISO. Од таа причина, се препорачува да го стартувате пред да креирате ново ISO или да ослободите простор на дискот.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ричардо птица dijo

  @ Ајде да користиме Linux веќе го најдов

 2.   Сер Ко $ т Гранда dijo

  И, како да направам .iso да не е создаден во домот? бидејќи она што ќе се направи бекап не се вклопува во дискот и сакам да се снима во друг: / и ја ставам патеката, но ништо, таа продолжува да ја зачувува во / дома / xxx

 3.   Микел Мајол и Тур dijo

  За LiveISO го препорачувам пакетот Multisystem во Убунту и добиен со одличен повеќејазичен графички интерфејс и MULTIBOOT - исто повеќе или помалку, но со команди објаснети во prendrivelinux - наместо Unetbootin, дури и YUMI од MS WOS.

 4.   Емануел dijo

  Но, дали оваа алатка е сè уште употреблива ??? Последен пат кога влегов на веб-страницата на авторот, таа соопшти дека ќе го прекине развојот на алатката.

  1.    ајде да користиме linux dijo

   Се чини како да сте во право ... главниот развивач се засити ... кој знае што се случи ...
   Овој пост е стар 10 месеци, па може да биде застарен.
   Прегратка! Павле.